BLACK FRIDAY ZĽAVY NA NAŠE VIDEOKURZY AŽ DO 50 %!

Pustite sa konečne do učenia sa jazyka alebo obdarujte blízkych!

Čo sú to audioknihy a v čom sú užitočné?

Predstavte si, že niekto otvorí knižku, celú ju nahlas prečíta, spraví z toho sedemhodinový záznam a vy si ho vypočujete. Akoby vám ju niekto čítal do ucha :) Neverili by ste, aký je to fantastický spôsob na precvičenie počúvania a porozumenia.

7-hodinový záznam? Na to nemám čas!

A čo, keď vám poviem, že máte, len o tom neviete? Na počúvanie audiokníh si nemusíte vyhradzovať špeciálny čas. Využívajte čas, ktorý by ste inak nevyužili na učenie sa jazyka, napríklad:

 1. Pri upratovaní. Začala som audioknihy kupovať mojej mamine a veľmi si ich pochvaľuje, pretože si pustí knižku, ktorá ju zaujíma, a pri tom napríklad umýva riad. Keď doumýva riad, zistí, že kapitola sa ešte neskončila a ešte chce počúvať. Takže čo spraví? Chytí handričku a dačo ešte pretrie, vyleští, uprace,... Zrazu má vyupratovaný celý dom, lebo ju tá knižka zaujala. Presne to sa stane aj vám. Keď budete v cudzom jazyku počúvať knižky, ktoré vás zaujímajú,
  • budete sa učiť,
  • budete mať napočúvané hodiny a hodiny zaujímavého textu,
  • ako bonus zrazu budete mať vyupratovaný celý dom :)
 1. Keď cestujete. Koľko minút denne strávite cestou do práce či školy? Stojíte v autobuse, nemôžete si čítať, ani robiť nič iné. Stačí mať poruke slúchadlá a v mobile stiahnutú audioknihu. Odporúčam štuplové slúchadlá s tesniacou gumičkou, odfiltrujú okolitý hluk v MHD alebo na ulici lepšie ako obyčajné, čo sa len zavesia do uší a vypadávajú. Za pár eur ich nájdete v každom elektre. Slúchadlá máte pripravené doma pri kľúčoch a vždy, keď idete z domu, automaticky si ich hneď zapojíte do telefónu a pustíte si audioknihu. Takto si za týždeň viete napočúvať celé hodiny materiálu, ani neviete ako. Je super, že sa takto dostanete ku knihám, ktoré ste dlho odkladali.
 1. Pri šoférovaní. Pozor, len ak sa na to cítite! Netreba sa preceňovať. Ja sa pri šoférovaní musím sústrediť, lebo nie som až taká dobrá šoférka a nešoférujem často. Ale poznám ľudí, pre ktorých je to pohoda, majú to polhodinu do roboty, pol hodinu z roboty. Jednoducho si tú knižku pripravia na USB kľúči, dajú do autorádia a počúvajú. Je to fantastický spôsob, viete využiť obrovské kvantum času bez toho, aby ste si ten čas špeciálne vyhradili.

Možno nebudete rozumieť všetkému, ale uvidíte, že keď do toho dáte to kvantum a budete každý deň počúvať povedzme 20-30 minút, vaše porozumenie sa postupne zlepší.

Pre akú úroveň sú audioknihy vhodné?

V podstate pre všetky. Ak ešte v jazyku nie ste na veľmi vysokej úrovni, najlepšie je začať s knižkou, ktorú dobre poznáte, ktorú ste už čítali v slovenčine a máte ju radi. Takej knižke budete oveľa lepšie rozumieť, lebo si mnohé aj domyslíte.

Ako si vybrať audioknihu?

Vždy sa treba riadiť tromi pravidlami:

 • Musí to byť knižka, ktorá ma zaujíma, ktorú si chcem „prečítať“.
 • Musí byť kvalitne nahovorená, musí sa mi páčiť, ako herec hovorí, jeho hlas, tempo a tak ďalej. Viackrát som si po 5 minútach povedala, že toto nebudem počúvať, nepáči sa mi to, lebo ten herecký výkon nebol dosť kvalitný.
 • Ak som začiatočník, musím tú knižku dobre poznať v slovenčine.

Existujú aj audioknihy pre deti?

Pravdaže. Tieto knižky sú často nahovorené hravo, herci rôzne modulujú hlas, aby deti upútali.

 Znie to super, idem na to. Kde sa dajú audioknihy zohnať?

 • V internetových kníhkupectvách.
 • Zadarmo na internete. Na internete ich nájdete obrovské množstvo, stačí do Google zadať heslo „audiokniha“ v jazyku, ktorý vás zaujíma a vybrať si. Veľa kníh nájdete napríklad aj na Youtube!

Veľmi odporúčam, aby ste tejto metóde dali šancu. Dostanete sa ku knižkám, ktoré odkladáte už mesiace či dokonca roky. Získate obrovské množstvo kontaktu s jazykom bez toho, aby ste si ukrojili z voľného času. Nesmierne sa vám zlepší porozumenie a možno budete mať nonstop vyupratované! :)

Tak čo, skúsite to s audioknihami aj vy? Tu je niekoľko stránok, kde ich nájdete zadarmo celé stovky, ak nie tisíce. Stačí si ich stiahnuť do mobilu a pri najbližšom upratovaní počúvať. Ak chcete nájsť iné stránky s audioknihami, stačí v Googli pohľadať pomocou slov, ktoré sú v zátvorke pri každom jazyku:

Videli ste včerajšie video o metóde Goldlist?

Páčilo sa vám video? Máte otázky? Pridajte sa do diskusie nižšie a ja vám čoskoro odpoviem: