Ak ste už videli videokurz Majster jazykov, možno si teraz hovoríte:

Ak ste už videli videokurz Majster jazykov, možno si teraz hovoríte:

Vo veľkom dotazníku, ktorý sme v lete poslali všetkým účastníkom videokurzu Majster jazykov, sa ukázalo, že vaše dva najväčšie problémy v učení sa cudzieho jazyka sú

NÁJSŤ SI ČAS A UDRŽAŤ SI MOTIVÁCIU.

Vnímame to všetci. Sme zaneprázdnení. Žijeme v rýchlej dobe. Naháňame sa z práce domov a sotva si vieme nájsť chvíľku pre seba. Náš každodenný program je plný a povinnosti stále pribúdajú. Ako tam máme ešte vtesnať čas na angličtinu?

Riešenie je pritom naozaj jednoduché:

Treba začať malými krôčikmi!

Lydka na horách

Ak ste sa niekedy vybrali na túru do hôr, tak to isto poznáte. Stúpate do kopca, a keď sa pozriete pred seba, vidíte len stromy a ďalšie stúpanie. Niekde ďaleko za tými stromami je vytúžený vrch hory, ale zdá sa byť v nedohľadne. Ste unavení a v duchu si hovoríte: Kedy tam už budem?

Zapochybujete, či ste si zvolili vhodnú túru:

Nie je to pre mňa príliš náročné? 

Nie je ten vrch hory predsa len príliš vysoko? 

Nemám sa radšej otočiť?

Skúsení turisti vedia, že ak sa chceme na ten vrchol hory dostať, nemôžeme naň celú cestu pozerať. Bude sa nám kráčať omnoho jednoduchšie, ak sa miesto toho budeme pozerať len pár metrov pred seba, a pri každej zákrute sa obzrieme dozadu, aby sme sa potešili, aký kus cesty sme už prešli.

Trik je v tom, že si tú dlhú cestu rozložíme na drobné etapy, aby nás dĺžka celej cesty nedemotivovala.

 

Učenie sa cudzieho jazyka je presne ako turistika na horách. 

Ak sa chceme dostať do vytúženého cieľa (ovládať jazyk plynule), najdôležitejšie je vykročiť a prekonať najbližší úsek cesty (začať sa učiť).

A potom už len kráčať ďalej (udržať si motiváciu).

Vy, ako absolventi videokurzu Majster jazykov, už viete, ako sa do učenia sa jazyka treba pustiť a aké metódy využiť.

Možno ste sa už do učenia aj s nadšením pustili (našli ste si naň čas), ale chýbala vám podpora zvonku, ktorá by vám pomohla udržať si motiváciu na učenie dlhšie ako pár dní či týždňov.

Majster jazykov infografika

Preto vám s hrdosťou predstavujeme náš nový online kurz, ktorý vám pomôže s tým najdôležitejším: nájsť si na jazyk čas a udržať si motiváciu!

Logo cesta samouka - počúvanie

Jazyková výzva:

CESTA SAMOUKA: Počúvanie

Poďme si napočúvať cudzí jazyk: stačí 20 minút denne!

1. október - 31. október 2020

Logo cesta samouka - počúvanie

Jazyková výzva:

CESTA SAMOUKA: Počúvanie

Poďme si napočúvať cudzí jazyk: stačí 20 minút denne!

1. október - 31. október 2020

Proces učenia sa cudzieho jazyka si nemusíte rozdrobovať na menšie úseky sami: my sme to už urobili za vás! Nepustíme sa do učenia všetkými smermi naraz, ale vyberieme si jednu hlavnú prioritu, ktorej sa budeme venovať počas jedného mesiaca.

A začneme rovno tou najjednoduchšou:

POČÚVANÍM!

A navyše, počas celého mesiaca máte od nás

zaručenú dávku poriadnej motivácie!

A navyše, počas celého mesiaca máte od nás zaručenú dávku poriadnej motivácie!

O čo ide?

 • Počas 4 októbrových týždňov budeme pracovať na porozumení v cudzom jazyku. Napočúvame si jazyk tak, aby sme už konečne začali rozumieť rodeným hovoriacim, filmom a seriálom bez titulkov, a v dlhodobom meradle posunuli svoj jazyk na vyššiu úroveň.
 • Každý sa bude učiť svoj cudzí jazyk, svojím vlastným tempom a podľa svojich možností: stačí pritom len 20 minút denne!

Pre koho je výzva Cesta samouka?

 • Zapojiť sa môže každý, kto má aspoň základné znalosti cudzieho jazyka  – ak ste sa angličtinu naposledy učili na strednej škole, alebo ste pred 10 rokmi navštevovali jazykovku, nebojte sa! Práve Počúvanie pre vás môže byť tou najlepšou vstupnou bránou do učenia sa jazyka po dlhšej prestávke.

Ako to bude prebiehať?

 • Každý týždeň si pozriete jedno až dve krátke videá (zhruba na 10 minút), v ktorom si predstavíme jednu z metód na zlepšenie porozumenia v cudzom jazyku.
 • K videu dostanete aj konkrétnu úlohu na daný týždeň, aby ste si danú metódu hneď sami vyskúšali: nejde nám tu predsa o žiadnu teóriu, ale o prax! Chceme, aby ste si každú metódu reálne odskúšali a venovali sa jej počas daného týždňa minimálne na 20 minút denne.
 • Svoje učenie si budete zapisovať do krásneho Denníka samouka, a budeme si svoje pocity a zážitky z učenia zdieľať v našej facebookovej skupinke.

Aké metódy budeme používať?

 • Každý týždeň sa zameriame na jednu hlavnú metódu. Postupne to budú podcasty, YouTube, seriály a audioknihy, teda 4 hlavné počúvacie metódy z videokurzu Majster jazykov 2.0.
 • K tomu si predstavíme 4 doplňujúce stránky a aplikácie, cez ktoré si môžeme jazyk napočúvať, na niektorých z nich dokonca v kombinácii s Čítaním.
 • Všetky tieto metódy už poznáte z videokurzu Majster jazykov, avšak v Ceste samouka budeme postupovať podľa úplne novej verzie tohto videokurzu – Majster jazykov 2.0! Môžete sa teda tešiť na nové videá, nové celkové spracovanie kurzu, aj nové doplnkové metódy. Viac informácií sa dočítate nižšie.

Kde sa bude výzva Cesta samouka odohrávať?

 • Výzva bude prebiehať v uzavretej facebookovej skupinke, v ktorej budú stovky nadšených ľudí, ktorí sa rovnako ako vy rozhodli pustiť do učenia sa cudzieho jazyka malými krôčikmi.
 • V členskej zóne na stránke Jazykového mentoringu budete mať pokope všetky videá, inštruktážne návody k jednotlivým metódam, ako aj Denník samouka, do ktorého si budete svoje učenie zapisovať. Prístup k videám vám zostane doživotne, teda aj po skončení mesačnej výzvy.

Koľko času budem musieť jazyku venovať?

 • To je na tom to najlepšie: stačí, ak to bude 20 minút denne! Takýto krátky čas si zaručene nájdu aj tí najzaneprázdnenejší z nás: učeniu stačí venovať 10 minút ráno a 10 minút večer.
 • Pokiaľ však budete mať chuť a čas, pokojne môžete Počúvaniu venovať aj viac času. Každá minúta navyše je vítaná!

Čo vám počúvacia výzva Cesta samouka prinesie?

Učenie sa jazyka vás začne baviť!

Dosť bolo nudných kurzov, učebníc, zastaralých nahrávok a učenia sa jazyka, “lebo musím”. Zmeníme spôsob, ako angličtinu, nemčinu či iný jazyk vnímate. Takéto učenie si zamilujete a nebudete chcieť prestať ani po výzve.

Zlepšíte si nielen počúvanie, ale aj ostatné oblasti jazyka

Počúvanie je najjednoduchšia aktivita v učení sa jazyka, ktorá prináša rýchle výsledky. Naši samoukovia na sebe cítia zlepšenie už po 3 – 4 týždňoch, ak sa počúvaniu venujú necelú polhodinku denne! Počúvanie je tiež nesmierne dôležité pre rozprávanie, pretože dostávame jazyk do ucha, a zároveň nám zlepšuje pasívnu slovnú zásobu.

Budete sa celkovo lepšie cítiť

Konečne môžete urobiť niečo pre seba. Budete sa tešiť z toho, že sa rozvíjate, prekonávate a cítite na sebe pokroky. Vytvoríte si systém nielen v učení, ale aj v živote.

Naučíte sa využívať voľné chvíle

Na samoučení sa jazyka je skvelé to, že sa mu dá venovať počas domácich prác, prechádzky, šoférovania, keď vaše dieťa spí (ak ste na materskej). A možno nájdete spôsoby, ako zapojíte do učenia aj svoje deti či okolie!

Nové metódy a šikovné aplikácie pretavíte do praxe

Aj keď o väčšine počúvacích metód zrejme viete z videokurzu Majster jazykov, poznať niečo v teórii a vyskúšať si to v praxi sú dve odlišné veci. Táto výzva vám pomôže neodkladať jednotlivé metódy z Majstra jazykov na neskôr – každý týždeň sa do nich pustíme spolu a budeme pritom hľadať tie, ktoré vám sadnú najlepšie.

Čo získate v počúvacej výzve Cesta samouka?

Videá o 8 metódach z Majstra jazykov 2.0 – o mesiac vopred

aby ste presne vedeli, ako na to

Vy, ako účastníci videokurzu Majster jazykov, získavate doživotné aktualizácie videokurzu zdarma. Videá z nového Majstra jazykov 2.0 však budú dostupné až od novembra 2020. Ak vstúpite do našej výzvy Cesta samouka, budete mať celý modul Počúvanie k dispozícii už o mesiac skôr.

Poriadna dávka motivácie vo forme facebookovej  skupiny:

aby ste vedeli, že v učení zďaleka nie ste sami

Toto bude srdce našej komunity, ktorá vás potiahne, ak poľavíte. Zazdieľame si svoje prvé pokroky v učení, pochválime sa za zvládnuté týždenné úlohy, odpovieme na všetky otázky a zazdieľame overené zdroje, ktoré nás najviac nadchli. V skupinke sa to proste lepšie ťahá! Skupinu budú moderovať naše skúsené jazykové mentorky a s radosťou pomôžu s akýmkoľvek problémom.

Modul počúvanie

Každý týždeň od nás dostanete jednoduchú úlohu:

aby ste presne vedeli, čo máte robiť

Každý týždeň vám zadáme jednu úlohu, ktorú budete počas aktuálneho týždňa plniť – budete počúvať vybrané podcasty, sledovať seriály, vyhľadávať si zaujímavé audioknihy a pod. Vyskúšate si nami odporúčané metódy v praxi. Uľahčíme vám tak učenie na maximum! Vy sa nemusíte o nič starať, vďaka úlohám budete presne vedieť, čo máte robiť a navyše vás to bude aj baviť!

Osvedčené jazykové zdroje:

aby sme vám učenie čo najviac zjednodušili

Už sa vám stalo, že ste si chceli nájsť nový podcast, či seriál, ktorý by vás bavil, a zároveň by bol vhodný aj pre vašu jazykovú úroveň, no po niekoľkých hodinách neúspešného hľadania ste to vzdali? Presne preto sme zozbierali najobľúbenejšie zdroje až pre 6 jazykov – angličtinu, nemčinu, španielčinu, francúzštinu, ruštinu a taliančinu. Všetky odporúčané podcasty, seriály, audioknihy aj youtubové kanály máme overené, napozerané a napočúvané!

