VIDEO: 5 tipov, ako si nájsť čas na učenie

5 tipov ako si nájsť čas

Máte pocit, že robíte maximum, aby ste dostali jazyk na lepšiu úroveň, ale stále to nejde úplne podľa vašich predstáv? Práve pre vás máme video, v ktorom prezradíme 5 tipov, ako si nájsť čas aj v nabitom kalendári a spraviť si z učenia prioritu. Ak radšej čítate, pod videom nájdete jeho prepis.

#1 Využite počas dňa tzv. hluchý čas

Hluchý čas je skvelou príležitosťou, ako pravidelne tráviť čas s jazykom. Zamyslite sa, či a kedy máte počas dňa chvíľky, kam by ste mohli zmestiť pár minutiek učenia sa. Stačí naozaj málo – môžete si pri varení vypočuť obľúbený podcast, pri cestovaní verejnou dopravou si zopakovať slovnú zásobu pomocou aplikácie alebo si večer v sprche nahlas zhrnúť svoj deň pomocou metódy self-talk. Ak budete takto tráviť čas s jazykom pravidelne, už po pár týždňoch uvidíte zlepšenie.

#2 Prepnite svoje obľúbené aktivity do cieľového jazyka

Koľko aktivít, ktorým sa bežne venujete, by ste mohli robiť v cudzom jazyku? Vzdelávate sa, čítate články alebo pozeráte videá na témy, ktoré vás zaujímajú? Vyskúšajte si pri najbližšej príležitosti vyhľadať materiály v jazyku, ktorý sa učíte. Radi si pozriete vo voľnom čase obľúbený seriál? Skúste ho prepnúť do vášho cieľového jazyka. Postavy a zápletku už dobre poznáte a bude tak pre vás jednoduchšie pochopiť dialógy a dej.

#3 Zvoľte si realistické metódy a spôsob učenia

V prípade, že máte na učenie skutočne málo času, prehodnoťte učebné metódy, ktoré ste si zvolili. Ak ste sa rozhodli učiť sa slovíčka pomocou metódoy Goldlist, rátajte s tým, že budete potrebovať 30-40 minút sústredeného času na zapísanie si nového zoznamu a dokončenie filtrácií tých starších. Oproti tomu, aplikácie umožňujú učiť sa slovíčka kedykoľvek počas dňa, keď sa vám uvoľní pár minút času. Chceli by ste začať konverzovať alebo písať v cudzom jazyku, ale máte nepravidelný pracovný čas a je pre vás náročné plánovať? Využite možnosť tzv. okamžitej lekcie (instant lesson), ktorú ponúka napríklad platforma Italki. Písanie si môžete precvičovať kedykoľvek s ChatGPT ‒ návod nájdete v tomto videu.

#4 Naučte sa lepšiemu time managementu

Ďalšou veľmi užitočnou vecou je vzdelávanie sa v oblasti produktivity a time managementu. Takto jednoducho prepojíte svoj osobný rozvoj a zlepšovanie sa v jazyku. Existuje množstvo vzdelávacích kníh, videí a článkov, ktoré poslúžia aj ako zaujímavé materiály na učenie vo vašom cieľovom jazyku. Navyše, čas strávený vzdelávaním sa v tejto oblasti je aj dobrou investíciou, pretože zlepšovanie vlastnej produktivity a time managementu je niečo, čo bude mať dosah aj do iných oblastí vášho života.

My odporúčame knihu Atomic Habits, ktorej autor hovorí napríklad to, že ak si chceme vytvoriť nový návyk, je účinné spojiť ho s iným návykom, ktorý už máme vybudovaný. V praxi to môže vyzerať tak, že si k pravidelnému pitiu rannej kávy pridáme niečo nové ‒ napríklad si prečítame článok z anglického blogu. Pokiaľ vás zaujíma, ako si zlepšiť osobnú produktivitu, a to nielen v oblasti jazykov, táto séria videí od Lydky vám poskytne množstvo užitočných nápadov, ako si nájsť čas na veci, ktoré sú pre vás dôležité.

#5 Nečakajte na ideálne podmienky na učenie

V živote si prechádzame rôznymi obdobiami. Avšak ideálne obdobie na učenie nikdy nepríde. Tak načo čakať? Pracujte s tým, čo máte k dispozícii práve teraz. Ak ste zaneprázdnení inými povinnosťami, naplánujte si pre vaše učenie aspoň udržiavací režim. Aj keby to bolo iba 10 minút denne. Takto sa rozhodne posuniete ďalej, než keby ste nerobili vôbec nič. Ak budete mať v budúcnosti času viac, veľmi ľahko opäť  prejdete k intenzívnejšiemu učebnému plánu ‒ predĺžite si čas strávený s jazykom alebo zmeníte metódy podľa vašej aktuálnej situácie.

Páčil sa vám článok? Tak z tohto webinára budete nadšení! Dozviete sa v ňom 3 overené metódy na učenie sa jazyka, vďaka ktorým bude vaše učenie nielen oveľa efektívnejšie než v škole, ale zároveň bude aj zábavné!

Zaregistrujte sa na webinár a objavte 3 skvelé metódy na učenie sa jazyka, ktoré môžete okamžite zaviesť do praxe.

Tagy:

Podobné články

0 Komentárov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Bezplatný Webinár

Ako sa naučiť cudzí jazyk z pohodlia domova zábavnou formou bez bifľovania, jazykovky alebo vycestovania do zahraničia.

Lýdia Machová