Rozhovor s Majkou: “Znova som našla radosť z učenia sa španielčiny.”

Rozhovor s akademistkou Majkou Sobolčiakovou

Majka miluje Španielsko, španielsku kuchyňu, španielsky životný štýl a históriu. Pred 5 rokmi sa začala učiť španielčinu, ale v učení poľavila. Až neskôr, keď objavila zábavné metódy, sa zlepšila v rozprávaní natoľko, že dnes si naplno užíva cestovanie a získava nové zážitky. Ako sa jej to podarilo? Prečítajte si Majkin príbeh.

Majka Sobolčiaková (54) vlastní účtovnícku firmu a pracuje ako daňová poradkyňa. Vo voľnom čase je inštruktorkou jogy, bicykluje, lyžuje a pláva. Zároveň je mamou dvoch už dospelých dcér. Obe dcéry študovali v zahraničí a ako sama hovorí, bez angličtiny by sa v USA, Británii a v Južnej Kórei určite stratila. Práve s angličtinou začala Majka pred dvoma rokmi v našej Akadémii samoukov.

Majka Sobolčiaková pracuje ako daňová poradkyňa a vďaka Jazykovému mentoringu znovu našla radosť z učenia sa španielčiny.

Tento rok sa do Akadémie prihlásila kvôli španielčine. Prečo si vybrala práve tento jazyk?

„Španielčina je moja veľká láska. Milujem Španielsko, španielsku kuchyňu, španielsky životný štýl a históriu. Začala som sa ju učiť sama pred asi piatimi rokmi, potom som nejako poľavila. Tento rok som sa prihlásila do Akadémie samoukov a znova som našla radosť z učenia sa španielčiny.” 

Všetko sa začalo Inkognitom 

Majka sa o Jazykovom mentoringu dozvedela z televízneho Inkognita, kde našej Lydke hádali povolanie. Jej slová ju tak zaujali, že si nás rovno vyhľadala.

Dnes už vie Majka porovnať klasické učenie sa jazykov so štýlom, ktorý odporúčame v Jazykovom  mentoringu. V Jazykovom mentoringu je zábava pri učení na prvom mieste. Keď chceme v učení vytrvať, musí nás baviť. 

Zásadný rozdiel je jednoznačne v radosti z učenia! Pred dvoma rokmi som ani nevedela, čo sú podcasty, mobil som mala len na telefonovanie a mailovanie. Dnes podcasty počúvam po španielsky aj po anglicky celý deň – keď venčím psa, upratujem, varím. Mám stiahnuté aplikácie, pomocou ktorých sa učím jazyky, pozerám anglické filmy v origináli a španielske zatiaľ so španielskymi titulkami. Veľmi ma to baví a zábavné formy učenia striedam, takže nikdy neupadnem do stereotypu.”

K tomuto poznaniu však viedla dlhá cesta. Majka s úsmevom vraví, že jazyky sa učila ešte v minulom storočí veľmi nezáživným spôsobom. Možno to poznáte aj vy – nudné učebnice, bifľovanie gramatiky a metódy, ktoré z vás robia večného začiatočníka…  Vďaka Akadémii samoukov však Majka objavila spôsoby učenia, ktoré ju úplne uchvátili

Učiť sa dá aj zábavným spôsobom: “Dostali ma podcasty, aplikácie a Goldlist.”

V rámci Akadémie samoukov Majku zaujali predovšetkým podcasty, metóda Goldlist a množstvo aplikácií, pomocou ktorých sa môže učiť veľmi efektívne a s radosťou. Všetky boli v kurze prirodzenou súčasťou jej učebného plánu. Ten vyzeral takto: 

„Chcela som sa zlepšiť v počúvaní a rozprávaní. Takže som pozerala filmy, počúvala audioknihy a podcasty a snažila som sa aspoň 10 minút denne rozprávať. Keď som v čase Akadémie bola v kúpeľoch, väčšinou som plán vysoko prekračovala. Samozrejme som si vypisovala slovíčka do Goldlistu a začala som si písať denník po španielsky.