Denník samouka - Počúvanie

Krásny motivačný Denník samouka (na papieri alebo v počítači):

aby ste v učení mali systém

Neustále prízvukujeme, že úspešný samouk pri učení dodržiava 4 zásady: učenie ho baví, má s jazykom dostatok kontaktu, využíva efektívne metódy a v učení má systém. Do Denníka samouka, ktorý si môžete aj vytlačiť, si budete značiť vaše pokroky, nové slovíčka, poznámky, a najmä čas strávený s učením.

Živý webinár s polyglotkou Lýdiou Machovou:

aby ste dostali odpoveď na každú svoju otázku

Celý mesiac budeme metóda po metóde postupne zlepšovať svoju schopnosť porozumieť rodeným hovoriacim v cudzom jazyku. Všetky vaše otázky budú priebežne zodpovedať skúsené jazykové mentorky vnútri skupiny, ale ak máte nejaké priamo na mňa, s radosťou vám ich zodpoviem na našom živom webinári počas výzvy.

bingo

Hravé jazykové bingo:

aby ste nezabudli, že učenie má byť zábava

Čo je lepšie ako učenie sa hravou formou? My v tíme hry milujeme a aby sme vás do učenia ešte viac vtiahli, pripravili sme pre vás špeciálne jazykové bingo! Počas trvania Cesty samouka si budeme vyškrtávať okienka s aktivitami a zážitkami, a kto vytvorí sériu 6 vyškrtnutých políčok za sebou, zvolá: bingo! prostredníctvom našej Facebookovej skupiny. Komu sa to podarí, bude zaradený do žrebovania a môže získať aj odmenu.

Atraktívne súťaže o super ceny:

aby ste boli za snahu odmenení!

Byť aktívnym študentom sa u nás oplatí! Každý utorok vyžrebujeme niekoľkých z vás, ktorí nám vo facebookovej skupinke zazdieľate výsledky svojho učenia. Súťažíme o VIP súkromné konzultácie s jazykovou mentorkou, aby sme sa spoločne pozreli na vaše učenie do detailov a zostavili vám ten najlepší učebný plán do budúcna.

+ BONUS: Motivačné citáty na mobil, počítač, aj do bytu

aby sme vás v učení čo najviac podporili

Aj vy máte radi motivačné citáty? Človek si prečíta pár slov a hneď cíti chuť na sebe popracovať, že? Pripravili sme si pre vás krásne citáty od známych aj menej známych ľudí, ktoré si môžete dať ako pozadie na mobil, na počítač, alebo si ich pokojne môžete vytlačiť a zavesiť nad stôl či do kúpeľne. Október bude mesiacom učenia sa jazykov!

Koľko stojí počúvacia výzva Cesta samouka?

Cena mesačnej výzvy Cesta samouka: Počúvanie pre tých, ktorí už majú zakúpeného Majstra jazykov, je

67 EUR

(56 € + DPH)

Hodnota týchto videí a výzvy je omnoho vyššia ako jej cena. Ušetrí vám stovky, ba priam tisícky eur, ktoré by ste dali za jazykové kurzy a materiály v budúcnosti. Je to investícia do vášho vzdelania, ktorá sa vám veľmi rýchlo mnohonásobne vráti. Pretože teraz sa do toho jazyka konečne spolu pustíme!

Do jesennej výzvy Cesta samouka: Počúvanie sa už zapojilo:

0
ľudí

Čo obsahuje výzva Cesta samouka: Počúvanie pre tých, ktorí už majú zakúpený videokurz Majster jazykov?

 • Predčasne sprístupnený modul Počúvanie z videokurzu Majster jazykov 2.0 (dokopy až 15 videí v celkovej dĺžke 2,5 hodín).
 • Jednoduché týždenné úlohy na odskúšanie si metód v praxi.
 • Osvedčené jazykové zdroje v 6 jazykoch (EN, DE, ES, FR, RU, IT).
 • Denník samouka na zapisovanie si svojho učenia.
 • Prístup do uzavretej facebookovej skupiny.
 • Podporu a pomoc v učení od certifikovaných jazykových mentoriek.
 • Jazykovú poradňu s polyglotkou Lýdiou naživo.
 • Jazykové bingo.
 • Súťaže pre aktívnych členov.

+ BONUS: Motivačné citáty na mobil, počítač, aj do bytu

V prípade, že do 2 týždňov od začiatku výzvy Cesta samouka: Počúvanie zistíte, že vám tento mesačný online kurz nevyhovuje, stačí, ak napíšete e-mail na info@jazykovymentoring.sk a dostanete späť celú zaplatenú sumu, bez akýchkoľvek poplatkov. S nami nič neriskujete.

S nami nič neriskujete

14-dňová garancia vrátenia peňazí

Ak si zakúpite vstup do výzvy Cesta samouka a zistíte, že to pre vás nie je to pravé, stačí nám v priebehu prvých 14 dní napísať e-mail na info@jazykovymentoring.sk a my vám okamžite vrátime plnú sumu. Bez pýtania sa zbytočných otázok.

Dávam vám na to slovo ako zakladateľka Jazykového mentoringu.

Podpis Lýdia Machová

Ako mi Cesta samouka pomôže, keď už mám Majstra jazykov?

Odkedy som vytvorila Majstra jazykov, ubehli štyri roky a hoci sme ho v tíme priebežne aktualizovali, nastal čas tie 4 roky naberania skúseností pretaviť do veľkej prerábky kurzu.

S hrdosťou vám preto oznamujeme, že v novembri dostane Majster jazykov úplne novú podobu a stane sa z neho Majster jazykov 2.0!

A nepôjde len o nejaký vizuálny face-lift, ale môžete sa tešiť na úplne nové videá a novú, dôkladne prepracovanú štruktúru, v ktorej pôjdeme ešte oveľa viac do hĺbky, a ktorá vás ešte viac donúti si všetky metódy vyskúšať a lepšie sa rozhodnúť, ktoré budú pre vás najlepšie.

Odkedy som vytvorila Majstra jazykov, ubehli štyri roky a hoci sme ho v tíme priebežne aktualizovali, nastal čas tie 4 roky naberania skúseností pretaviť do veľkej prerábky kurzu.

S hrdosťou vám preto oznamujeme,

že v novembri dostane Majster jazykov úplne novú podobu a stane sa z neho Majster jazykov 2.0!

A nepôjde len o nejaký vizuálny face-lift, ale môžete sa tešiť na úplne nové videá a novú, dôkladne prepracovanú štruktúru, v ktorej pôjdeme ešte oveľa viac do hĺbky, a ktorá vás ešte viac donúti si všetky metódy vyskúšať a lepšie sa rozhodnúť, ktoré budú pre vás najlepšie.

Celú aktualizáciu máte, samozrejme, úplne zadarmo, rovnako ako všetky aktualizácie v budúcnosti. Stačí si počkať do novembra, kedy nového Majstra jazykov 2.0 spustíme.

A prečo by som sa mal zapojiť do počúvacej výzvy, ak budem aj tak mať všetky nové videá Majstra jazykov 2.0?

To je na tom to najlepšie!

Skúsili ste nabehnúť na vlastný systém učenia, ale nevyšlo to podľa vašich predstáv? Samotný systém a teória niekedy nestačia, potrebujete poriadnu dávku odhodlania a motivácie a práve o tom je Cesta samouka!

 • Spoločne si prejdeme všetky videá v module, aby sa vám nestalo, že na ne po čase zabudnete a už sa k nim nevrátite.
 • Pomôžeme vám vytvoriť si návyk krok po kroku, aby ste to už s učením viac nevzdali!
 • Vďaka týždenným úlohám si vyskúšate všetky užitočné metódy v praxi – vy sa nebudete o nič starať, budete presne vedieť, čo máte robiť a navyše vás to bude aj baviť!
 • A najväčším prínosom bude naša spoločná komunita, ktorá vás potiahne, keď poľavíte! Na učenie jednoducho nebudete sami, my dohliadneme na vašu disciplínu a vy máte šancu konečne vyhrať boj s prokrastináciou!
 • Po skončení októbrovej Počúvacej výzvy budete mať tú správnu motiváciu na to, aby ste v kurze krásne pokračovali aj sami – návod už predsa máte vo vnútri videokurzu!

Tak čo, pridáte sa k nám a konečne sa spolu pustíme do tej

dlho zanedbávanej angličtiny, či iného jazyka?

Je Cesta samouka aj pre tých, čo v minulosti absolvovali Akadémiu samoukov?

Určite áno! Pokiaľ sa vám páčilo učiť sa v online komunite iných samoukov a Akadémia samoukov vám dodala potrebnú motiváciu do učenia, tak Cestu samouka si jednoznačne zamilujete! :)

Tento kurz sme vytvorili predovšetkým pre tých, ktorí s učením ešte vôbec nezačali, lebo si naň nikdy nevedia nájsť čas alebo si v učení nevedia vytvoriť systém, ale nastavili sme ho tak, aby mal čo ponúknuť aj našim skúseným Akademistom.

AS stretko
AS stretko

Určite áno! Pokiaľ sa vám páčilo učiť sa v online komunite iných samoukov a Akadémia samoukov vám dodala potrebnú motiváciu do učenia, tak Cestu samouka si jednoznačne zamilujete! :)

Tento kurz sme vytvorili predovšetkým pre tých, ktorí s učením ešte vôbec nezačali, lebo si naň nikdy nevedia nájsť čas alebo si v učení nevedia vytvoriť systém, ale nastavili sme ho tak, aby mal čo ponúknuť aj našim skúseným Akademistom.

V Ceste samouka nájdete väčšinu obľúbených prvkov Akadémie samoukov, len trochu zjednodušených:

 • podpornú skupinu na Facebooku, aby ste v tom neboli sami,
 • značenie si svojho učenia, aby sme dodržali reťazec dní bez vynechania,
 • webinár s jazykovými mentorkami (aj Lydkou osobne),
 • možnosť opýtať sa na čokoľvek nášho skúseného tímu mentoriek,
 • interaktívne súťaže o hodnotné ceny každý týždeň,
 • pripomienkové e-maily,
 • poriadnu dávku motivácie, keďže sa budeme učiť v presne stanovenom čase (od 1.10. do 31.10.).
Mockup

Okrem toho sa môžete tešiť aj na novinky oproti Akadémii:

 • úplne nové videá z Majstra jazykov 2.0,
 • nové týždenné úlohy (každý týždeň jedna hlavná a jedna doplnková),
 • krásny nový Denník samouka, ako ho ešte nepoznáte,
 • hru bingo pre ambicióznejších samoukov.

A to všetko len za zlomok ceny Akadémie samoukov!

Aj keď je Cesta samouka: Počúvanie určená primárne len na rozvíjanie jednej priority, určite sa s nami nebudete nudiť. Cesta samouka je fantastickým udržiavacím programom pre všetkých, ktorí sa počas minulých Akadémií pekne rozbehli, ale mimo Akadémie z učenia trochu vypadli. 

Nabehnime do toho opäť spoločne!

No počkaj, Lýdia, 20 minút denne mi má stačiť na zlepšenie si angličtiny?

Možno si hovoríte, že 20 minút je príliš málo. 

