Rozhovor: „Ak niečo skutočne chcete, nehľadajte výhovorky, ale riešenia.”

Rozhovor s Akademistkou Andreou

Andrea bola typický večný študent. 10 rokov sa učila angličtinu s jasným plánom: najprv sa naučiť gramatiku a slovnú zásobu a až potom začať rozprávať. Nepodarilo sa. Všetko sa zmenilo, keď zistila, ako sa dá cudzí jazyk učiť zábavným spôsobom. A keď našla komunitu žien, ktoré ju potiahli na ceste k úspechu. Pozrite si skutočne inšpiratívny rozhovor s Andreou, ktorú vyspovedala naša jazyková mentorka Maťka. Ak radšej čítate, pod videom nájdete jeho voľný prepis. 

Ahoj Adi, vítam ťa v našom podcastovom štúdiu. Som veľmi rada, že si prijala moje pozvanie na tento rozhovor. 

Ďakujem za pozvanie. Som veľmi rada, že budem môcť s tebou zdieľať svoje myšlienky a pocity z Akadémie a z učenia sa jazykov.

Adi, viem o tebe, že si mamina na rodičovskej dovolenke. Aké veľké deti máš doma? 

Áno, som na rodičovskej dovolenke, ktorá sa blíži ku koncu. Mladší syn má 2,5, roka a starší 5 rokov. 

Rozhodla si sa, že sa budeš učiť angličtinu. Učila si sa tento cudzí jazyk už predtým? Aké boli tvoje skúsenosti?

Áno, ja som večný študent. Po skončení vysokej školy som sa asi 10 rokov snažila učiť angličtinu tradičnými metódami. Takže mám skúsenosti s tradičným systémom, keď si kúpiš učebnicu gramatiky a najprv sa musíš perfektne naučiť gramatiku, slovnú zásobu. Začať hovoriť môžeš až potom, keď budeš ovládať všetky časy a všetku slovnú zásobu, dovtedy nie.

10 rokov je dosť dlhá doba na to, aby si ovládala celú gramatiku aj všetky slovíčka.

Áno, je to dosť dlhá doba, ale neovládam. Mala som totiž obdobia, keď som mala zlú motiváciu učiť sa jazyk a učenie sa ma nebavilo. 

Aká bola vtedy tvoja motivácia?

Napríklad ideme na svadobnú cestu a za 2 týždne sa jednoducho musím naučiť po anglicky.

Na to dokonca existujú „dobré” knižky ako angličtina za 2 týždne. 😉 

Áno, existujú, ale neodporúčam ich. Na svadobnej ceste aj tak všetko vybavoval manžel, pretože on angličtinu ovláda. A po svadobnej ceste sme boli opäť doma v slovenskom prostredí, takže angličtinu som už nepotrebovala. 

Takže bolo treba nájsť novú motiváciu.

Áno, toto bol príklad zlej motivácie. Ja som vždy mala taký vnútorný pocit, že nie som pre pracovný trh dosť dobrá. Skončila som právnickú fakultu a učeniu sa jazykov som jednoducho nevenovala toľko pozornosti. Keď som v roku 2012 ukončila štúdium, bola som nemilo prekvapená, že si neviem nájsť prácu, pretože neovládam žiadny svetový jazyk na profesionálnej úrovni. Vtedy som sa učila jazyk preto, lebo som musela, pretože som potrebovala prácu. Ale toto tiež nebola príliš vhodná motivácia, skôr také vytriezvenie. 

Uvedomila som si, že vyhýbanie sa jazyku nikam nevedie. No teraz po tých 10 rokoch ľutujem, že som sa takto nastavila. Pretože učenie sa jazyka nemusí byť také, ako som si predstavovala. Že sa gramatiku a slovíčka nemusím drilovať. 

Pozrite si aj: VIDEO: Ako si zlepšiť gramatiku? 