A výsledky na seba nenechali dlho čakať:

Posunula som sa v rozprávaní v španielčine. Hovorila som s bývalými spolužiakmi, ktorí žijú dlhodobo v Mexiku a v Madride. No a v neposlednom rade s mojím zaťom, ktorý hovorí výborne po španielsky.” 

Čítajte aj: Metóda Goldlist: Ako sa učiť slovíčka a navždy si ich zapamätať? 

Akadémia samoukov: komunita ľudí, podpora od mentoriek a súťaže, ktoré vás naštartujú 

Majka najskôr nerozumela, prečo niekto absolvuje Akadémiu viackrát. Ale veľmi rýchlo pochopila, aké úžasné benefity opakovaná účasť v kurze prináša:

Komunita ľudí, podpora mentoriek, súťaže, výzvy a Motivačná tabuľka. To je famózna kombinácia, ktorá je taká návyková, že som pochopila, prečo sa ľudia hlásia do Akadémie druhý- aj tretíkrát. Proste naštartovať sa, súťažiť, byť lepší, porovnávať sa s najlepšími a rozmýšľať, prečo to mne tak nejde… To bolo na Akadémii to najúžasnejšie. 🙂 Myslím, že časom sa prihlásim aj tretíkrát a zlepším si nemčinu.”

Konverzačné hodiny v španielčine pri kávičke na terase sú najlepšie.

Jediné, čo pomáha vydržať, je cieľ a motivácia

Akadémia samoukov Majku veľmi naštartovala. Ocenila predovšetkým motiváciu a posun, ktoré jej kurz priniesol. A zároveň prezrádza návod, ako vytrvať a nevzdať to. 

„Jediné, čo pomáha vydržať, je cieľ a motivácia, prečo to robím. Chcem sa plynule dohovoriť s rodeným Španielom, chcem pozerať filmy, chcem vycestovať do Mexika a nebyť tam stratená – to je moja motivácia.”

Ako sama hovorí, Lydkine metódy jej to veľmi uľahčujú: 

“Keď som unavená a fakt sa mi nechce, aspoň si pustím do uška podcast. Učím sa denne, počúvam pesničky – Enrique Iglesias má také romantické texty. 🙂 Keď mám viac času, vypisujem si slovíčka a prekladám texty. Snažím sa učiť aspoň hodinu denne. Španielčina je môj rituál – hneď ako vstanem, ešte v posteli si pustím Duolingo (viem, Lydka ho nemá rada), ale v tej posteli je to super.”

Čítajte aj: Existuje lepšia appka ako Duolingo? Skúste Clozemaster!

Cestovanie po svete bez jazykových bariér

Odkedy Majka u nás absolvovala Akadémiu samoukov, poriadne sa rozcestovala. Nebránia jej už žiadne jazykové bariéry. Španielčinu si precvičila na vianočných trhoch v Barcelone a užila si aj nezabudnuteľný výlet do Mexika: 

“Výlet do Mexika bol skvelý a potrénovala som si aj španielčinu. Aj keď som ich musela poprosiť, aby hovorili pomalšie. :-)” 

Mexikom sa jej cestovateľské plány ani zďaleka nekončia. Čoskoro odlieta na Kostariku na trénerský kurz jogy. Naozaj neuveriteľné, čo poviete?  

Pridajte sa k nám aj vy!

Inšpiroval vás Majkin príbeh? Chcete aj vy zažiť ten úžasný pocit, keď viete cudzí jazyk v pohode použiť v akejkoľvek situácii, bez dlhého rozmýšľania či stresu?

Zaujíma vás, ako vyzerá Akadémia samoukov zvnútra? Zadajte svoju mailovú adresu do formulára nižšie a pošleme vám krátke video, ako to vyzerá v tomto revolučnom kurze.

Tagy:

Podobné články

0 Komentárov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Bezplatný Webinár

Ako sa naučiť cudzí jazyk z pohodlia domova zábavnou formou bez bifľovania, jazykovky alebo vycestovania do zahraničia.

Lýdia Machová