Ako zmestiť storočie do piatich rokov?

Oči mi klipkali po niekoľkých prebdených nociach, ruky sa mi triasli na klávesnici a oblieval ma pot. Po už asi milióntej kontrole, či je všetko na svojom mieste, som 2. apríla 2016, presne na svoje 27. narodeniny, s malou dušičkou spustila stránku www.jazykovymentoring.sk: projekt, ktorý som intenzívne pripravovala od jesene roku 2015, a nad ktorým som predtým premýšľala vyše roka. Nechce sa mi veriť, že už je to 5 rokov.

Ako mi to vôbec napadlo? Na jar 2015 som sa učila už svoj šiesty jazyk a všetci v mojom okolí mi tvrdili, že som jednoducho na jazyky talentovaná. Ja som niekde vnútri tušila, že to nebude nejakým zázračným talentom, ale nevedela som si to ani ja sama vysvetliť. 

Vtedy som zistila, že polygloti, teda ľudia ako ja, ktorí ovládajú viacero jazykov, sa každý rok sa stretávajú na konferenciách. Zaujalo ma to, a tak som sa na takúto konferenciu vybrala aj ja. Netušila som, že priamo tam, v Berlíne, medzi 350 ďalšími jazykovými nadšencami, objavím niečo revolučné. 

Tam som totiž pochopila, že talent na jazyky je obrovský mýtus. Polygloti nevedia toľko jazykov preto, lebo sú talentovaní, len sa skrátka učia jazyky inak ako väčšina ľudí. Za 4 dni v Berlíne som desiatky polyglotov spovedala z toho, ako sa učia jazyky, a porovnávala som to so svojimi vlastnými postupmi. Zistila som, že aj keď máme každý úplne iné metódy na učenie sa jazykov, určité princípy máme spoločné. A toto zistenie som si v žiadnom prípade nemohla nechať pre seba. Veď toľkí ľudia to s tou angličtinou či nemčinou už úplne vzdali len preto, že si myslia, že nemajú talent, a pritom stačí, ak na to len pôjdu inak! Toto treba napraviť! 

Netušila som, ako to urobím, ale veľmi som túžila nájsť spôsob, ako pomôcť bežným ľuďom učiť sa jazyky tak ako polygloti – s radosťou, ľahkosťou a hlavne s výsledkami. Nakoniec som si po dlhých úvahách zvolila formu online kurzov.

“Neblbni, si tlmočníčka, drž sa svojho remesla.”

Keď hovorím, že som Jazykový mentoring spúšťala „s malou dušičkou“, myslím to naozaj úprimne. Bol to ambiciózny plán.  Ani ľudia v mojom okolí mi to veru neuľahčovali: “Ty si myslíš, že ľudia sa budú chcieť učiť sami? Nebuď naivná…”

V niečom mali pravdu. Veď keď sa chcel niekto naučiť jazyk, išiel do jazykovky, alebo si našiel súkromného učiteľa, a ten ho ten jazyk naučil. A pokiaľ mu to ani po rokoch nejde, tak je zjavné, že nemá talent na jazyky, nie? Kto som ja, aby som to dokázala zmeniť? A budú vôbec ľudia ochotní sa učiť sami? Poviem úprimne, že vo mne vtedy dosť hlodali pochybnosti, ale nedalo sa inak. Vedela som, že som prišla na niečo fakt veľké, a že sa o to musím so svetom podeliť.

A tak som sa začala postupne všetko učiť. A zďaleka to nebolo len o metódach na učenie sa jazykov! Netušila som, ako sa vytvára webstránka, ako funguje fanúšikovská stránka na Facebooku, ako sa píšu blogy.  A ako sa rieši fakturácia a dane v eseročke??? Všetko to bolo obrovské, neznáme a desivé. Nikdy predtým som nemala podnikateľské ambície, ani som v tom čase nemala vo svojom okolí podnikateľov, s ktorými by som sa mohla poradiť. A tak som ich začala aktívne vyhľadávať. Nasávala som informácie zo všetkých strán a postupne som zisťovala, čo ešte neviem a musím sa naučiť. Mimochodom, pre zaujímavosť som si neskôr spísala všetky veci, čo som sa musela naučiť ešte pred spustením webu a prvého kurzu – bol to zoznam so 126 položkami!  

A predsa sa učia!

