Aký bol rok 2020 pre Jazykový mentoring?

Tím jazykového mentoringu na koláži fotiek

Rok 2020 bol plný výziev. Nielen u nás v Jazykovom mentoringu, ale na celom svete. My sme sa tým však nenechali znechutiť a v tomto roku sme pre vás pripravili niekoľko zaujímavých noviniek. Vynovili sme kurz Majster jazykov a spustili nový mentoringový program – Cestu samouka. Okrem toho sme v tíme privítali dve nové členky. Ak vás zaujíma, čo všetko sa u nás v tomto roku udialo, čítajte ďalej.

Začiatok roka v znamení Akadémie samoukov

Zima a jar sa niesli hlavne v znamení Akadémií samoukov: otvorili sme ich dokopy až 9, prešlo si nimi 439 ľudí, a vtedy sme si ešte mysleli, že v tomto rozmachu Akadémií budeme pokračovať… V máji sme sa však rozhodli, že musíme tieto kurzy trochu zmeniť. Vytvorili sme preto zjednodušenú verziu Akadémie Cestu samouka. Je určená pre ľudí, ktorí chcú s učením sa cudzieho jazyka začať, ale nevedia celkom, ako na to. Vytvárali sme ju tak, aby sme v nej vedeli sprevádzať naraz oveľa viac samoukov ako v pôvodnej Akadémii. A Akadémie sme sa rozhodli zároveň trochu prerobiť, aby bolo učenie v nich intenzívnejšie a v užšej spolupráci s našimi vyškolenými jazykovými mentorkami. Prečo tieto zmeny? Uvedomili sme si, že chceme jednak pomôcť tisícom ľudí, a jednak im chceme dať svoju detailnú osobnú pozornosť, a to sa v pôvodnej Akadémii už nedalo skĺbiť.

Úspešná Cesta samouka

Cestu samouka môžeme už vyhlásiť za úspešný kurz. Do prvej „Cesty samouka: Počúvanie“ sa zapojilo skoro 800 ľudí, ktorí každý deň strávili počúvaním cudzieho jazyka aspoň 20 minút. Po nej nasledovala „Cesta samouka: Slovíčka“, v ktorej sa spolu učilo skoro 500 ľudí. Učenie sa slovíčok je už trochu náročnejšie ako počúvanie cestou do práce, ale naši samoukovia sa s tým statočne popasovali.

Za jeden z najväčších úspechov Cesty považujem to, že k učeniu sa jazykov primäla aj mňa! Od skončenia učenia sa swahilčiny pred rokom a pol som sa žiadnemu jazyku nevenovala, lebo som na to nemala nejaký konkrétny dôvod. (Je to moje najväčšie hobby, ale tiež je pravda, že sa mu venujem už 20 rokov, takže sa mi nechce učiť STÁLE. 🙂 ). Avšak Cesta samouka je postavená tak, aby pomohla rozhýbať sa aj tým, čo si na jazyk nechcú vyčleniť hodinu, ale len 20 minút – a toľko som si našla aj ja. 🙂 V októbri som počúvala francúzske materiály, hlavne seriál Breaking Bad, a v novembri a decembri som začínala každé ráno s ruskými slovíčkami v Goldliste. Už sa teším na január, kedy budem… hmm, zatiaľ neprezradím, dozviete sa na januárovom webinári. 😉

Najväčší projekt roka 2020

Prerábka kurzu Majster Jazykov bola jednoznačne najväčší projekt roka 2020. A to sme si spočiatku mysleli, že nám zaberie len nejaké 2 týždne… V skutočnosti nám zabral dokopy 1425 hodín! To je 178 pracovných (8-hodinových) dní, alebo 60 dní non-stop práce pre jedného človeka. Od júna sme sa doňho pustili naplno a všetko ostatné išlo bokom. Na nového Majstra sme naozaj hrdé, lebo je to najkomplexnejší súbor našich znalostí o tom, ako sa učiť jazyky od mierne pokročilej úrovne vyššie.

Je usporiadaný naozaj systematicky do deviatich modulov, no namiesto pôvodných 52 videí o 33 metódach s celkovou dĺžkou 5 hodín teraz obsahuje 135 videí o 44 metódach s celkovou dĺžkou až 19,5 hodín! Pridali sme podrobné inštruktážne video návody pre 30 aplikácií, aby ste si nemuseli lámať hlavu nad správnym používaním. Videá sa sprístupňujú postupne v dvoch vlnách, aby účastníci neboli zahltení informáciami, a celým kurzom vás prevedie aj emailová séria, aby ste určite nič neprehliadli. Ak vás zaujímajú aj ostatné detaily tejto veľkej premeny, prečítajte si viac v článku o zmenách v novom Majstrovi jazykov.

