METÓDA GOLDLIST: Ako sa učiť slovíčka a navždy si ich zapamätať?

Titulna fotka - článok o metóde Goldlist

Klasický školský spôsob učenia sa anglických či nemeckých slovíčok vás už nebaví a navyše máte pocit, že bifľovaním ste si ich zapamätali maximálne do najbližšieho dňa? Hľadáte nový, zaujímavejší a efektívnejší spôsob, ako na to? V tom prípade ste na správnom mieste.

V tomto článku sa dozviete o revolučnej metóde Goldlist, vďaka ktorej sa dokážete aj vy naučiť kvantá nových výrazov bez memorovania a čo je najlepšie, učenie si nebudete ani len uvedomovať.

Metóda Goldlist – jednoduchá a zároveň neuveriteľne efektívna

Autorom tejto metódy je David James, ktorý je v polyglotskej komunite známy ako Uncle Davey. Odkedy túto zázračnú metódu vypustil do sveta, našla si už tisíce priaznivcov, ktorí na ňu nedajú dopustiť. A aby ste mohli aj vy začať naplno goldlistovať, potrebujete len jeden linajkový zošit a pár farebných pier.

David James a Lýdia Machová predstavujú metódu Goldlist
Lýdia Machová a David James predstavujú metódu Goldlist

Princíp metódy Goldlist je, že si do zošita vypisujeme zoznamy slovíčok, ktoré sa chceme naučiť, a minimálne o dva týždne neskôr ich budeme prepisovať nanovo, avšak vynecháme tie slovíčka, ktoré si náš mozog medzitým sám zapamätal. Zistíme, že z každého zoznamu si akoby zázrakom zapamätáme 30 % slov, a to bez toho, aby sme sa čokoľvek snažili naučiť!

Metóda Goldlist je vhodná pre každého. Goldlistovať môžu aj veční začiatočníci, tí, ktorí sa v jazyku nevedia posunúť ďalej, dokonca aj aktívni jazykoví nadšenci a skúsení a úspešní polygloti. Väčšina ľudí je z metódy Goldlist úprimne nadšená, pretože je jednoduchá, hravá, prirodzená a stáť vás to bude iba jeden zošit. No pocit, keď zistíte, že goldlistovanie naozaj funguje, je na nezaplatenie. Časy, keď ste sa bifľovali zoznamy anglických slovíčok naspamäť, už skončili.

A ako Goldlist metóda funguje v praxi?

Ešte pred tým, ako s goldlistovaním začneme, si musíme pripraviť jeden linajkový zošit a pero. Goldlistové zoznamy si môžeme vytvárať do veľkého zošita formátu A4 alebo si zvolíme menší zošit vo formáte A5, v ktorom budeme pracovať s menším počtom výrazov. Je to len na vás.

Odkiaľ čerpať slovnú zásobu?

A teraz ešte potrebujeme do Goldlistu slovnú zásobu, ktorú sa chceme naučiť. Odkiaľ teda čerpať? Môžeme zrecyklovať staré materiály zo školy alebo z jazykovky, ktoré nám už pomaly zapadajú prachom, čerpať môžeme aj zo seriálov, cudzojazyčnej knižky, z blogových článkov, časopisov či z podcastov a videí na YouTube. Výrazy v cudzom jazyku si môžeme vypisovať jednoducho z akéhokoľvek cudzojazyčného zdroja, s ktorým prídeme do kontaktu.

zdroj na goldlist môze byt napriklad aj casopis

Akonáhle natrafíte na neznámy výraz, napíšte si ho na papier a pomaly si tak budete zbierať slovnú zásobu do Goldlistu. Ak si nie ste istí, či vám slovník preložil výraz správne, pozrite si video, v ktorom vám Lydka prezradí, ako získať naozaj overené preklady do Goldlistu.

Je však nevyhnutné, aby ste si vypisovali len slovné spojenia alebo kratučké vety. Vyhýbajte sa samostatným slovám a spojeniam so slovesom v neurčitku. Ak sa naučíme neznáme slovíčko rovno v kontexte, budeme ho vedieť jednoduchšie použiť v konverzácii. Ideálne je, ak je výraz zložený z 2 – 4 slovíčok, z ktorých je pre nás iba jedno úplne nové. Nenaučíme sa teda len nové slovo, ale zapamätáme si tiež, ako to slovo v cudzom jazyku použiť. Tu je zopár príkladov z môjho nemeckého a talianskeho Goldlistu:

