Ako na ruskú azbuku? Nemusíte sa vôbec báť!

ako sa naučiť azbuku

Fanúšikovia Jazykového mentoringu sa ma často pýtajú, ako sa majú ako samouk naučiť ruskú azbuku, resp. písmo iného jazyka, ktorý nepoužíva latinku. Ja som sa zatiaľ učila len jeden jazyk, ktorý používa iné písmo – ruštinu, a preto v článku budem hovoriť o nej. To isté však platí pre gréčtinu či gruzínštinu. Ak by ste sa chceli takéto jazyky naučiť, mám pre vás dobrú správu: Vôbec, ale vôbec sa toho nemusíte báť.

Ruština má azbuku… mám sa ju začať učiť?

Pamätám si, že keď sme sa na strednej rozhodovali, aký jazyk sa budeme učiť, mali sme na výber nemčinu, francúzštinu a ruštinu. Bola o tom veľká diskusia, bavili sme sa, ktorý je ťažký, ktorý nie. Silným argumentom v tejto diskusii bolo, že ruština má azbuku a musíme sa ju najskôr naučiť a aké je to ťažké.

Dnes sa nad touto našou diskusiou schuti smejem, ale pritom viem, že mnoho ľudí má až priveľký rešpekt pred ruskou azbukou a chcú nad ňou stráviť mesiace. Tlačená ani písaná azbuka však nie je žiadna veda, nie je ťažká. Netreba sa jej ani nejako špeciálne venovať. Vy sa azbuku ako samouk totiž môžete naučiť úplne prirodzene spôsobom, ktorý vás bude baviť.

Ako sa naučiť ruskú azbuku ako samouk?

Ja som sa na azbuku pozrela ako na nejakú šifru, ktorú sa musím naučiť, aby som si mohla so spolužiačkami písať potajomky nejaké papieriky. Aj vy ste mali v škole také tajné písma, však? Snažila som sa zistiť, čo sa v texte hovorí, vďaka kľúču, ktorý som mala niekde vypísaný.

A tak som si vždy pozrela abecedu, ktorá bola vypísaná na začiatku knihy, ako vyzerá A, B, C… snažila som sa tie slovíčka prečítať, aby som vedela, či ich viem aspoň vysloviť a rozmýšľala som, čo to asi znamená. Snažila som sa na to úplne na začiatku pozerať takto hravo.

písmená ruskej abecedy. Písaná aj tlačená azbuka
Ruskej azbuky sa vôbec netreba báť. Vytvorte si systém v učení a ani sa nenazdáte, a ruštinu budete ovládať poľahky.

Išla som podľa knižky, akoby ruská azbuka ani nebola niečím iným. Vedela som, že mi bude dlhšie trvať, kým niečo prečítam, ale príde to. Vôbec som o tom nepochybovala. Čím viac budem azbuku čítať a hlavne písať, tým to pôjde jednoduchšie a nemusím si nechávať osobitný čas na to, aby som sa azbuku naučila.

Urobila som to tak, že som si 2x alebo 3x prepisovala kratučké textíky z učebnice do zošita, aby som si tie slová a písmená ruskej azbuky čo najviac precvičila. Nie je na to lepší spôsob, ako opakovane písať rukou na papier.

Písaná azbuka – ako na ňu?

Vôbec by som sa na začiatku netrápila písanou azbukou. Myslím, že to nie je potrebné v úvode učenia sa jazyka. Nikomu nebude vadiť, keď budete písať tlačenou aubukou. Zľahčujete si tým to, že vidíte text a rovnako ho píšete. Nemusíte sa hneď učiť dve rôzne abecedy.

V ruštine je totiž taká vtipná situácia, že písmeno, ktoré vyzerá ako naše písané „g“, je vlastne „d“. Ale tlačená forma písmena „d“ už vyzerá inak. V tom je ruská azbuka náročná, lebo sa musíte sústrediť na to, či čítate písané alebo tlačené písmo.

Preto odporúčam odložiť písanú formu azbuky a venovať sa jej neskôr. Z toho dôvodu som aj preskakovala všetko, čo bolo v učebnici písaným písmom, lebo kurzíva vyzerá inak, ako tlačené písmo. Znervózňovalo ma, že tomu nerozumiem a musím to zas šifrovať, tak som to nechala tak.