Viete, čo najčastejšie počúvam od svojich známych, ktorých po pár rokoch náhodou stretnem niekde na ulici? Mnohí mi povedia, že ma sledujú na internete, čítajú moje e-maily a príspevky, a páči sa im, ako v Jazykovom mentoringu motivujeme ľudí k učeniu.

Vraj aj oni by si potrebovali zlepšiť angličtinu a chcú sa naučiť aj nový jazyk…

Len na to nikdy nie je ten správny čas… 

Aj vy patríte k tým, ktorým už roky víri v hlave myšlienka, že by s tou svojou angličtinou mali niečo urobiť? 

A tiež ste to doteraz odkladali na neurčito, “keď budete mať čas”?

Nečakajte, kým budete mať “hodinu denne navyše”, pustite sa do učenia hneď!

Uvidíte, ako vás to rozhýbe.

 • Začnete sa angličtine, nemčine či ruštine venovať len na 20 minút denne – toľko času si bez problémov nájdete aj v rušný deň! (Pokojne to môže byť 10 minút ráno a 10 minút večer.)
 • Budete mať zo seba skvelý pocit, že s tým jazykom konečne niečo robíte – dosť bolo odkladania!
 • Objavíte zaujímavé podcasty, seriály, či youtubový kanál, ktorý vás fakt chytí, aj keď nebudete úplne všetkému rozumieť.
 • Vaše porozumenie cudziemu jazyku sa bude pomaly ale isto zlepšovať – čím viac máme napočúvané, tým lepšie rozumieme – inej cesty tu predsa niet.

A ktovie...

 • ...možno si novoobjavené zdroje obľúbite natoľko, že po 20 minútach si budete chcieť vypočuť ďalší diel seriálu či podcastu.
 • …možno sa pri tom zabudnete a zrazu zistíte, že počúvaním ste už strávili hodinku.
 • …možno si pri počúvaní všimnete pár výrazov, ktoré ste nepoznali, a zapíšete si ich na papier.
 • …možno si v skupinke Cesta samouka nájdete parťáka, s ktorým budete sledovať ten istý seriál, a budete sa chcieť porozprávať o tom, čo sa stalo v poslednom dieli.
 • …možno vďaka Počúvaniu znovuobjavíte svoje dávne nadšenie pre angličtinu a vytiahnete zo skrine tú neprečítanú anglickú knižku.

Dosť bolo odkladania angličtiny “na neskôr”!

Poďte do toho s nami! Stačí vám 20 minút denne!

Zapojte sa do najzábavnejšej česko-slovenskej jazykovej výzvy a poďme si spoločne napočúvať angličtinu, španielčinu či francúzštinu. Vytvoríme si v učení systém a návyky ako nikdy predtým!

Prečo sa mám venovať len jednej činnosti - POČÚVANIU?

Na to, aby sme ovládali cudzí jazyk plynule, je potrebné venovať sa všetkým 7 jazykovým zručnostiam: počúvaniu, čítaniu, slovnej zásobe, gramatike, písaniu, rozprávaniu aj výslovnosti.

Je však veľký rozdiel v tom, či sa do nich pustíme naraz alebo postupne.

 

Viete, čo má spoločné učenie sa jazyka

s nalievaním vína do pohára?

Predstavte si, že máte fľašu vína, cez ktorú však prejde vždy len jedna malá kvapka. Chcete naliať víno do 7 pohárov.

Môžete postupne pridávať kvapku do každého pohára, alebo môžete držať fľašu nad jedným pohárom a kvapkať všetko víno do toho jedného pohára.

Čo sa stane po hodine?

Ak ste rozlievali víno do všetkých pohárov, v každom budete mať len pár kvapiek, ktoré si vôbec nebudete môcť vychutnať.

Ale ak ste sústredili všetky kvapky do jediného pohára, po hodine v ňom bude celkom slušný dúšok vínka!

Ak ste rozlievali víno do všetkých pohárov, v každom budete mať len pár kvapiek, ktoré si vôbec nebudete môcť vychutnať.

Ale ak ste sústredili všetky kvapky do jediného pohára, po hodine v ňom bude celkom slušný dúšok vínka!

Predstavte si, že máte fľašu vína, cez ktorú však prejde vždy len jedna malá kvapka. Chcete naliať víno do 7 pohárov.

Môžete postupne pridávať kvapku do každého pohára, alebo môžete držať fľašu nad jedným pohárom a kvapkať všetko víno do toho jedného pohára.

Čo sa stane po hodine?

Rovnako je to aj s učením sa jazyka...

...ak sa zameriavame na všetky činnosti naraz (ako to často býva v škole alebo na jazykovom kurze), v každej sa zlepšíme len o trošku, a svoj pokrok takmer vôbec necítime. Trošku lepšie rozumieme, trošku viac slov ovládame, trošku lepšie sa vieme vyjadriť. 

Ale je to vždy len o jednu kvapku viac.

Ak sa však zameriame na jednu či dve zručnosti, a začneme sa im systematicky venovať každý deň, hoci len na 20 minút, pokrok bude omnoho viditeľnejší. 

A nič nás v učení sa jazyka nemotivuje viac, ako keď vidíme svoj vlastný pokrok!

Preto ak máme len 20 minút denne, je vhodnejšie venovať ich všetky jednej činnosti, v ktorej sa budeme postupne, z týždňa na týždeň, zlepšovať.

Po mesiaci už môže byť pokrok naozaj citeľný.

No dobre, ale prečo Počúvanie?

Ja chcem vedieť ROZPRÁVAŤ!

Ako našu prvú etapu Cesty samouka sme vybrali Počúvanie, pretože je to najjednoduchšia činnosť v učení sa jazyka. Je to jedna z dvoch vstupných metód, čo znamená, že len prijímame informácie, nemusíme sami nič hovoriť ani písať, nepotrebujeme loviť z hlavy slovíčka, ani ich spájať do gramatických štruktúr. 

