Video: Ako prekonať strach z rozprávania?

Zbavte sa strachu z rozprávania s metódou self-talk.

Myslím, že sa zhodneme, že všetci sa učíme cudzí jazyk preto, aby sme sa v ňom vedeli dohovoriť. No často máme strach niečo povedať aj po rokoch strávených učením. Keď nás niekto osloví v angličtine, sme v strese, potíme sa, cítime sa trápne. Niekedy sa radšej tvárime, že po anglicky ani nevieme a z danej situácie “zutekáme”. 

Prečo je to tak a ako sa pri rozprávaní konečne začať cítiť sebavedome? To vám povie naša jazyková mentorka Niki vo videu. Pod videom nájdete aj jeho prepis.

Prečo sa toľko ľudí bojí rozprávať v cudzom jazyku?

Treba si uvedomiť, že v cudzom jazyku sa vám vždy zlepšuje to, čomu sa aktívne venujete.

Možno sa učíte aj pomerne intenzívne: pozeráte seriály, opakujete si slovíčka cez appku, robíte si gramatické cvičenia. To je super, ale týmito činnosťami si zlepšujete porozumenie, slovnú zásobu a gramatiku. Nie rozprávanie.

Porovnajte si to s inými činnosťami: 

Keď sa dieťa učí chodiť, nestačí, že sa pozerá na rodičov, ako kráčajú oni. Naučí sa to len tak, že bude trénovať. Vždy, keď spadne, zdvihne sa (alebo ho zdvihnú rodičia) a skúša to znovu a znovu, až kým nespraví prvé kroky a po pár týždňoch ho rodičia nebudú vedieť chytiť! 

Rovnako je to aj so šoférovaním. Len pozeraním videí na YouTube ani čítaním si pravidiel cestnej premávky sa z vás pohodový šofér nestane. Musíte sadnúť do auta a trénovať – v premávke, v rôznych situáciách – až kým naberiete istotu.

S rozprávaním v cudzom jazyku je to úplne rovnaké:

Jediná aktivita, ktorá vám pomôže zlepšiť si rozprávanie, je samotné rozprávanie.

Preto ho musíte VEĽA trénovať.

Tiež máte z rozprávania blok? Vitajte v klube.

Nemyslite si, že ste jediný/á, kto má z rozprávania blok. Máme ho takmer všetci, lebo pri rozprávaní musíme vystúpiť z komfortnej zóny. Nechceme sa cítiť neisto, hlúpo. Nikto nemá rád, keď nevie vyjadriť, čo chce, a poskladať jednu vetu mu trvá celú večnosť. Mimochodom, ak chcete vedieť, prečo skladanie viet trvá tak dlho a ako to zmeniť, určite si pozrite toto video.

Bludný kruh nerozprávania – pasca, do ktorej sa chytí takmer každý

NIKTO nevie rozprávať hneď, ako sa jazyk začne učiť. Rozprávanie treba cvičiť postupne. Ak netrénujete, dostanete sa do tzv. “Bludného kruhu nerozprávania”. 

5 mýtov o rozprávaní ilustračný obrázok blúdny kruh

Čo je Bludný kruh nerozprávania?

  1. Ak sa bojíte rozprávať, tak nevyhľadávate príležitosti na rozprávanie. Ak chodíte napríklad na jazykový kurz a lektor položí otázku, radšej sklopíte hlavu a necháte rozprávať iných. Nechcete rozprávať s chybami, navyše pred inými ľuďmi. Veď čo ak sa vám budú posmievať?
  2. Keďže nerozprávate, tak sa v rozprávaní nemáte ako zlepšiť a stále sa budete báť!

A takto sa budete v Bludnom kruhu točiť donekonečna – neviete rozprávať, tak nerozprávate. Nerozprávate, a tak sa nenaučíte rozprávať.

Ako sa dostať z Bludného kruhu nerozprávania? Skúste SELF-TALK!

