Zaujala vás metóda Goldlist a chceli by ste si ju vyskúšať? Predtým, než sa do nej pustíte, pozrite si ešte moje druhé video, v ktorom ju vysvetľujem úplne do detailov. Má 17 minút a pomocou neho budete presne vedieť, ako s metódou začať a ako ju robiť tak, aby bola efektívna. Nesnažte sa ju pochopiť, prv než si ju nevyskúšate. Stovky ľudí mi už povedali, že z nej sú v šoku, a to jej na začiatku tiež neverili :) 

Metóda Goldlist je nádherná metóda na učenie sa slovnej zásoby do dlhodobej pamäti. Jej autorom je polyglot David James, ktorý ovláda asi 20 jazykov, pričom používa iba túto metódu. Vymyslel ju, niekoľko rokov ju vyvíjal a existuje obrovské množstvo ľudí na svete, ktorí ju používajú a naozaj hovoria, že funguje úžasne. Ja sama k nim patrím, pretože mne tá metóda funguje úplne zázračne, až tomu niekedy nemôžem uveriť.

Čo na ňu potrebujete?

 • Pekný zošit, s ktorým máte pozitívne spojenia, aby vás to bavilo, ale nie je to podmienka.
 • Perá – modré, farebné, zvýrazňovačky... Fantázii sa medze nekladú, ide hlavne o to, aby ste mali ten zošit pekný a mali k nemu dobrý vzťah.
 • Zdroje, odkiaľ budete čerpať slovnú zásobu. Môžu to byť knižky, seriály, filmy, tlač, čokoľvek.

Ako to funguje v skratke?

V podstate prepisujete minimálne každé dva týždne (môže to byť aj väčšie časové obdobie) zoznamy slov, ktoré ste si napísali na začiatku. Vždy si vyberiete slovíčka, ktoré ste si zapamätali. Zistíte, že ste si vždy zapamätali zhruba 30 % z toho, čo ste si písali predtým. Zvyšných 70 %, ktoré ste si nezapamätali, prepíšete druhýkrát. Neviem, prečo je ten pomer 70 : 30 percent, ale verte mi, že to funguje.

Podrobnejší návod:

 1. Vypíšete si zoznam výrazov (pozor, nie slovíčok!) po slovensky do bronzového zošita.
 2. K nim si napíšete preklad.
 3. Raz si to po sebe nahlas (!) prečítate. To je na prvý deň všetko.
 4. Na druhý deň tento postup opakujte s novým zoznamom. Vypísať, prečítať, nechať tak. Na tretí deň znova.
 5. Prvá filtrácia: Minimálne 2 týždne po prvom zozname sa k nemu vrátite a prechádzate si tie výrazy. Uvidíte, že 30 % si budete pamätať. Budú to slovíčka, ktoré by ste v živote nepovedali, že práve tieto si zapamätáte, ale nejakým spôsobom sa vám v tej hlave udržia.
 6. Tých 70 % výrazov, ktoré si nepamätáte, prepíšete na opačnú stranu.
 7. Druhá filtrácia: O dva týždne urobíte presne to isté. Vrátite sa k tým prepísaným 70 % výrazov, ktoré ste si nepamätali. Z nich si opäť budete pamätať 30 %.
 8. Zvyšných 70 % prepíšete na tú istú stranu dole.
 9. Tretia filtrácia: O ďalšie 2 týždne alebo neskôr prepíšete na opačnú stranu dole zase 70 % výrazov z druhej filtrácie. Tieto slovíčka sú pre vás najťažšie z tých pôvodných, keďže si ich neviete zapamätať.
 10. Potom v metóde pokračujete. Tieto najťažšie výrazy si prepíšete do druhého, strieborného zošita a zase filtrujete a filtrujete. Ak chcete, takto môžete pokračovať aj s tretím zošitom – zlatým.

Ja si často mnohé výrazy pamätám tak dobre, že už si vypisujem len niektoré, takže už nepokračujem úplne ďalej. Ale keď si niektoré výrazy neviete zapamätať ani po 9 filtráciách, kašlite na ne. Nemusíte vedieť všetky slovíčka v danom jazyku. Ak to nie je najdôležitejšie slovíčko v jazyku, nechajte ho tak. Jednoducho vám nie je súdené, zmierte sa s tým.

Užitočný tip!

Číslujte si výrazy, keď si ich vypisujete. Je to veľmi motivujúce. Zistila som, že za pár mesiacov minimálnej roboty (nerobím to už teraz ani každý deň) som si spracovala až 800 výrazov!

Ako táto metóda funguje?

Metóda Goldlist funguje na opačnom princípe, ako sme zvyknutí. Vy sa nesnažíte tie slovíčka učiť, jednoducho si ich len píšete a váš mozog si z nich sám povyberá, čo si zapamätá. A ten zvyšok si prepíšete aby ste sa s nimi zase stretli.

Metóda Goldlist v číslach

V decembri 2015 som začala s ruštinou. Vždy, keď nejaké slovíčka vyfiltrujem, že ich viem, už na ne ani nepozriem. Ak som teda nejaké slovíčka vyfiltrovala v decembri, tak v decembri to bolo poslednýkrát, čo som ich videla v rámci učenia sa slovíčok. Ani raz som si ich nepozrela a po 8 mesiacoch som si s k tomu sadla a detailne som sa testovala. Prečítala som si slovenské výrazy, zakryla som si ruské a počítala som si vety,

 1. ktoré som vedela celé preložiť úplne správne po rusky;
 2. v ktorých som urobila maličkú chybu (napríklad som dala nesprávny prízvuk);
 3. ktoré som vôbec nevedela preložiť.

A viete ako to dopadlo?

Prvá filtrácia:

 • 83 % som preložila úplne bezchybne.
 • Pri 13 % som mierne zaváhala (napríklad nesprávny prízvuk alebo predložka v ruštine).
 • 3 % som nevedela.
 • 1 % som použila iný, synonymický správny výraz.

Bavíme sa o období od decembra do júna, o slovíčkach, ktoré som vyradila a už sa na ne nepozrela.

Druhá filtrácia:

 • 76 % som preložila úplne bezchybne.
 • Pri 16 % som mierne zaváhala (napríklad nesprávny prízvuk alebo predložka v ruštine).
 • 6 % som nevedela.
 • 2 % som použila iný, synonymický správny výraz.

Tretia filtrácia:

 • 76 % som preložila úplne bezchybne.
 • Pri 18 % som mierne zaváhala (napríklad nesprávny prízvuk alebo predložka v ruštine).
 • 5 % som nevedela.
 • 1 % som použila iný, synonymický správny výraz.

 Výsledky sú naozaj neuveriteľné!

Keď som toto videla, bola som v úplnom úžase, ako to funguje. Lebo som zistila, že toto je naozaj metóda, ktorou sa učíte do dlhodobej pamäti. Bolo by super, keby si niekto vyskúšal, nakoľko si pamätá slovíčka, ktoré sa učil napríklad len vypísaním do slovníčka. Koľko si pamätá po 8 mesiacoch? Dovolím si tvrdiť, že by to nebolo možno ani 20 – 30 percent, pretože je to neefektívna metóda. Na písomke bude síce vedieť všetko, ale do dlhodobej pamäti sa mu to neuloží.

Odkiaľ čerpať slovnú zásobu do Goldlistu?

Z čítania. Z knižiek, ktoré práve čítam, z tlače, z internetu. Vyberajte si vždy výrazy, ktoré vás zaujímajú, podčiarkujte si ich a potom si ich zapisujte.

Pozor! Nikdy si do cudzieho jazyka neprekladajte slovenské výrazy len tak, že si poviete, že chcete vedieť, ako sa niečo povie, tak si to vyhľadáte v slovníku, dáte tri slová dokopy a pacnete to tam. Treba vždy pracovať s originálnym materiálom, nie takým, ktorý ste si vymysleli a nemáte ho skontrolovaný.

Metóda Goldlist je naozaj úžasná a mnohým ľuďom funguje priam zázračne. Len si pozrite, ako to ľuďom ide! Toto je príspevok od jedného z členov Facebookovej skupiny pre používateľov Goldlistu. Ak vás metóda zaujíma, pridajte sa aj vy :)

Páčilo sa vám video? Máte otázky? Pridajte sa do diskusie nižšie a ja vám čoskoro odpoviem: