Ako sa naučiť plynulo rozprávať napriek niekoľkoročnému nezdaru?

Drvivá väčšina ľudí (hovoríme o asi 90 – 95 %), ktorí sa učia cudzí jazyk, vidí najväčší problém v tom, že nevie v danom jazyku rozprávať. Niečomu rozumejú, niečo by vedeli povedať, ale nedokážu viesť zmysluplný rozhovor.

Veľa ľudí, s ktorými sa stretávam, sa mi zdôveruje s tým, že sa celé roky učia cudzí jazyk, ale keď príde na rozprávanie, boja sa, nie sú si istí, majú pocit, že robia veľa chýb, sú v strese, keď majú niečo povedať, nebodaj sa rozprávať s rodenými hovoriacim.

Jednoduché riešenie

Ak aj vy máte tento pocit, prezradím vám jedno pomerne jednoduché riešenie.

Jediný spôsob, ako začať rozprávať v cudzom jazyku, je začať v ňom skrátka rozprávať.

Je to síce úplne zjavné a očividné, no len veľmi málo ľudí si to naozaj aj uvedomuje. Ak sa chceme totiž naučiť vyjadrovať naše myšlienky v cudzom jazyku, nestačí, že vieme čítať texty, hráme hry na mobile, alebo si precvičujeme slovíčka. Aby sme sa pri rozprávaní cítili isto, potrebujeme mať veľa narozprávaného.

V prvom rade si treba uvedomiť, že na rozprávanie nepotrebujeme rodeného hovoriaceho. Od rozprávania nás tak nemusí odrádzať fakt, že nikoho takého nepoznáme.

Kde nájsť partnera na rozhovor?

Prezradím vám dve miesta, ktoré má prakticky každý z nás na dosah ruky, a je tam možné nájsť partnera na rozhovor:

  • Práca: bez problémov sa môžete porozprávať s kolegom alebo kolegyňou v práci, cez obednú prestávku, pri čakaní na spoj a spoločnom cestovaní, alebo počas inej vhodnej voľnej chvíle. Stačí sa spýtať, či sa niekto neučí, alebo nechce učiť daný jazyk.
  • Doma: partner, dcéra alebo syn, mama… Spýtajte sa členov svojej rodiny, či by sa s vami nezačali rozprávať v cudzom jazyku.

Stačí si nájsť niekoho, kto by sa s vami rád porozprával v cudzom jazyku, a je pritom úplne jedno, či pôjde o rodeného hovoriaceho alebo nie. Partnera na rozhovor totiž nepotrebujete nevyhnutne na to, aby vám opravil každú chybičku. Oveľa dôležitejšie je, že si opakovane vyskúšate vyjadriť svoje myšlienky, zas a znova.

Rozprávať, rozprávať a ešte raz rozprávať

Keď máte možnosť opakovane vyjadriť svoj názor, viackrát vyslovovať celé slovné a vetné spojenia, postupne získavate sebavedomie, ktoré využijete neskôr, keď sa ocitnete v stresovej situácii. Vďaka narozprávaným hodinám tak i rozhovor s rodeným hovoriacim zvládnete s oveľa väčšou istotou.

Na záver teda už len zopakujem to jediné riešenie, ako zvládnuť rozprávanie v cudzom jazyku: „Musíte začať rozprávať!“.

Myslíte, že učenie sa jazykov je zdĺhavé a ťažké a okrem toho, aj tak nemáte na jazyky talent? A navyše nemáte ani čas chodiť do jazykoviek? Ide to jednoduchšie, ako si myslíte! Odhaľte 3 prekvapivo jednoduché metódy ako sa naučíte cudzí jazyk za dva roky, aj popri práci na plný úväzok v bezplatnom webinári jazykovej mentorky Lýdie Machovej.

webinar jazykovej mentorky Lydie Machovej zadarmo
Lýdia Machová

Lýdia Machová

Jazyková mentorka a tlmočníčka
Som polyglotka, jazyková mentorka, tlmočníčka a autorka tejto stránky. Ako samouk som sa naučila 9 jazykov, 7 z nich si udržiavam na plynulej úrovni a každé dva roky sa učím nový. Som presvedčená, že jazyk sa dokáže naučiť ktokoľvek, bez ohľadu na talent, vek či iné danosti – ak vie, ako na to. V rámci Jazykového mentoringu ponúkam ľuďom kompletný návod na to, ako sa môžu akýkoľvek jazyk naučiť na dobrej úrovni, za pomoci jednoduchých, často úplne bezplatných materiálov na internete a v kníhkupectvách.
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité len na účely spracovania tohto komentára.