Zjednodušili sme učenie sa jazyka na maximum:

Len 20 minút denne.

Na začiatok to úplne stačí.

Len jediná činnosť.

Tá najjednoduchšia: seď a počúvaj.

Niet sa čoho obávať, niet sa pred kým hanbiť, niet na čo čakať. 

Jednoduchší vstup do učenia sa jazykov už neexistuje: latka je nastavená na najnižšiu úroveň.

Bude to naša prvá etapa dobrodružnej Cesty samouka, a bude to ten úsek cesty, ktorý zvládne naozaj každý, aj tí, ktorí doteraz učenie tlačili pred sebou.

Ako si zaradíte 20 minút počúvania do bežného života?

Za 20 minút sa toho dá stihnúť veľa! Neviete si predstaviť, kedy a ako by ste sa počas bežného pracovného dňa plného povinností, práce a starostlivosti o deti venovali 20 minút počúvaniu?

Tu sú naše tipy:

 • Povinná ranná prechádzka so psom? Pustite si do uší obľúbený podcast!
 • Pri rannej kávičke si namiesto scrollovania na Facebooku či Instagrame zapnite na 10 minút YouTube. Toľko času si isto môžete dopriať.
 • Cestujete do práce? Pustite si v aute či v MHD do uší audioknihu. Uvidíte, že zápchy na cestách ešte nikdy neboli príjemnejšie!
 • Ako sa dá variť, upratovať či žehliť efektívne? No predsa pri počúvaní podcastov!
 • Mamičky, chystáte sa na prechádzku s bábätkom? Pripravte si ku kočíku rovno slúchadlá a pustite si do ucha pravidelnú dávku angličtiny.
 • Kto by sa chcel vzdať večerného pozerania telky, pravda? A čo tak pustiť si najnovší diel obľúbeného seriálu v cudzom jazyku? Spravte si čerstvé pukance, uvarte čaj a relaxujte... bez výčitiek, pretože sa v podstate učíte!

Nie ste si istí, či je Cesta samouka pre vás?

Prečítajte si ďalšie z referencií tisícok našich spokojných samoukov :-)

FAMÓZNE! Neskutočne sa mi páčilo, akí skvelí, príjemní, povzbudiví ľudia sa v Jazykovom mentoringu stretli, ako sa navzájom podporovali a ťahali, keď niekomu niečo nešlo, radili si a boli neskutočnou motiváciou a podporou. Jazykový mentoring je fantastická vec. Neskutočne nakopne k výkonom, o akých veľa ľudí naozaj len sníva.
Júlia Kvartová
FB skupina bola geniááááááálna. Vďaka nej som našla viac zdrojov a najmä motiváciu. Myslím, že toto je obrovské PLUS Jazykového mentoringu, pretože pri bežnej jazykovke to človek nezíska. A motivácia je veľkým pohonom k učeniu sa - ľudia, ktorí stále písali ako im to ide a ako sa učia. Nemohla som byť predsa horšia :D
Janka Kolejáková
PECKA! Treba zažiť. Je to skvelý odrazový mostík na učenie sa jazykov. Zábavnou formou a nie formou, akou sa vyučuje v škole. Získala som množstvo hodnotných informácií, ktoré som mohla ihneď začať aplikovať v mojom každodennom režime. Fakt skvele investované peniaze!
Lucia Švaral
Všetkými desiatimi odporúčam. Jednou vetou pre mňa - nový pre našu generáciu priam revolučný pohľad na výuku cudzieho jazyka. Škoda, že v školách sa stále ide po starom. To je smutné.
Dana Micková
Pre mňa je to revolúcia v učení, ktorá prináša viditeľný posun týždeň po týždni, čo je veľmi motivujúce! Som šťastná, že konečne viem, ako sa v jazyku skutočne posúvať a nebyť len časomeračom, ktorým som doteraz bola :)
Magdaléna Mináriková
Neverila som, že to môže tak dobre fungovať, no skutočne som sa doteraz nestretla s lepším spôsobom učenia sa jazyka. Je to tá najlepšia cesta na dosiahnutie svojho cieľa pri zdokonaľovaní jazyka :-)
Ivana Pozemková
Super návod, ako sa učiť jazyk a najlepšie utratené peniaze za jazykové kurzy. Prvýkrát mám pocit, že učenie nemusí byť drina a vidím aj rozdiely oproti tomu, ako som sa učila doteraz. Najviac sa mi páči, že zdroje sú zozbierané a človek má veľký výber. Ďalšou výhodou je, že sa kurz dá aplikovať znova a znova na nové jazyky.
Jarka Fedurcová
Podarilo sa mi odblokovať sa a zhodiť múr pred nemčinou. Uverila som, že i ja raz môžem hovoriť bez problémov po nemecky... Ďakujem, Lydka :) Páčilo sa mi, že sme vytvorili jedno spoločenstvo, ktoré má spoločný cieľ. Ten pocit, že v tom nie som sama, ma posúval dopredu. Je to úžasné nakopnutie na samovýučbu
Adriana Krajčovičová
Na začiatku som neverila, že to môže byť efektívny program. Hovorila som si, vyskúšam, veď je možnosť vrátenia peňazí. Bolo to však najlepšie a najdôležitejšie rozhodnutie v mojom učení sa jazyka. Z večného začiatočníka, čo dal dokopy pár viet, sa zo mňa stal človek, ktorý sa odrazu nehanbil hovoriť po anglicky, a ktorý dokázal vyjadriť svoje myšlienky, názory. Som dôkazom toho, že to ide, aj keď talent chýba :-)
Martina Balcová

Mohlo by vás ešte zaujímať...

• Pre koho je výzva Cesta samouka: Počúvanie určená?