Tých 10 rokov už nezmeníme. Bola to skúsenosť. Cesta, ktorá ťa doviedla do momentu, keď si objavila Akadémiu samoukov. Prečo si dala šancu práve Akadémii? Mala si 10 rokov skúseností s rôznymi kurzami, metódami, …

Pre mňa bol prvotným zdrojom informácií môj manžel. Pýtala som sa samej seba, ako je možné, že on sa vie plynulo a komfortne vyjadrovať po anglicky. Povedal mi, že sa angličtinu nikdy neučil takým spôsobom ako ja. Hral počítačové hry, komunikoval v angličtine s inými spoluhráčmi, pozeral rozprávky a seriály v angličtine. Keď chcel niečo vyjadriť, vyhľadal si slovnú zásobu. 

A mne vtedy došlo, že on sa učil tak, že sa zabával. To bol prvý podnet, keď som začala rozmýšľať, že jazyk sa asi dá učiť aj iným spôsobom než cez gramatickú učebnicu a cez nejaké časy. Začala som hľadať, ako sa dá jazyk učiť zábavným spôsobom a takto som sa dostala k Jazykovému mentoringu.

“10 rokov som nenašla správnu motiváciu pre učenie sa jazyka. Učila som sa tradičným spôsobom, chýbala mi v učení zábava.” 

To je perfektné. Takéto učenie sa ti asi dáva zmysel, keď si už v tretej Akadémii. V poslednej si učením strávila 106 hodín za 2 mesiace, čo je slušné číslo. Aké to bolo v Akadémii?

Presne také, ako mi povedal môj manžel – že jazyk sa dá učiť aj inak. Navyše sme mali tím jazykových mentoriek, ktoré nám ukázali jednoduché princípy uplatniteľné v bežnom živote. 

Čo napríklad zvládaš robiť pri dvoch deťoch? Ako sa učíš?

Vďaka Jazykovému mentoringu a Akadémii som spoznala podcasty a videá na YouTube, ktoré môžem počúvať popri inej činnosti, napríklad pri kočíkovaní, vykladaní umývačky alebo varení. Vždy môžem mať jedno slúchadlo v uchu a počúvať podcast alebo rádio. A práve to bol pre mňa taký aha moment.

Samouk, Akadémia samoukov – všetko hovorí o tom, že človek je sám. Nemala si pocit, že si na všetko sama? Alebo máš aj nejaké kamošky, ktoré s tebou učenie ťahajú?

Je mýtus, že samouk je sám. Nie je. V Akadémii je samouk súčasťou komunity iných  nadšených samoukov a nikdy nie je sám. Nebola som sama ani jeden deň. Čítala som príspevky ostatných Akademistov v našej aplikácii, ich príbehy, radosti a starosti a mohli sme sa, samozrejme, aj porozprávať. 

Práve rozprávanie sa tiahlo všetkými tvojimi Akadémiami. Išla si rovno do akcie.

Áno, v rámci Akadémie bola možnosť dohodnúť si konverzácie s Akademistami, ktorí sú dostupní v mojom voľnom čase. A vtedy sa začali diať divy. Spočiatku som len chcela splniť časový plán, ktorý som mala stráviť rozprávaním. 

Ale v každej Akadémii som stretla neskutočne silné a inšpiratívne ženy, ktoré ma neuveriteľným spôsobom posúvali. Boli to tiež mamičky, ktoré mali deti, manželov, dokonca boli medzi nimi aj pracujúce ženy. A všetky si dokázali nájsť čas a zlepšovať svoj jazyk. Bolo pre mňa fascinujúce, že všetko zvládajú. A práve vtedy som si povedala, že keď to zvládne Evka, Emily, Simonka aj kamarátky Zuzky, tak prečo nie ja? Všetky mali nabitý program, ale vstávali skôr alebo sa venovali jazyku na úkor sociálnych sietí. Možno nemali doma na 100 % vyblýskané okná alebo ožehlené prádlo. 

Ale dokázali sme si vybrať, čo je pre nás, pre náš život, pre našu dušu prioritou. A potom už moje rozprávanie nebolo len o minútach, ktoré som v rámci plánu musela splniť, ale o tom, že som sa chcela rozprávať. Bolo neskutočné, že sme Slovenky alebo Češky a rozprávame sa po anglicky. Aj keď sme sa mali stretnúť osobne, rozmýšľali sme, či sa máme rozprávať po slovensky alebo po anglicky. Som stále milo prekvapená alebo skôr až dojatá, že som v Akadémii našla takú rodinu samoukov.  