Dnes už sa na tie časy pozerám nostalgicky a s úsmevom. Päť rokov ubehlo ani neviem ako a Jazykový mentoring mi vyrástol pred očami neskutočným tempom. Dnes už nie je Jazykový mentoring len o mne. Je to výsledok práce skoro tridsiatich šikovných ľudí, ktorých nadchla moja vízia zmeniť spôsob, ako sa dospelí ľudia učia jazyky, a každý deň mi pomáhajú ju napĺňať. 

Čo všetko sme za ten čas dokázali? Je toho veľa, a preto sme pre vás vytvorili túto infografiku. Sama som nemohla uveriť, keď sme tie čísla dávali dokopy! (Kliknite na ňu a zobrazí sa vám v plnej veľkosti.)

  • Koľko mailov od fanúšikov a klientov sme za ten čas vybavili?
  • Koľko samoukov si už prešlo našimi kurzami?
  • Koľko jazykov sa s nami doteraz učili? 🙂

Zdá sa, že ľudia sú predsa len ochotní učiť sa sami a zamakať, keď im dáte správne metódy a motiváciu, však? 🙂 A nikto mi to začiatku nechcel veriť…

A ako sa nám toto všetko podarilo?

  • Lebo sa neprestávame vzdelávať a hľadať stále lepšie a lepšie spôsoby, ako sa efektívne učiť jazyky a ako tieto informácie podať v podobe stráviteľnej pre kohokoľvek. Robíme to pre vás a s každou zmenou, ktorú urobíme, s každým novým kurzom či e-bookom, ktorý vytvoríme, myslíme na vás a ako to pomôže práve vám!
  • Lebo mám fantastický tím, s ktorým je radosť každý deň pracovať. V internom tíme nás je 12 žien (nie, nie je to zámerne čisto ženský kolektív, náhodou to tak vyšlo, nikoho nediskriminujeme! 🙂 ) a žijeme v 3 rôznych krajinách (Slovensko, Česko, Španielsko). Od začiatku fungujeme online a z domu, ale vždy, keď sa dá, sa stretávame na teambuildingoch, vytvárame si vlastnú kroniku a každý mesiac sa stretávame na virtuálnom vínku.
  • Lebo nesľubujem zázraky. Metódy polyglotov nie sú žiadnym zázračným prostriedkom, vďaka ktorému sa naučíte jazyk za dva týždne a v spánku. Kto chce výsledky, musí zamakať, a ja pomáham ľuďom robiť to efektívne a s radosťou. A funguje to. 🙂  
Každý mesiac sa tím Jazykového mentoringu stretne na "virtuálnom vínku", kde si zdieľame svoje úspechy za posledný mesiac.

Tak takýto ambiciózny plán tu ešte nebol

Ako sa blížili piate narodeniny Jazykového mentoringu, bilancovala som si sama pre seba, čo všetko sme za tých 5 rokov dosiahli, a zároveň som sa zamýšľala, čo si chcem stanoviť ako misiu na nasledujúcich 5 rokov.  Videla som, že za tých prvých päť rokov si našimi Akadémiami samoukov prešlo až 1782 nadšených samoukov a keď sme sčítali údaje o ich učení, ktoré si v kurze zapisovali, zistili sme, že sa dokopy učili až neskutočných 12 rokov!!! 12 rokov naozaj efektívneho a zábavného samoučenia. Pozerala som na to číslo s údivom a zároveň s obrovským rešpektom voči každému jednému z našich Akademistov, ktorí sa na tomto čísle podieľali – minútku po minútke, ale pravidelne a každý deň.

A v hlave mi skrsla myšlienka. Najprv som ju zdesene zahnala, veď to sa predsa nedá, to je príliš ambiciózne… Ale čím viac som nad tým rozmýšľala, tým viac mi to dávalo zmysel. 

Za päť rokov nazbierali naši Akademisti takmer 13 rokov učenia. Čo keby to o ďalších päť rokov bolo rovných 100? Storočie efektívneho učenia.

Za päť rokov nazbierali naši Akademisti takmer 12 rokov učenia. Čo keby to o ďalších päť rokov bolo rovných 100? Storočie efektívneho učenia. To už hej!

Keď som túto novú misiu predostrela dievčatám v tíme, najskôr na mňa šokovane pozerali, ale keď sa spamätali, moje nadšenie sa prenieslo aj na ne. Veď takto pred piatimi rokmi som ani netušila, či pre myšlienku samoučenia nadchnem hoci len jediného človeka a dnes máme takmer 100 000 odberateľov našich newsletterov a moju prednášku z konferencie TED videlo už vyše 11 miliónov ľudí z celého sveta!

Je tento cieľ odvážny? Veľmi! Až mám z toho zimomriavky. 🙂

Vieme, ako sa k nemu dopracujeme? Zatiaľ nie. Aspoň nie úplne detailne. Ale viem, že to vymyslíme. Keď si vezmem, čo sa nám podarilo dosiahnuť za päť rokov, pričom som začínala úplne od nuly, bez stránky, bez kurzov, bez mena a bez jediného fanúšika, nepochybujem o tom, že nájdeme spôsob, ako túto našu “päťročnú storočnicu” dosiahneme.  

Máme revolučnú myšlienku, tisícky ľudí, ktorým sme už pomohli a milióny ďalších, ktorým ešte len budeme vedieť pomôcť, a hlavne motivovaný tím, ktorý dokáže aj nemožné.

Prečo to meriame na roky?

Lebo s jazykmi je veľmi ťažké stanoviť si ciele inak ako časovo. Úrovne A1-C2 sú veľmi vágne a ťažko podľa nich niečo merať a aj keď sa otestujete, akú máte úroveň, výsledky bývajú diskutabilné.

Štyri základné piliere Jazykového mentoringu

Stále však platí druhý pilier Jazykového mentoringu – ak sa chceš naučiť jazyk, musíš mu venovať dostatok času. A tak ideme pomôcť čo najviac ľuďom stráviť s jazykom čo najviac času. Tak aby ich to aj bavilo, aby pritom využívali len efektívne metódy, a aby sa učili systematicky.  

Zároveň sme si chceli dať takýto krásny cieľ ako tím, aby sme boli aj ďalších 5 rokov motivovaní dávať tejto práci maximum a neustále sa zlepšovať. Pretože to, že sa môžete učiť podľa našich kurzov, je výsledkom tvrdej práce celého tímu: od marketingu, cez podporu, blog, až po jazykové mentorky.

Vyhŕňame si rukávy a ideme na to! 

Nesmierne sa na túto cestu teším a hoci bude určite hrboľatá a zatiaľ ju ešte nevidím celú pred sebou, som odhodlaná naučiť sa to, čo dnes neviem a potrebujem vedieť, aby som svoj tím dokázala doviesť k splneniu tejto odvážnej misie. Keby mi na začiatku niekto povedal, že o 5 rokov budú moje kurzy pomáhať tisíckam ľudí, neverila by som mu.. A dnes je to realita. Tak prečo by sme nedokázali vmestiť celé storočie do piatich rokov? Bude to zábava a dúfam, že pri tom budete aj vy!

Len vďaka vám totiž dnes môžem písať tento článok o úspechoch Jazykového mentoringu. Ďakujem, že čítate naše maily, blogové články, posielate nám podnety na vylepšenie, a hlavne, že sa s nami učíte, či už v našich kurzoch alebo mimo nich. Lebo ako vidíte, každá vaša minútka strávená učením sa ráta a prispieva k dosiahnutiu celého storočia efektívneho učenia. Ďakujeme, že ste stále s nami!

Tím Jazykového mentoringu na chate v Sebechleboch.

Páčil sa vám tento článok a radi by ste získali ďalšie overené tipy na učenie sa jazykov?

Myslíte, že učenie sa jazykov je zdĺhavé a ťažké a okrem toho, aj tak nemáte na jazyky talent? A navyše nemáte ani čas chodiť do jazykoviek? Ide to jednoduchšie, ako si myslíte! Odhaľte 3 prekvapivo jednoduché metódy ako sa naučíte cudzí jazyk za dva roky, aj popri práci na plný úväzok v bezplatnom webinári jazykovej mentorky Lýdie Machovej.

Lýdia Machová

Lýdia Machová

Jazyková mentorka a tlmočníčka
Som polyglotka, jazyková mentorka, tlmočníčka a autorka tejto stránky. Ako samouk som sa naučila 9 jazykov, 7 z nich si udržiavam na plynulej úrovni a každé dva roky sa učím nový. Som presvedčená, že jazyk sa dokáže naučiť ktokoľvek, bez ohľadu na talent, vek či iné danosti – ak vie, ako na to. V rámci Jazykového mentoringu ponúkam ľuďom kompletný návod na to, ako sa môžu akýkoľvek jazyk naučiť na dobrej úrovni, za pomoci jednoduchých, často úplne bezplatných materiálov na internete a v kníhkupectvách.
Štítky:
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité len na účely spracovania tohto komentára.