Pre kohokoľvek, kto je v istom jazyku minimálne mierne pokročilý, a chce svoje jazykové schopnosti posunúť o niekoľko úrovní vyššie. Ak nie ste v jazyku úplný začiatočník, a už ste sa danému jazyku aspoň trochu venovali, aj keď ho neovládate aktívne, táto jazyková výzva vás určite posunie ďalej.

• Aký je rozdiel medzi videokurzom Majster jazykov a výzvou Cesta samouka?

Videokurz Majster jazykov, v novej verzii Majster jazykov 2.0, je súborom videí, v ktorých polyglotka Lýdia Machová ponúka svoje kompletné know-how na naučenie sa akéhokoľvek cudzieho jazyka ako samouk. Každý si tieto videá pozrie vo vlastnom čase a učí sa podľa nich sám, podľa svojho individuálneho plánu. Výzva Cesta samouka je nadstavbou nad jeden z modulov tohto videokurzu, konkrétne Počúvanie, a ide tu o zavedenie metód z videokurzu do praxe v komunite nadšených samoukov. Nie je potrebné mať komplexný plán na učenie, pretože každý týždeň dostanete od nás úlohu o jednej konkrétnej metóde, a vašou úlohou bude využívať danú metódu na 20 minút denne. Cesta samouka je teda doplnením Majstra jazykov, ktoré vám pomôže uplatniť metódy z Majstra jazykov do praxe, po malých krôčkoch.

• Môžem sa zúčastniť výzvy Cesta samouka, aj keď nemám zakúpený videokurz Majster jazykov?

Táto stránka je určená len tým, ktorí si od nás v minulosti Majstra jazykov zakúpili, a teda majú už prístup k videám modulu Počúvanie vo videokurze Majster jazykov. Pokiaľ to nie je váš prípad, je potrebné zakúpiť si okrem miesta vo výzve Cesta samouka aj samotný modul Počúvanie. Viac informácií ako aj objednávku nájdete na stránke https://jazykovymentoring.sk/cesta/

• V minulosti ste ponúkali Akadémie samoukov. Aký je rozdiel medzi Cestou samouka a Akadémiou samoukov?

Možno ste v minulosti počuli o našom veľmi obľúbenom kurze Akadémia samoukov. Doteraz sme ho otvorili už viac ako 30-krát, a v budúcnosti ho budeme otvárať opäť, avšak na jeseň 2020 máme s Akadémiami prestávku, keďže kompletne prerábame všetky naše kurzy. Namiesto Akadémie tak otvárame Cestu samouka. Ide o jednoduchšiu podobu mentoringového programu, ktorá netrvá dva mesiace, ale len jeden, a hlavne – nepotrebujete si naň vyčleniť hodinu denne, ale len 20 minút. Pokiaľ ste sa chystali prihlásiť do Akadémie samoukov, určite neváhajte a pridajte sa do Cesty samouka. Namiesto “povinných” 20 minút si môžete pokojne stanoviť trošku ambicióznejší plán, a okrem počúvania doň zapojiť aj iné aktivity. Naša skupina na Facebooku ako aj emaily vás budú v učení pravidelne motivovať, a v skupinke či na živom webinári s Lydkou sa môžete spýtať na čokoľvek ohľadom učenia sa jazykov.

• Aký je rozdiel medzi videokurzom Majster jazykov a Majster jazykov 2.0?

Tento rok sme v Jazykovom mentoringu niekoľko mesiacov usilovne pracovali na kompletnej prerábke videokurzu Majster jazykov, pričom novej verzii hovoríme Majster jazykov 2.0. Metódy sme rozšírili z 30 na 40, poriadne sme prepracovali odporúčané zdroje, aktualizovali sme všetky videá o stránkach a aplikáciách, a v každom module dávame ešte praktickejšie rady na dokonalé ovládnutie danej jazykovej oblasti. Dobrá správa je, že všetci, ktorí si Majstra jazykov zakúpili v minulosti, budú mať automaticky prístup k celému vynovenému videokurzu, a to úplne zadarmo! Ak k nim patríte aj vy, prístup k novým videám získate automaticky od novembra 2020, budeme vás o tom informovať emailom. Pokiaľ sa však prihlásite do októbrovej výzvy Cesta samouka, k modulu Počúvanie sa dostanete už o mesiac skôr, pričom samotná výzva vám pomôže jednotlivé metódy skutočne aplikovať do svojho života.

• Na akej úrovni musím mať cudzí jazyk?

Videokurz Majster jazykov (a teda aj modul Počúvanie) je určený pre mierne pokročilých až pokročilých, teda nie pre úplných začiatočníkov (pre tých mám druhý videokurz: Kľúč k jazykom). Nemusíte sa však obávať, často sa stretávame s tým, že sa ľudia vo svojej úrovni podceňujú :) Ak ste sa už svoj cudzí jazyk učili aspoň pol roka, ovládate aspoň základné frázy, učili ste sa ho možno v škole alebo pred niekoľkými rokmi v jazykovke, pokojne sa pridajte k nám. Počúvanie je tá najjednoduchšia aktivita v učení sa jazyka, a v skupinke si navzájom poradíme aj jednoduchšie materiály, s ktorými sa dá v počúvaní začať.

• A čo ak mi takýto spôsob učenia sa nesadne?

V tom prípade nič neriskujete, lebo do 14 dní od začiatku výzvy Cesta samouka: Počúvanie budete mať možnosť dostať svoje peniaze v plnej sume späť – stačí nám napísať behom prvých 2 týždňov email na info@jazykovymentoring.sk, a nemusíte nám ani vysvetľovať, prečo ste sa tak rozhodli. Je to nový spôsob učenia sa, a preto si to môžete na dva týždne vyskúšať bez akéhokoľvek rizika. Zo skúseností vieme, že takéto učenie sadne 99 % ľudí, pretože každý si ho napasuje presne na seba. Možnosť vrátenia peňazí však platí v každom prípade a pre každého.

• Koľko času mi výzva Cesta samouka celkovo zaberie?

Táto výzva je určená predovšetkým zaneprázdneným ľuďom, ktorí na učenie bežne nemajú veľa času. Preto sme všetko zjednodušili na maximum. Jediné, čo si to od vás bude vyžadovať, je pozrieť si začiatkom týždňa dve zhruba 10-minútové videá, v ktorom sa dozviete všetko potrebné o metóde týždňa, a potom sa po zvyšok týždňa treba danej metóde venovať len 20 minút denne. Môže to byť pokojne 10 minút ráno a 10 minút počas dňa, a taktiež je možné počúvanie skĺbiť s inými činnosťami dňa ako je cestovanie v autobuse, šoférovanie, upratovanie či kočíkovanie. Samozrejme, pokiaľ máte čas a chuť, môžete pokojne počúvať aj viac ako 20 minút.

• Chcel/a by som počas októbra pracovať aj na iných oblastiach, nielen Počúvaní. Je Cesta samouka pre mňa vhodná?

Určite áno! Výzva Cesta samouka vám dodá potrebnú dávku motivácie a podpory v učení, aby ste na to neboli sami. Samotná výzva síce bude cielená len na Počúvanie, avšak vy si môžete svoj učebný plán bez problémov obohatiť aj o iné metódy a priority z Majstra jazykov. Svoje učenie si budete značiť do Denníka samouka – okrem “povinných” 20 minút Počúvania si tam ale pokojne môžete zapísať aj iné svoje aktivity, a pochváliť sa nimi v našej Facebookovej skupinke (bude na to priestor každý týždeň). Vo výzve budeme mať isto desiatky akčnejších samoukov, ktorým Počúvanie nebude stačiť, takže v tom isto nebudete sami. Cesta samouka vám aj ako skúsenejšiemu a ambicióznejšiemu samoukovi zaručene má čo ponúknuť. Tešíme sa na vás! :)

• Môžem si videokurz objednať na firmu?

Áno, v prihlasovacom formulári môžete zaškrtnúť okienko “Potrebujem vystaviť faktúru”, a vtedy sa vám zobrazí priestor na vpísanie IČO a DIČ. V prípade potreby je možné upraviť položku na faktúre, aby lepšie ozrejmovala, že ide o jazykové vzdelávanie – stačí, ak nám napíšete email na info@jazykovymentoring.sk a radi vám s tým pomôžeme.

• Nemám účet na Facebooku, prídem o niečo?

Mať účet na Facebooku nie je podmienkou účasti vo výzve Cesta samouka: Počúvanie, no určite je výhodou, pretože v uzavretej skupinke na Facebooku sa všetci podporujeme, radíme si, motivujeme sa, zdieľame svoje pokroky aj žrebujeme súťaže. Ak nebudete mať účet na Facebooku, nebudete môcť byť zaradení do žrebovania o ceny. Ak ste teda zarytým odporcom Facebooku, nevadí, chápeme. No môžete si založiť aj účet pod pseudonymom, len pre účel účasti vo výzve. Nemusíte si tam dávať fotku, nemusíte si pridávať žiadnych priateľov ani nemusíte byť mimo našej skupinky nijako aktívni a zároveň neprídete o podporu komunity :) Ak si teda zvolíte možnosť, že nebudete na Facebooku pod vlastným menom, ale vymysleným, pri posielaní žiadosti do Facebookovej skupiny nám v odpovedi na kontrolnú otázku napíšte emailovú adresu, na ktorú ste si kurz objednali, aby sme si vás vedeli priradiť. Do skupinky púšťame výlučne prihlásených účastníkov, nikoho iného. A ak si predsalen nechcete zakladať účet na Facebooku, nevadí, všetky organizačné informácie a úlohy posielame aj mailom.

Tak čo, idete do toho s nami aj vy? Lepšia šanca tu už nebude!

Nezmeškajte túto jedinečnú ponuku, rozhýbte sa a spravte pre seba konečne niečo úžasné! Pridajte sa k stovkám ďalších učeniachtivých samoukov a o mesiac môžete posunúť svoju úroveň jazyka na ďalší level aj vy.

Do jesennej výzvy Cesta samouka: Počúvanie sa už zapojilo:

0
ľudí

P.S.: Ak zvyknete preletieť očami stránku hneď na koniec, tak tu je stručná verzia :)

Cesta samouka je jazyková výzva, v ktorej si ľudia zlepšujú porozumenie v akomkoľvek cudzom jazyku pod dohľadom polyglotky Lýdie a jej tímu. Výzva bude prebiehať od 1. do 31. októbra 2020. Po zaplatení dostanete prístup do videokurzu Majster jazykov 2.0, konkrétne do modulu Počúvanie, ktoré je neoddeliteľnou súčasťou výzvy. Na základe detailných videí o metódach na učenie sa jazykov budete dostávať pravidelné týždenné úlohy, ktoré budete počas výzvy plniť: v praxi to znamená venovať sa jazyku 20 minút denne. Videá v module Počúvanie sa vám sprístupnia v deň začatia výzvy, teda 1. októbra, a ostanú vám doživotne, aj po skončení počúvacej výzvy Cesta samouka. Ak vám kurz alebo výzva nebudú z akéhokoľvek dôvodu vyhovovať, stačí nám počas prvých dvoch týždňov výzvy napísať e-mail a dostanete celú zaplatenú sumu naspäť na svoj účet, takže naozaj nemáte čo stratiť.

Pridajte sa aj vy a začnite sa učiť jazyk zábavne a oveľa efektívnejšie než v škole. Viac než 6428 spokojných samoukov sa nemôže mýliť.