50languages: skvelá stránka na precvičovanie si akéhokoľvek jazyka

50languages-cover

Stránka 50languages.com je hotovým pokladom na zlepšovanie si slovnej zásoby v akomkoľvek jazyku, a ideálne poslúži aj v prípade, že iný cudzí jazyk ovládate lepšie a nechcete ho zanedbávať (teda môžete sa učiť nemčinu cez angličtinu a pod.). Rovnako ho viete využiť na učenie sa cez nahrávky viet. Žiadna stránka vám však nepomôže, ak s ňou nebudete pracovať systematicky. Prečítajte si tento detailný návod, kde vysvetľujem, ako na to, aj keď máte len 5-10 minút denne, a dokonca aj pre tých, ktorí sa chcú učiť len cestou do práce počúvaním nahrávok. 

Dnes vám chcem predstaviť úžasnú stránku na učenie sa jazykov – www.50languages.com. Je v podstate jedno, aký jazyk sa učíte, pravdepodobnosť, že tu nájdete ten svoj, je vysoká. Na výber ich tu totiž máte až 50. Bonusom je, že z veľkej časti pracuje aj so slovenčinou. Celá stránka je úplne zadarmo a nemusíte sa na ňu ani registrovať.

Pozrite si nasledovné video, kde predstavujem stránku 50 languages, a detailne vysvetľujem, ako s ňou pracovať, alebo si prečítajte návod nižšie:

Keď si ju otvoríte, pravdepodobne ju budete mať v češtine, stačí si však nastaviť jazyk stránky na slovenčinu, zvoliť, aký jazyk sa chcete naučiť a môžete začať.

 1. CVIČENIA

Na stránke nájdete na výber množstvo tematických celkov. Kliknite na záložku Učiť sa a zvoľte tému, ktorá vás zaujíma. Zobrazia sa vám vety a ich neúplné preklady.

Ako postupovať?

Odporúčam si vždy nahlas povedať riešenie a potom kliknúť na neúplnú vetu v cudzom jazyku. Chýbajúce časti slov sa pekne doplnia a vy si môžete overiť, či ste ju povedali správne. Takéto cvičenie vám zaberie tak 5-10 minút a ak máte chuť, pokojne si ich môžete za deň prejsť aj viac.

Je však veľmi dôležité s nimi pracovať systematicky. Čo to znamená? Ak sa vám stane, že nejaké slovíčko neviete, váhate nad ním príliš dlho, alebo vo vete urobíte chybu, nenechajte ho tak, s pomyslením, že veď to si zapamätáte. Vety, ktoré nepreložíte na 100 % správne, si skopírujte napríklad do Wordu a spracujte ako novú slovnú zásobu. Či už to bude metóda Goldlist, appka Anki alebo iný spôsob na spracovanie slovnej zásoby, je dôležité, aby ste sa s tými vetami ešte stretli.

Prečo je táto časť super?

 • Vety sú vyskloňované a vyčasované, takže sa neučíte slová v základných tvaroch.
 • Vety sú stavané tak, aby obsahovali najfrekventovanejšiu slovnú zásobu.
 • Máte možnosť si vypočuť nahrávku vety nahovorenú rodeným hovoriacim – mužom aj ženou. Stačí kliknúť na sivé tlačidlo napravo od prekladovej vety. Nemusíte sa trápiť s nepríjemným robotickým hlasom a navyše vetu počujete dvakrát. Skvelé, však?
 1. AUDIO NAHRÁVKY

Nahrávky, ktoré spomínam vyššie, si môžete vo stiahnuť formáte MP3 pod každou lekciou.

Ako postupovať?

 • Najskôr si vždy spravte cvičenia na počítači.
 • Spracujte si problematické vety ako slovnú zásobu. Nájdite si na to chvíľu pokojného času, keď vás nikto nenaháňa.
 • Potom si púšťajte zvukové súbory bez prepisu, napríklad 5 lekcií dozadu. To znamená, každý deň si spravte a spracujte jednu lekciu, po piatej sa vráťte k prvej a počúvajte len nahrávky. Na PC popritom pokračujte s ďalšími lekciami. Tak si najľahšie zapamätáte výrazy, ktoré vám robia problém. Bude to efektívnejšie, ako počúvať nové nahrávky, ktoré ste ešte nikdy nevideli napísané.

Tip: Odporúčam si sťahovať nahrávky smerom zo slovenčiny do cieľového jazyka, nie opačne. Tieto nahrávky potom môžete počúvať napríklad v aute, na prechádzke alebo hocikedy, keď sa nemusíte sústrediť na to, čo robíte.

 1. APLIKÁCIE

Cvičenia nie sú jediný spôsob, akým sa dá s touto stránkou pracovať. Keď si v ponuke kliknete na záložku Aplikácie, zobrazia sa vám mobilné aplikácie, ktoré patria pod túto stránku a môžete si ich stiahnuť napríklad cez službu Google Play. Tieto aplikácie sú fajn, ale ak si chcete niektorú časť vypočuť po prvý raz, musíte chvíľu počkať, kým sa to stiahne. Osobne by som radšej išla cez web, stiahla si tie súbory cez počítač a len si ich skopírovala do mobilu.

 1. TESTY

Ďalšou vynikajúcou súčasťou sú testy (dostupné cez češtinu, nie slovenčinu).