Zmeny v tíme

Okrem kurzov sa udiali zmeny aj v našom tíme. Na začiatku roka nás bolo 11, avšak jedna kolegyňa sa s nami na jar rozlúčila. Kvôli narastajúcemu počtu Akadémií sme potrebovali zaškoliť nových jazykových mentorov. Urobili sme trojkolové výberové konanie, pričom sme oslovili len ľudí, ktorí odoberajú naše emaily. Celkovo sme vybrali 5 šikovných žien, ktoré si prechádzali niekoľkomesačným výcvikom a zaškoľovaním. Práca jazykovej mentorky je naozaj pestrá a vyžaduje si mnoho zručností: aj jazykových, aj technických, aj medziľudských, aj prezentačných, aj prácu so slovom… Napokon sme kvôli zmenám v nastavení našich kurzov (Cesta samouka namiesto Akadémie a zmeny v Akadémii) prijali do samotného tímu len 2 z 5 mentoriek v zácviku, Soňu a Jindřišku, ktoré sa s nadšením pustili do nových povinností. Teraz na konci roka sme si povedali, že by sme tie nové zmeny bez nich dvoch asi ani nezvládli, takže to bol určite dobrý výber!

členky tímu na chate v Sebechleboch
Toto je Jazykový mentoring – zľava (hore) Katka, Daška, Baška, Veronika, Veronika, Nikola, (dole) Hanka, Soňa, Lydka, Jindřiška, Maťka (a chýba Veronika)

Zo života tímu

Tento rok bol pre nás smutnejší ako iné, ale to asi pre každého. Za bežných okolností by sme sa určite stretli aspoň 5-6× na pracovných stretnutiach v Bratislave či jedno- a viacdňových teambuildingoch, možno aj v zahraničí (ako v 2019 na Korfu). Stretávanie naživo je pre nás obzvlášť obtiažnejšie, keďže sme roztrúsené po troch krajinách – po Slovensku, Česku a Španielsku. No kvôli korone sa nám sotva podarila jedna chata v Sebechleboch v auguste a denný piknik na Železnej studničke v Bratislave. Aha, a jedno stretnutie bez nutnosti dodržiavať opatrenia sme predsa len stihli ešte na začiatku roka. Stretli sme sa u mňa doma, kde každá dostala kalendár s tímovými fotkami na nový rok. 🙂 Robí nám radosť po celý rok a vďaka nemu nikdy nezabudneme, ktorá z nás má kedy narodeniny. 

Členky tímu s tímovými kalendármi

Samozrejme, pandémia v marci nás šokovala rovnako ako aj zvyšok sveta. Ja osobne som mala kufor zbalený na týždňovú podnikateľskú konferenciu v Bulharsku. Už som si volala taxík na letisko, keď som sa rozhodla, že radšej nejdem, lebo v správach začínalo väčšie napätie. Mala som letieť v stredu 11. marca večer. Na obed vo štvrtok premiér ohlásil, že sa zatvárajú letiská a začal sa lockdown vo všetkých krajinách, vrátane Bulharska. Priznám sa, nikdy som nebola taká rada, že som prišla o letenku, a že som zostala doma! Našťastie, keďže všetci pracujeme z domu, našu prácu korona neovplyvnila. Teda ovplyvnila – zrazu sme mali omnoho viac práce, lebo záujem o naše kurzy prudko vzrástol, keď ľudia museli ostať doma a mali zrazu viac času.

Živé stretnutia s klientmi

Tak aj tie nám tento rok chýbali. Predošlé 3 roky sme vždy mali Mikulášsky/Koncoročný večierok, či už v Bratislave alebo vo Vrútkach, kam sme pozývali všetkých účastníkov Akadémie samoukov. Tento rok to však nebolo možné. Chýbali nám tiež osobné stretká s účastníkmi Akadémie samoukov – tento rok sme stihli len 2, ešte vo februári. Pracujeme ako online firma a ponúkame online kurzy, ale o to viac nás baví stretávať sa s našimi klientmi tvárou v tvár. Stále však nestrácame nádej, že v ďalšom roku už sa to bude dať 🙂

Účastníci Akadémie samoukov 23 a 24 na živom stretnutí
Účastníci Akadémie samoukov 23 a 24 na živom stretnutí

Človek mieni, Majster jazykov mení

Tento rok som mala v pláne napísať knihu o tom, ako som sa naučila 9 jazykov, a mnohí na ňu isto netrpezlivo čakáte. Žiaľ, budete si musieť ešte chvíľu počkať. Mám vo Worde zapísaných 140 strán textu, písala som každý druhý deň počas 6 mesiacov. Potom však prišla prerábka Majstra jazykov a tento projekt bol pre mňa na dlhé mesiace hlavným bodom programu. Okrem toho som sa po pol roku písania rozhodla, že to vlastne chcem poňať inak, takže budem musieť začať od začiatku. Ale nevadí, nevzdávam sa, Majster mi pomohol utriasť si svoje know-how novým spôsobom, a toto chcem pretaviť aj do knihy. Je to môj osobný cieľ na rok 2021 a veľmi sa na písanie teším. 🙂

Hľadáte „jazykový mentoring“? Jedine u nás!