  • Nadmerným konzumovaním – durch übermäßigen Verzehr
  • Ulej sa so mnou! – Mach blau mit mir!
  • Sme stvorení jeden pre druhého – Siamo fatti l’uno per l’altra
  • Čelila som ťažkým situáciám – Ho affrontato situazioni difficili

Začíname s goldlistovaním

Keď už máme všetko nachystané, môžeme sa pustiť do nášho prvého goldlistového zoznamu. Otvoríme si zošit na prvej dvojstránke a do ľavej hornej časti si napíšeme dnešný dátum a začneme do dvoch stĺpcov písať výrazy, ktoré sme si vopred nazbierali. V jednom stĺpci budú slovné spojenia v materinskom jazyku a v druhom stĺpčeku v cudzom jazyku.

Ak sme si zvolili zošit vo formáte A4, vypíšeme si do zoznamu 20 výrazov (do dvadsiatich riadkov). Ak si chceme vytvárať kratšiu verziu Goldlistu do menšieho zošita, napíšeme si len 14 slovných spojení. Keď zoznam dopíšeme, výrazy si jedenkrát pomaly a nahlas prečítame a zošit zavrieme.

Filtrácie goldlistových zoznamov

O dva týždne sa vrátime k nášmu prvému goldlistovému zoznamu, aby sme sa otestovali, koľko výrazov sa nám uložilo do dlhodobej pamäti. Vytvoríme si 1. filtráciu.

Zakryjeme si stĺpec s výrazmi v cudzom jazyku a skúšame, koľko slovných spojení vieme zo slovenčiny preložiť. Skúšame sa vždy zo slovenčiny do cudzieho jazyka. Ak sme urobili všetko správne, pamätať by sme si mali približne 30 % výrazov (6 z 20). Ostatných 14 výrazov si teraz prepíšeme do pravej hornej časti tej istej dvojstránky, znova si ich nahlas prečítame a zošit zavrieme. Nezabudneme si napísať aj dátum, aby sme si vedeli odsledovať, či už prešli dva týždne alebo ešte nie.

Prvá filtrácia po 2 týždňoch od napísania nového zoznamu

O ďalšie dva týždne si urobíme 2. filtráciu. Zakryjeme si štrnásť výrazov v cudzom jazyku a testujeme sa, koľko vieme preložiť. Znova by sme mali 30 % výrazov vedieť a ostatných 70 % si prepíšeme do pravej dolnej časti dvojstránky (10 výrazov).

Určite už viete, čo bude nasledovať. Správne! O dva týždne si spravíme poslednú 3. filtráciu, z ktorej si prepíšeme do ľavej dolnej časti 7 výrazov. Pokiaľ si budete vytvárať menšie zoznamy, počet výrazov od prvého zoznamu po poslednú filtráciu bude 14, 10, 7 a 5.

Schéma filtrácií metódy goldlist
3. filtrácia goldlistového zoznamu

To však teraz neznamená, že zvyšné dni nebudeme nič robiť. Len s jedným zoznamom by sme postupovali veľmi pomaly a veľa slovíčok by sme sa veru nenaučili. Nový goldlistový zoznam s 20 výrazmi (alebo so 14 v menšom zošite) si môžeme vytvoriť aj každý deň. Musíme však mať na pamäti, že s filtráciami daného zoznamu môžeme začať najskôr o dva týždne a to je jediná zásada, ktorú je potrebné dodržiavať. Ak by sme toto pravidlo porušili a pustili by sme sa do filtrácií skôr, výrazy by sa nám oživili ešte v krátkodobej pamäti a do dlhodobej by sa nedostali.

So slovíčkami, ktoré sa dostali do našej dlhodobej pamäti, nerobíme už vôbec nič. Zoznamy len pravidelne filtrujeme, čím sa nám stále viac scvrkávajú (a teda aj stále viac vieme).

Počet výrazov vo veľkom zošite je 20-14-10-7, v malom zošite 14-10-7-5

Prečo mi metóda Goldlist nefunguje?

Metóda Goldlist nemusí vždy fungovať na 100 %, netreba to však hneď vzdávať. Niekedy potrebujeme pár dní, kým sa rozbehneme, zautomatizujeme si celý proces, vyskúšame si, čo nám funguje a, naopak, čo sa nám veľmi neosvedčilo. A aj keď sa nám metóda osvedčila pri niekoľkých zoznamoch, vždy sa sem-tam nájde zoznam, z ktorého si zapamätáme len 10 – 20 %. Je to úplne v poriadku.