Písanej forme azbuky som sa začala venovať až asi po pol roku učenia sa ruštiny. Chcela som totiž vedieť prečítať všetko, aby som nemusela navždy preskakovať niektoré časti v knižke, alebo aby som vedela, čo mi píšu kamaráti z Ruska.

Po čase vám ruské písmená azbuky pôjdu jedna radosť

Takýmto jednoduchým spôsobom si prepisujem ruské textíky, ktoré som si prečítala. Vždy som si ten text prepísala do zošita a keď tých textov spravíte 5 – 6, ručím vám za to, že písmenká, ktoré sa často opakujú, budete vedieť bez problémov napísať a rovnako rýchlo ich budete vedieť aj prečítať.

S intenzívnym čítaním ruskej azbuky som začala až asi po pol roku. Dovtedy som sa vedela celkom pekne vyjadriť, aj som takmer všetkému rozumela, lebo v prvých fázach učenia som sa zameriavala hlavne na počúvanie a rozprávanie v ruštine.

ruská azbuka pre samoukov
Dvojjazyčné knihy sú výborným učebným materiálom aj pri ruskej azbuke.

Čítala som audioknižku v azbuke zároveň s dvojjazyčnou knižkou. Bola to Anna Karenina, ktorú som kúpila u nás v kníhkupectve. Na ľavej strane bola azbuka, na pravej slovenčina a ja som si každý večer prečítala 2 – 3 strany a zároveň som počúvala, ako to v ruštine znie.

Na začiatku som bola frustrovaná z toho, že nestíham ruskú azbuku čítať tak rýchlo, ako bola nahrávka narozprávaná. No zase nastal krásny okamih, ktorý zažívam s jazykmi neustále. Zrazu sa mi ten jazyk krásne otvoril a zrazu som to dokázala. Približne po polovici knižky. Dokázala som krásne počúvať ruštinu a sledovať azbuku očami. Aj som vedela tak rýchlo čítať a rozumela som natoľko, že som ani nepotrebovala tú slovenskú stranu knižky.

Taký je princíp, ktorý v učení sa jazykov vyznávam. Treba ísť na to zábavným spôsobom, dať tomu veľa času systematicky a pomocou efektívnych metód. Všetky tieto 4 veci som splnila a tak som sa naučila azbuku bez problémov a hlavne bez stresu.

Zhrnutie:

Ruskej azbuky či inej novej abecedy sa vôbec nebojte. Na začiatku budete čítať pomaličky ako prváčikovia, ale už behom pár týždňov si budete vedieť texty prečítať plynule skoro ako po slovensky. Písanú azbuku na začiatku neriešte, bude vám stačiť aj tlačená verzia azbuky. Pomôžte si v prvých dňoch kartičkou s vypísanou azbukou, ktorou budete dešifrovať jednotlivé písmená, ktoré nepoznáte. Už po pár minútach budete nové písmenká poznať a kartičku čoskoro nebudete potrebovať. Na začiatku budete s tým textom skrátka musieť zápasiť trochu dlhšie a „šifrovať“, ale uvidíte, že sa to zlepší každým týždňom, bude to fungovať a bude vás to viac baviť.

Postupne budete azbuku odhaľovať po kúskoch. Budete lepšie rozumieť, čítať, budete vedieť aj viac v ruštine povedať. Myslím, že takéto prirodzené učenie sa je najefektívnejšie a zároveň veľmi príjemné. Ruština je úžasný jazyk, ktorý vám otvorí obrovskú časť sveta. Tak vám držím palce, aby ste si ju užili.

A ak sa učíte po rusky od začiatku, bude vás zaujímať podrobnejší návod, ako sa naučiť po rusky, aj s konkrétnymi príkladmi overených zdrojov. Prečítajte si ho v tomto článku.

A pokiaľ vás zaujímajú ďalšie informácie o učení sa jazykov, zájdite na moju facebookovú stránku, kde pravidelne zdieľam množstvo tipov nielen na ruštinu, ale aj iné jazyky.

Zaregistrujte sa na webinár a objavte 3 skvelé metódy na učenie sa jazyka, ktoré môžete okamžite zaviesť do praxe.

Tagy:

Podobné články

0 Komentárov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Bezplatný Webinár

Ako sa naučiť cudzí jazyk z pohodlia domova zábavnou formou bez bifľovania, jazykovky alebo vycestovania do zahraničia.

Lýdia Machová