V tomto roku sa nám podarilo dosiahnuť jednu skvelú vec, o ktorej zatiaľ takmer nikto nevie, takže budete medzi prvými. 🙂 Od novembra už si môžeme k slovnému spojeniu „Jazykový mentoring“ a „jazyková mentorka“ písať R-ko v krúžku! Presne tak, obe tieto slovné spojenia už sú „naše“ aj oficiálne – uznal to aj Úrad priemyselného vlastníctva SR. V praxi to znamená, že tých pravých jazykových mentorov a mentorky nájdete len u nás, nikde inde. A ak by niekto iný tvrdil, že poskytuje jazykový mentoring, je to „fejk“ ako „Gucci“ kabelka z tržnice. 😉 

Celý proces registrácie ochranných známok bol veľmi zaujímavý a naučila som sa pri ňom množstvo vecí o duševnom vlastníctve. Čo to znamená „prísť s niečím ako prvá“? A ako dokázať, že je niečo „jedinečné“, čo moje know-how určite je? 🙂 A som rada, že už ho mám ochránené aj takýmto spôsobom. Za úspech vďačíme skvelej právnickej firme Stentors a Lenke Tomanovej, ktorá nám s celým administratívnym procesom veľmi pomohla. Mimochodom, aj k advokátskej kancelárii Stentors sme sa dostali cez Akadémiu samoukov, ktorú v minulosti absolvovala práve Lenka. 

Takže ak hľadáte jazykový mentoring, nájdete ho jedine u nás – všetky naše jazykové mentorky prechádzajú niekoľkomesačným intenzívnym školením pod mojím priamym dohľadom. Okrem toho sa neustále vzdelávajú, aby vám mohli váš proces učenia sa jazyka čo najviac spríjemniť a urýchliť. A to „fejky“ nenapodobnia. 😉

Čo nás čaká v roku 2021?

  • Plánujeme prerobiť aj mladšieho bračeka Majstra – kurz Kľúč k jazykom pre začiatočníkov. Radi by sme aktualizovali aj anglickú verziu Majstra – Language Master. Popravde, po tohoročnej skúsenosti máme pred zahájením ďalšej prerábky veľký rešpekt, lebo takýto projekt je časovo nesmierne náročný. Takže uvidíme, čo všetko sa podarí. 🙂
  • Chystáme sa otvoriť Cestu samouka pre ostatné moduly Majstra jazykov (Čítanie, Gramatika, Rozprávanie, Písanie a Výslovnosť). Zatiaľ však neprezradíme, v akom poradí! 🙂
  • Začiatkom roka 2021 plánujeme spustiť prerobenú Akadémiu samoukov 2.0, no tak ako pri predošlých Akadémiách, vstúpiť do nej budú môcť len tí, ktorí už majú videokurz Majster jazykov. Viac info získajú všetci účastníci Majstra už čoskoro.
  • Vylepšovať budeme aj náš blog. Na to však budeme potrebovať aj váš názor. Zaujíma nás, o čom radi na našom blogu čítate, čo by ste sa chceli dozvedieť, alebo s čím si v učení sa jazykov stále neviete rady. Veľmi sa potešíme, ak si nájdete pár minútiek na vyplnenie tohto krátkeho dotazníka

Tešíme sa na spoločné učenie sa jazykov v roku 2021!

Ďakujeme vám za vašu priazeň aj v tomto roku, vážime si, že si čítate naše emaily a náš blog, ako aj sledujete naše tipy na učenie sa jazykov na Facebooku či Instagrame. Prajeme vám krásne sviatky a tešíme sa na naše spoločné učenie sa jazykov v novom roku!

PS: Ak vás zaujíma, na čom sme pracovali v predošlých rokoch, prečítajte si, čo nám priniesol rok 2019 a ako sa nám darilo v roku 2018.

Lýdia a info o bezplatnom webinári

Tagy:

Podobné články

0 Komentárov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Bezplatný Webinár

Ako sa naučiť cudzí jazyk z pohodlia domova zábavnou formou bez bifľovania, jazykovky alebo vycestovania do zahraničia.

Lýdia Machová