BLACK FRIDAY ZĽAVY NA NAŠE VIDEOKURZY AŽ DO 50 %!

Pustite sa konečne do učenia sa jazyka alebo obdarujte blízkych!

Ak chcete niekedy dobre vedieť rozprávať po anglicky, nemecky, francúzsky, rusky či v akomkoľvek inom jazyku, je potrebné veľmi veľa rozprávať. Nečakajte na tú fázu, keď už budete jazyk vedieť "dosť dobre". Choďte hneď do akcie. Ak túto stránku zavriete a nič neurobíte, vaše rozprávanie sa nikdy nezlepší. 

Namiesto toho sa hneď teraz bezplatne zaregistrujte na stránke Italki a získate aj 10-dolárový kredit, ak sa rozhodnete kúpiť si kredit na hodiny aspoň za 10 dolárov: 

Stránka www.italki.com je jedna z najlepších vecí, ktoré vám na rozprávanie môžem poradiť. iTalki je v podstate zdroj rodených hovoriacich priamo u vás doma. To znamená, že sa nemusíte s niekým stretnúť v kaviarni, ani nikam ísť. Ľudí, s ktorými môžete cvičiť jazyk, si jednoducho vyhľadáte na stránke.

Aj pri konverzáciách si treba nájsť systém, napríklad raz za týždeň si dať hodinu na iTalki. Verte mi, že to budete na sebe cítiť. Po mesiaci – dvoch už uvidíte podstatný rozdiel a rozprávanie vám ten jazyk úplne otvorí.

Aké možnosti iTalki ponúka?

Na začiatku je vhodné si stanoviť, čo od partnera očakávate. Chcete, aby vás učil, alebo si chcete len pokecať? Mal by to byť profesionálny učiteľ, alebo stačí rodený hovoriaci? Môžete za hodiny platiť?

  1. Platené hodiny

Ak chcete, aby vás partner aj učil, nielen sa s vami rozprával, môžete si zvoliť platené hodiny. V takom prípade máte na výber z dvoch možností:

  • Profesionálny učiteľ – takýto učiteľ má formálne pedagogické vzdelanie a/alebo rôzne certifikáty v tejto oblasti. Preto bývajú jeho ceny vyššie.
  • Rodený hovoriaci bez učiteľského vzdelania – jeho hodiny sú lacnejšie.

Akú sú ceny platených hodín?

Ceny sa zvyčajne pohybujú od 7 do 15 eur, záleží na jazyku a skúsenostiach učiteľa. Dohodnete si s ním hodinu, v daný termín sa obaja prihlásite na Skype a hodina sa môže začať. Vedie ju učiteľ a ak neviete, ako s jazykom pohnúť, odporúčam si radšej zaplatiť tých 7 – 15 eur. Keď si to porovnáte so súkromnými učiteľmi u nás, tie ceny vôbec nie sú premrštené. Navyše nemusíte nikam chodiť a strácať čas, kým sa dopravíte na miesto. Jednoducho si 5 minút vopred zapnete Skype a môžete sa učiť doma v obývačke. Jednoduché, však?

Verte mi, že keď si zaplatíte učiteľa, on spraví maximum, aby ste boli hodinou spokojní. Systém sa vás totiž potom opýta, či ste boli spokojní a vy mu napíšete referenciu. Učiteľ vie, že keď sa budete na hodine nudiť, tak tá referencia bude negatívna a odplašíte mu ďalších žiakov. Je v jeho záujme, aby ste si hodinu užili presne tak, ako chcete. Môžete sa venovať gramatike, hrať sa jazykové hry, čokoľvek. Ja vám, samozrejme, odporúčam konverzácie.

Môžete si vyžiadať konverzáciu, navrhnúť témy, na ktoré by ste sa chceli baviť alebo nechať na učiteľa, nech hodinu vedie on. Učitelia majú v profile údaj, koľko hodín už odučili a s akým hodnotením. Profesionálni učitelia sú skutočne profesionáli a hodinu povedú skvelo. Nemusíte sa o nič starať, len prídete na Skype a necháte sa viesť. Treba len prekonať strach z rozprávania na cez internet. Niektorí ľudia komunikáciu cez Skype nemajú radi. Tiež som s tým mala problém, ale prekonala som to a je to úplne v pohode. Vyhovuje mi to ešte viac ako stretnutia naživo, pretože je to oveľa jednoduchšie.

  1. Jazykový tandem zadarmo

Platené hodiny sú super, ale ja sa veľakrát učím jazyky úplne zadarmo formou jazykového tandemu.

Čo je to jazykový tandem?

Predstavte si, že sa napríklad učíte španielčinu. Tak si nájdete na iTalki Španiela, ktorý sa učí po slovensky. Vždy si dohodnete stretnutie na Skype, pričom budete pol hodiny hovoriť po španielsky, pol hodiny po slovensky a takto si navzájom pomôžete a spoznáte nových ľudí. Ja som sa tak naučila v podstate všetky svoje jazyky a mám s tým veľmi dobré skúsenosti.

Ako si nájsť partnera na tandem?

Musím povedať, že nie je ľahké nájsť si dobrého človeka na tandem.

  • Musí to byť človek, ktorý je minimálne rovnako motivovaný učiť sa jazyk ako vy. Toto je asi najväčší problém, lebo na iTalki nájdete kopec ľudí, ktorí si povedia, „slovenčina je super jazyk, chcem sa ho učiť.“ A tým to končí. Vy potom musíte toho človeka reálne učiť ten jazyk, lebo on sám nechce. To je problém.
  • Musí byť spoľahlivý. Keď sa dohodnete na nejaký čas, tak to platí a naozaj príde. Je ľahké na stretnutie neprísť, veď ani jeden z vás nič neplatí, takže sa nemáte komu sťažovať.

Stáva sa, že som sa s niekým stretnete a poviete si, že tento človek vám nevyhovuje. Ale na druhej strane si môžete nájsť aj úplne úžasných tandemových partnerov, s ktorýmisa spriatelíte. Napríklad vďaka ruštine som si našla výbornú kamošku Oľgu, s ktorou sa rozprávam pravidelne. Vymieňame ruštinu za nemčinu a je to skvelé. Ona je tiež veľmi cieľavedomá a chce sa ten jazyk dobre naučiť, takže máme spoločný cieľ a máme aj kopec spoločných tém.

Kto už by sa len učil slovenčinu?

Boli by ste prekvapení! Keď do iTalki zadáte, že má nájsť ľudí, ktorí ovládajú angličtinu a chcú sa učiť slovenčinu, budete sa čudovať, koľko profilov vám vyhodí. Nájdete naozaj veľa ľudí, ale, ako som spomínala, treba si vyberať. Napíšte aj dvadsiatim, nech sa ozvú tí, ktorí chcú. Vymeníte si kontakt na Skype, zavoláte si a väčšinou do 5 minút viete, či s tým človekom chcete ďalej komunikovať alebo nie.

Takto si vždy nájdem pár ľudí a potom s jedným – dvoma zostanem, pravidelne sa stretávame a úroveň jazyka ide nevyhnutne hore. iTalki je naozaj super stránka. Ak sa bojíte ísť do kaviarne, alebo sa vám len nechce, určite ju vyskúšajte.

Ako začať? Skúšobnými hodinami – trial lessons

Keď sa zaregistrujete na iTalki, máte k dispozícii 3 trial lessons – skúšobné hodiny, na ktorých si za zníženú cenu vyskúšate rôznych učiteľov na pol hodiny a zistíte, ktorý vám vyhovuje. Každý učiteľ má v profile vlastné video, kde vidíte, ako rozpráva. To vám strašne veľa povie. Ak vás jeho spôsob rozprávania vôbec nezaujíma, je vám nesympatický, neobjednáte si ho. Ak sa vám niekto zapáči, objednáte si u neho hodiny.

Našiel som si učiteľa. Čo ďalej?

Keď si nájdete dobrého učiteľa, ďalší postup je úplne jednoduchý. Môžete si u neho kúpiť balík hodín, alebo sa dohodnete, že si budete hodiny kupovať každý týždeň. Objednáte si ich vopred, vyberiete si, že vo štvrtok o siedmej. Jemu príde upozornenie. Všetko krásne vidíte, a systém vás ešte aj upozorní mailom: „Nezabudni, dnes o siedmej máš hodinu.“ Prídete na Skype a rozprávate.

Je to naozaj úžasné a pomôže vám to dosiahnuť váš cieľ – rozprávanie. Pretože len rozprávaním sa k nemu vieme dopracovať.

Takto nájdete na stránke platených učiteľov:

Tu si nájdete ľudí na jazykový tandem:

Videli ste predošlé videá? Môžete sa k nim vrátiť tu:

Páčilo sa vám video? Máte otázky? Pridajte sa do diskusie nižšie a ja vám čoskoro odpoviem: