5 trikov, ako sa dokopať do učenia sa cudzieho jazyka

nápis ako sa dokopať do učenia sa cudzieho jazyka

Opakujem to neustále ale vždy sa hodí si to pripomenúť – jazyk vás nikto nenaučí a je zbytočné čakať, že vám ho učiteľ naleje do hlavy, len preto, že ho platíte. Verím, že vy, fanúšikovia Jazykového mentoringu, už to dávno viete a ste pripravení učiť sa sami – stačia vám efektívne metódy a dlhodobý systém a určite to dokážete.

Možno ste sa aj párkrát odhodlali začať s učením, no stratili ste sa a nevedeli ste, kde vlastne začať. Možno ste to už aj skúšali, ale keď ste narazili na nejaký problém, nadšenie opadlo a vy ste učenie opäť odložili na neurčito. To je úplne normálne. Motivácia je vrtkavá záležitosť. Preto vám dnes prinášame 5 osvedčených rád, ako sa cez takúto “krízu” dostať.

1. Stiahnite si do mobilu pripomienkovač (Habitica, Todoist, Fabulous, Goal Tracker)

Ak ste skúšali pracovať s Duolingom, tak viete, že si v ňom môžete nastaviť, aby vám každý deň prišla pripomienka na učenie mailom alebo vo forme upozornenia na mobil. Nemusíte to však robiť len s Duolingom, ale so všetkými aktivitami súvisiacimi s učením.

Existujú rôzne aplikácie, do ktorých si zapíšete, čo máte za deň spraviť a kedy (prečítať 4 strany z knižky, spraviť si Goldlistový zoznam a filtráciu, pozrieť si video na YouTube…). Aplikácia vám v stanovený čas pošle upozornenie a vy nemusíte všetko držať v hlave. Šikovné, nie? Nezabúdajte, hlavne sa treba učiť každý deň

2. Aj splnenie malých cieľov si zaslúži odmenu!

Nikoho nebaví stále makať a nevidieť čiastkové výsledky. Zamyslite sa nad tým, aké materiály používate a podľa toho si určite drobné kroky, ktoré vás dovedú do cieľa, napr.: do konca leta si prejdem polovicu tejto knihy na pokročilú slovnú zásobu / pozriem si celú prvú sériu Simpsonovcov / urobím si cvičenia na všetky časy z Murphyho cvičebnice atď.

A keď to splníte, doprajte si malú odmenu, ako deň pri jazere, malý výlet do zahraničia, obrovskú porciu zmrzliny, relaxačnú masáž alebo tú knižku, čo ste dávno chceli.

3. Zapisujte si svoje učenie… nad posteľ!

Neverili by ste, akým motivátorom je udržiavanie neprerušeného reťazca dní, počas ktorých ste sa venovali jazyku. Preto je super si svoje učenie zapisovať do tabuľky – vďaka nej uvidíte, koľko už máte za sebou. Zaveste si ju nad posteľ, aby ste ju mali na očiach pri zaspávaní aj vstávaní.

Keď sa cez deň budete učiť podľa predstáv, vyfarbite si políčko nazeleno. A z tabuľky sa stane pekná dekorácia 🙂 Už stačí len knižka a Goldlistový zošit nonstop na nočnom stolíku a uvidíte, že keď sa ráno zobudíte, hneď a zaraz budete mať chuť si spraviť nový zoznam a vyfarbiť si políčko na zeleno.

4. Vo dvojici to ide lepšie.

Samému sa učí ťažko. Je to ako s cvičením – pokiaľ sa s kamošom dohodnete, že sa stretnete o 18,00 pred fitkom, tak je oveľa väčšia šanca, že tam pôjdete. Máte predsa dohodu. Tak prečo neosloviť kolegu, kamošku, suseda, dcéru a začať sa učiť spolu? Nenecháte sa hádam v štichu. Navyše sa môžete spolu rozprávať!

5. Uvedomte si jednu vec: najlepší čas je TERAZ

Predstavte si, že sa teraz konečne do tej francúzštiny pustíte. Aký to bude o rok pocit, že ste sa do toho pred rokom dokopali, keď si niekde na terase v Paríži objednáte kávičku po francúzsky? Alebo vám znalosť jazyka prinesie prácu snov?

Viem, že teraz nie je úplne vhodný čas, aby ste sa učili jazyk. Máte toho veľa v práci, v rodine, z každej strany od vás niekto niečo chce. Ale úprimne, myslíte, že sa to v dohľadnej dobe zlepší?

Nedostatok času, je len výhovorka, ktorú pred sebou tlačíme celé roky, lebo sa nám nechce alebo nevieme, kde začať. Ale času nebudeme mať viac ani na jeseň, ani na Vianoce, ani ďalší rok. A čas plynie…

Tak čo, vyberiete si z týchto tipov aspoň jeden, ktorým svoje učenie konečne naštartujete? Alebo patríte aj vy k tým, ktorí majú fakt problém so sebadisciplínou? Ak áno, mám pre vás skvelé riešenie: pridajte sa k nám do online kurzu Akadémia samoukov, a my vás k učeniu veľmi ľahko a nenásilne prinútime! 🙂 

Akadémia samoukov je dvojmesačný online kurz, v ktorom funguje učenie sa jazyka úplne inak ako v akomkoľvek inom kurze: každý sa učí sám, ale zároveň sme v skupine ďalších nadšených samoukov, takže o osamelosti nemôže byť ani reči!

V prvom týždni si krok za krokom vysvetlíme, ako sa vlastne treba učiť, a každý si zostaví svoj individuálny učebný plán. Ten bude zložený z metód, ktoré sa vám najviac páčia, napríklad pozeranie seriálov, čítanie knižky, učenie sa slovíčok pomocou šikovnej aplikácie atď.

Nuž a potom sa vo veľkom štýle (alebo menšom, ako komu vyhovuje 🙂 ) pustíme do učenia! Čaká vás 8 skvelých týždňov plných neustále novej motivácie a podpory. Do detailu si prejdete kompletne celý videokurz Majster jazykov, aby ste aj po skončení Akadémie dokázali samostatne pokračovať v učení. Ako presne Akadémia samoukov funguje, si môžete pozrieť v krátkom videu, ktoré sme vám pripravili.

Ako zabezpečíme, že s učením po dvoch týždňoch neskončíte a dokopete sa doň? Naša overená “dokopávacia” metóda pozostáva z viacerých motivačných prvkov:

  1. 2x týždenne vám pošleme motivačno-informačný mail, ktorý vám bude pripomínať, že učiť sa treba pravidelne. Počas programu budeme mať 2 živé webináre, kde si vyhodnotíme svoje učenie a budete sa môcť o svoje dojmy podeliť aj s ostatnými na kameru!
  2. Organizujeme súťaže, v ktorých môžu najusilovnejší akademisti vyhrať knižky, či dokonca konzultáciu s jazykovou mentorkou.
  3. Svoje učenie si budeme zapisovať do veľmi detailnej tabuľky, ktorá krásne ukáže, nakoľko si plníme svoje plány.

  1. V Akadémii samoukov nájdete podporu namotivovaných parťákov, ktorí vám nedovolia s učením skončiť.
  2. Pomôžeme vám skoncovať s prokrastináciou. V Akadémii samoukov sa už nevyhovárame na zlú učiteľku, nekonečné kurzy ani na nedostatok talentu a berieme zodpovednosť za svoje jazykové znalosti do vlastných rúk!
Recenzia_rozpravanie_AS3.0

Zaujíma vás, ako vyzerá Akadémia samoukov zvnútra? Zadajte svoju mailovú adresu do formulára nižšie a pošleme vám krátke video, ako to vyzerá v tomto revolučnom kurze.

Tagy:

Podobné články

0 Komentárov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Bezplatný Webinár

Ako sa naučiť cudzí jazyk z pohodlia domova zábavnou formou bez bifľovania, jazykovky alebo vycestovania do zahraničia.

Lýdia Machová