Self-talk je anglický názov pre rozprávanie sa so sebou samým. Keď sa rozprávate sám so sebou, nemáte pred kým hanbiť ani cítiť sa trápne!

Ako to funguje?

  1. Poviete si, že teraz idete rozprávať na 5, 10 či 15 minút – podľa toho, koľko máte času.
  2. Stanovíte si nejakú tému. Napr. ráno v aute cestou do práce si môžete povedať, aký deň vás čaká, na čo sa tešíte, z čoho máte obavy…

Zo začiatku sa zrejme budete cítiť divne, ale čudný pocit sa dá krásne prekonať. Stačí si povedať, že tomu veríte a idete to skúšať, idete si svoju angličtinu zlepšovať.

Aké sú výhody rozprávania so sebou samým?

  1. Nikto nepočuje, takže sa nemáte pred kým hanbiť. 
  2. Pár viet stihnete povedať počas akejkoľvek krátkej prestávky, stačí vám 5 – 10 minútiek. Nemusíte cestovať niekam na kurz ani si vopred dohodnúť hodinu s lektorom.
  3. Nepotrebujete sa vopred pripravovať, môžete si precvičovať rozprávanie v sprche, pri robení raňajok, na prechádzke…
  4. Self-talk  je super príprava aj na konverzácie s lektorom, cudzincom či konverzačným parťákom. Keď sa vopred sami trochu rozrozprávate, na hodine sa budete vyjadrovať s väčšou ľahkosťou, lebo už ste tie konkrétne slovíčka použili, uplatnili ste pri nich gramatiku ⇒ získali ste väčšiu istotu.
  5. Môžete rozprávať úplne o čomkoľvek – zhrnúť si, o čom bola porada v práci, seriál, ktorý ste včera pozerali, kniha, ktorú máte rozčítanú. Môžete si predstaviť, že sa rozprávate s kamoškou, ktorú ste dlho nevideli a “porozprávať jej”, čo máte nové.
  6. Self-talk je veľmi efektívny, pretože si precvičujete jazyk v praxi.

Ak si myslíte, že len self-talk nestačí, aby ste sa naučili rozprávať naozaj poriadne, možno len nejaké začiatočnícke frázy, tak vám musím spomenúť Mariu z Grécka. Maria sa v baskičtine (veľmi ťažký jazyk) rozprávala výhradne sama so sebou. S nikým iným. 

O svojom učení nahrala video a zavesila ho na YouTube. Na základe tohto videa ju potom pozvali na rozhovor do rádia, kde mala svoju úplne prvú konverzáciu v baskičtine, s rodeným hovoriacim a navyše v živom vysielaní! Zvládla to skvele, hoci sa baskičtinu učila len 10 mesiacov!

Viac o self-talku aj o Mariinom príbehu sa dočítate na našom blogu.

Teraz je rad na vás

Nečakajte, kým budete jazyk vedieť lepšie. Nespoliehajte sa, že keď sa venujete gramatike či slovnej zásobe, rozprávanie sa vám nejako zlepší samo. A nevyhovárajte sa, že sa nemáte s kým rozprávať. Teraz už viete, ako si môžete rozprávanie bez problémov cvičiť aj sami. Napríklad aj hneď teraz! Vyberte si nejakú tému a zapnite si stopky na 5 min. Pripraviť saaa, pozooor, štart!

A ak vás zaujímajú ďalšie tipy ana učenie sa jazyka, ktoré viete okamžite uplatniť v praxi, prihláste sa na bezplatný webinár!

Zaregistrujte sa na webinár a objavte 3 skvelé metódy na učenie sa jazyka, ktoré môžete okamžite zaviesť do praxe.

Tagy:

Podobné články

0 Komentárov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Bezplatný Webinár

Ako sa naučiť cudzí jazyk z pohodlia domova zábavnou formou bez bifľovania, jazykovky alebo vycestovania do zahraničia.

Lýdia Machová