Ako postupovať?

 • Môžete si vybrať medzi dvomi úrovňami – základnou a pokročilou. V oboch úrovniach dopĺňate do viet slovíčka z hornej časti testu, pričom v pokročilej je slovná zásoba už o niečo náročnejšia – B1-B2.
 • Odpovede môžete jednoducho vyklikávať, ja však odporúčam, aby ste sa na riadok so slovami na výber ani nepozerali. Skúste ich radšej vypisovať sami, nebývajú veľmi zložité.
 • Ak netušíte, aké slovo máte doplniť, môžete klikať na symbol otáznika vedľa vety a doplní sa vám vždy jedno písmenko z odpovede. Keď prídete na to, aké slovo treba doplniť, jednoducho ho dopíšete.

Aj testy si treba prechádzať systematicky, napríklad dva denne,problematické výrazy si opäť spracovávať do slovnej zásoby. Vyjde to možno na 15 minút, najlepšie, keď si ich spravíte hneď, ako si sadnete k počítaču, než začnete robiť čokoľvek iné. Ak vám viac vyhovuje pracovať s papierovými materiálmi, testy si môžete dokonca aj vytlačiť.

Prečo je táto časť super?

Testy nie sú tematicky rozdelené, sú pomerne náhodné, vďaka čomu viete krásne zistiť, kde máte medzery a na čom popracovať.

 1. PEXESO

Na stránke si môžete zahrať pexeso! Vždy, keď odkryjete nejaké slovíčko, budete počuť aj jeho výslovnosť. Je to čisto hravá forma, neodporúčam ju ako primárnu učebnú zložku. Slovíčka sú v nej totiž vždy izolovane, čo rozhodne neodporúčam a okrem toho, v tejto forme učenia chýba systematický efekt. Je lepšie si prechádzať cvičenia a testy a pexeso brať len ako doplnok alebo odmenu za dobrú prácu. V pexese si tiež môžete vybrať témy, ktoré sa chcete učiť, takže ak si napríklad v cvičeniach prejdete niektorú tému, následne sa z nej môžete takouto hravou formou otestovať.

 1. SLOVNÍK

Keď posuniete kurzor na záložku Učiť sa, rozbalí sa ponuka. Zvoľte možnosť „Slovník“ a zobrazí sa obrázkový slovník s možnosťou vypočuť si výslovnosť jednotlivých slov. Aj tu si môžete slovíčka prezerať podľa tém. Tento spôsob je vhodný ako doplnok hlavne pre vizuálne typy. Určite si ho nezvoľte ako hlavnú metódu učenia, keďže aj tu sú slovíčka izolovane, čo má oveľa menší efekt ako učenie sa celých výrazov. Nevýhodou je, že vidíte slovíčko v oboch jazykoch naraz, takže nemusíte nad ním premýšľať a je menšia šanca, že sa ho naučíte. Ale mnohým to môže vyhovovať pre zaujímavé, a často aj vtipné obrázky.

Výhody stránky www.50languages.com

 • Obrovskou výhodou tejto stránky je, že na nej môžete pracovať aj s dvomi cudzími jazykmi a vďaka silnejšiemu jazyku sa učiť ten slabší. Môžete si tých 50 jazykov nakombinovať ako len chcete, čo je úplne úžasné. Odporúčam to aj tým, ktorí majú dva podobné cudzie jazyky, napríklad taliančinu a španielčinu. Vďaka týmto cvičeniam si ich nebudete toľko mýliť.
 • Ak sa chcete radšej učiť z knižky, máte aj túto možnosť. Všetko, čo je na stránke v danej jazykovej kombinácii, si môžete kúpiť aj v knižnej forme, do ktorej si môžete písať a zvýrazňovať výrazy, ako len budete chcieť.

Napriek niekoľkým nedostatkom je táto stránka mimoriadne užitočnou pomôckou pri učení sa jazykov. Je úžasné, že tu nájdete toľko jazykov na jednom mieste, dokonca aj slovenčinu. Krásne si môžete nakombinovať, ktorý jazyk sa budete učiť pomocou ktorého. Je však veľmi dôležité, aby ste s ňou pracovali systematicky a problémové vety a výrazy si vždy spracovali ako novú slovnú zásobu. Takisto vám veľmi dobre poslúžia nahrávky nahovorené rodeným hovoriacim. Táto stránka je skvele využiteľná naozaj pre každého, stačí si nájsť vo svojom učení systém, podľa ktorého budete postupovať aspoň pár minút denne a je isté, že o nejaký čas na sebe uvidíte prvé pokroky 🙂

Ak chcete získať ďalšie tipy, ako sa efektívne učiť cudzie jazyky pomocou nahrávok, dvojjazyčných kníh alebo zázračnej metódy na naberanie slovnej zásoby, pozrite si ďalšie články a videá na mojom blogu alebo navštívte našu facebookovú skupinu Učíme sa učiť sa jazyky 🙂

03/2017

 

Zaregistrujte sa na webinár a objavte 3 skvelé metódy na učenie sa jazyka, ktoré môžete okamžite zaviesť do praxe.

Tagy:

Podobné články

0 Komentárov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Bezplatný Webinár

Ako sa naučiť cudzí jazyk z pohodlia domova zábavnou formou bez bifľovania, jazykovky alebo vycestovania do zahraničia.

Lýdia Machová