Ak patríte k tým, ktorým prvé zoznamy ani zďaleka nevyšli na 30 %, možno robíte jednu z týchto chýb:

  1. Podvádzanie pri dvojtýždňovom neopakovaní – Boli ste netrpezliví, alebo ste sa báli, že si nezapamätáte 30 %, tak ste nakukli do zoznamu skôr, ako uplynuli dva týždne. Do procesu zapamätávania sa tak zapojila krátkodobá pamäť, a tá dlhodobá vám preto o dva týždne nepriniesla také výsledky, aké by ste chceli. Ak chcete vidieť zázraky, minimálne dva týždne sa na Goldlist zoznam nesmiete ani pozrieť. 
  2. Memorovanie slovíčok – Ak sa budete snažiť zapamätať si slovíčka vedome, rovnako ako v bode jedna, aj v tomto prípade vyradíte dlhodobú pamäť, pretože budete memorovaním zapájať len tú krátkodobú.
  3. Bezduché písanie – Pri písaní a filtrovaní zoznamov sa musíme plne koncentrovať a neponáhľať sa. Musíme si uvedomovať, čo píšeme a dať si na tom záležať. 
  4. Používanie neatraktívnych materiálov – Zdroje a materiály, z ktorých budete čerpať slovnú zásobu, by pre vás mali byť zaujímavé a musia vás baviť. Výrazy, ktoré si zapíšete, by ste mali vedieť použiť v konverzáciách s cudzincami alebo v práci s kolegami. Ak si budete zapisovať slovíčka, ktoré nikdy nepoužijete, váš mozog ani nebude mať dôvod si ich zapamätať. 
  5. Príliš dlhé písanie a filtrovanie zoznamov – Aj pri goldlistovaní sa môžeme unaviť a rovnako môžeme unaviť aj našu pamäť, preto nie je na škodu spraviť si malé prestávky, aby si dlhodobá pamäť stihla oddýchnuť a znovu sa naštartovať.
Dvojstrana zošita na metódu goldlist so všetkými filtráciami
Vyskúšajte si písať každý zoznam inou farbou.

Čo na túto metódu hovoria skúsení Goldlisťáci?

„Keď som s goldlistom začínala, bola som v angličtine niekde medzi A2/B1 a často som mala problém rozumieť aj bežným statusom na Facebooku. Dnes bez problémov čítam knihy v angličtine.
Mám už 43 rokov, koncentrácia a pamäť už nie sú ako voľakedy a predsa sa to dá.“ 

Ivana Hofbauerová Veselá
Mati Svobodová

„Ja som začala goldlistovať 15.1.2018 a za ten čas som mala aj intenzívnejšie obdobia, aj dlhšie pauzy. Hlavných zoznamov mam 55, čiže dnes som napísala číslo 1100. A musím povedať, že za väčšinu svojej taliančiny vďačím Goldlistu – počúvam aj audioknihu, podcasty, italkujem, ale v hlave mi toho najviac ostalo práve vďaka Goldlistu.“

„Goldlist je naozaj fascinujúca metóda. Najviac ma prekvapilo, keď som sa teraz ku Goldlistu vrátila presne po roku. Myslela som si, že si nič nebudem pamätať, ale ako zázrakom stále platilo pravidlo 30/70! A to som pritom do zošita nepozrela celý rok! Nielen že vďaka Goldlistu lepšie rozumiem pasívne, ale frázy mi často prídu na um v správnej chvíli aj pri konverzácii.“

Hanka Jokelová

Už sa nikdy nebudem učiť anglické slovíčka naspamäť!

Zaujala vás metóda Goldlist a chceli by ste sa o nej dozvedieť viac? V tom prípade pre vás máme dobrú správu. V našom 39-stranovom ebooku podrobne opisujeme, ako metóda Goldlist funguje v praxi a ako postupovať deň po dni, ako sa skúšať, prečo nám niekedy goldlistovanie nefunguje a čo vtedy robiť a tiež sa dozviete o rôznych tipoch a trikoch pre pokročilých Goldlisťákov. A čo je úplne najlepšie, tento e-book si môžete stiahnuť úplne zadarmo! Stačí zadať svoj email do formulára nižšie.

Prajeme vám príjemné goldlistovanie a veľa prefiltrovaných výrazov!

Tagy:

Podobné články

2 Komentáre

2 Odpovede

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Bezplatný Webinár

Ako sa naučiť cudzí jazyk z pohodlia domova zábavnou formou bez bifľovania, jazykovky alebo vycestovania do zahraničia.

Lýdia Machová