„Začali sa diať divy. Stretla som silné a inšpiratívne ženy, ktoré ma neuveriteľne posúvali. Vedeli sme si vybrať, čo je pre nás priorita. V Akadémii som našla rodinu samoukov.”

Čiže učenie sa Akadémii neznamenalo pre teba iba posúvanie sa v jazyku, ale prinieslo ti aj množstvo iných, osobnostných benefitov.

Presne tak. Ja som napríklad stále odkladala konverzácie na italki. Chcela som sa vyhnúť rozhovorom s cudzincami, tam sa ten jazyk skrátka nedá oklamať. Keď neviem slovíčko, musím sa vyjadriť inak alebo použiť prekladač. Aj keď som videla svoje konverzačné partnerky, aké pokroky v rozprávaní robia, stále som neverila, že italki dokáže také divy. A našla som si 10 dôvodov, prečo takéto konverzácie nestíham. 

Ale potom ma inšpirovala moja speaking partnerka z Akadémie. Povedala mi, že čas na konverzácie si môžem vyhradiť ráno, keď je môj muž doma. Dala som jej za pravdu. Moje konverzácie boli v sobotu ráno o šiestej a bola to neskutočná paráda. O 9 ráno som už mala za sebou 60 minút konverzácie a k tomu dobrú náladu.

Akadémia a Jazykový mentoring ma naučili, že keď niečo chcem, nemám hľadať výhovorky, prečo niečo nezvládnem. Že mám hľadať dôvody, pre ktoré učenie sa zvládnem a možnosti, kedy sa mu budem venovať.

“Akadémia samoukov ma naučila, že keď niečo chcem, nesmiem hľadať výhovorky. Musím hľadať dôvody a časové možnosti, vďaka ktorým všetko zvládnem.” 

To je krásne!

Áno, ja som vždy svojim kamarátkam z Akadémie hovorila, že nemám priestor. Muž chodí neskoro z práce, nechcem, aby mi deti pri konverzáciách kričali, jednoducho sa mi to v mojom živote nedá. Ale ide o to, ako sa nastavíme. A toto mi dala Akadémia aj do bežného života. Keď niečo chceš, musíš hľadať dôvody, prečo áno, a cestu.

A mne sa vďaka vám otvorili také možnosti, že úplne prehodnocujem svoj život na materskej, mám nové ciele a celé to nie je len o učení sa jazyka, ale aj o organizácii dňa a o životných cieľoch. 

Čítajte aj: „Táto komunita ma doslova dvíha zo stoličky a búra moju komfortnú zónu.” 

Prezradíš nám, aké máš ďalšie ciele do života? Kam sa chceš ďalej posunúť v jazyku?

Chcela by som popracovať na angličtine, hlavne na písomnom prejave. Ale nebojím sa, pretože už poznám princípy a metódy, ako na to. 

A potom chcem cestovať. Chcem ukázať svojim synom, aký je svet krásny a aké máme možnosti. Vďaka jazyku si viem vybrať ubytovanie, vybaviť si letenky, objednať si v reštaurácii a vyriešiť akýkoľvek problém. Dokážem sa s cudzincom porozprávať o bežných témach bez toho, aby som riešila, či som niečo povedala gramaticky správne alebo so správnym prízvukom. Zmenila som myslenie – mojím cieľom je komunikovať s ľuďmi, a to je úžasné. 

Veľmi sa mi páčila veta, že ti to dáva pocit slobody. Takže týmto sa s tebou rozlúčim, veľmi pekne ti ďakujem a držím ti palce, nech sa ti dobre darí v učení a nech sa ti splnia všetky  tvoje ciele a plány, ktoré do života máš.

Ďakujem veľmi pekne. Bolo mi cťou.

Ďakujem.

Rozhovor s Andreou bol skutočne inšpirujúci, čo myslíte?

Zaujíma vás, ako vyzerá Akadémia samoukov zvnútra? Zadajte svoju mailovú adresu do formulára nižšie a pošleme vám krátke video, ako to vyzerá v tomto revolučnom kurze.

Tagy:

Podobné články

0 Komentárov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Bezplatný Webinár

Ako sa naučiť cudzí jazyk z pohodlia domova zábavnou formou bez bifľovania, jazykovky alebo vycestovania do zahraničia.

Lýdia Machová