5 rokov Jazykového mentoringu a čo sme sa vďaka nim naučili?

jazykovy mentoring oslavuje 5 rokov titulka

Oči mi klipkali po niekoľkých prebdených nociach, ruky sa mi triasli na klávesnici a oblieval ma pot. Po už asi milióntej kontrole, či je všetko na svojom mieste, som 2. apríla 2016, presne na svoje 27. narodeniny, s malou dušičkou spustila stránku www.jazykovymentoring.sk: projekt, ktorý som intenzívne pripravovala od jesene roku 2015, a nad ktorým som predtým premýšľala vyše roka. Nechce sa mi veriť, že už je to 5 rokov.

Ako mi to vôbec napadlo? Na jar 2015 som sa učila už svoj šiesty jazyk a všetci v mojom okolí mi tvrdili, že som jednoducho na jazyky talentovaná. Ja som niekde vnútri tušila, že to nebude nejakým zázračným talentom, ale nevedela som si to ani ja sama vysvetliť. 

Vtedy som zistila, že polygloti, teda ľudia ako ja, ktorí ovládajú viacero jazykov, sa každý rok sa stretávajú na konferenciách. Zaujalo ma to, a tak som sa na takúto konferenciu vybrala aj ja. Netušila som, že priamo tam, v Berlíne, medzi 350 ďalšími jazykovými nadšencami, objavím niečo revolučné. 

Tam som totiž pochopila, že talent na jazyky je obrovský mýtus. Polygloti nevedia toľko jazykov preto, lebo sú talentovaní, len sa skrátka učia jazyky inak ako väčšina ľudí. Za 4 dni v Berlíne som desiatky polyglotov spovedala z toho, ako sa učia jazyky, a porovnávala som to so svojimi vlastnými postupmi. Zistila som, že aj keď máme každý úplne iné metódy na učenie sa jazykov, určité princípy máme spoločné. A toto zistenie som si v žiadnom prípade nemohla nechať pre seba. Veď toľkí ľudia to s tou angličtinou či nemčinou už úplne vzdali len preto, že si myslia, že nemajú talent, a pritom stačí, ak na to len pôjdu inak! Toto treba napraviť! 

Netušila som, ako to urobím, ale veľmi som túžila nájsť spôsob, ako pomôcť bežným ľuďom učiť sa jazyky tak ako polygloti – s radosťou, ľahkosťou a hlavne s výsledkami. Nakoniec som si po dlhých úvahách zvolila formu online kurzov.

“Neblbni, si tlmočníčka, drž sa svojho remesla.”

Keď hovorím, že som Jazykový mentoring spúšťala „s malou dušičkou“, myslím to naozaj úprimne. Bol to ambiciózny plán.  Ani ľudia v mojom okolí mi to veru neuľahčovali: “Ty si myslíš, že ľudia sa budú chcieť učiť sami? Nebuď naivná…”

V niečom mali pravdu. Veď keď sa chcel niekto naučiť jazyk, išiel do jazykovky, alebo si našiel súkromného učiteľa, a ten ho ten jazyk naučil. A pokiaľ mu to ani po rokoch nejde, tak je zjavné, že nemá talent na jazyky, nie? Kto som ja, aby som to dokázala zmeniť? A budú vôbec ľudia ochotní sa učiť sami? Poviem úprimne, že vo mne vtedy dosť hlodali pochybnosti, ale nedalo sa inak. Vedela som, že som prišla na niečo fakt veľké, a že sa o to musím so svetom podeliť.

A tak som sa začala postupne všetko učiť. A zďaleka to nebolo len o metódach na učenie sa jazykov! Netušila som, ako sa vytvára webstránka, ako funguje fanúšikovská stránka na Facebooku, ako sa píšu blogy.  A ako sa rieši fakturácia a dane v eseročke??? Všetko to bolo obrovské, neznáme a desivé. Nikdy predtým som nemala podnikateľské ambície, ani som v tom čase nemala vo svojom okolí podnikateľov, s ktorými by som sa mohla poradiť. A tak som ich začala aktívne vyhľadávať. Nasávala som informácie zo všetkých strán a postupne som zisťovala, čo ešte neviem a musím sa naučiť. Mimochodom, pre zaujímavosť som si neskôr spísala všetky veci, čo som sa musela naučiť ešte pred spustením webu a prvého kurzu – bol to zoznam so 126 položkami!  

A predsa sa učia!

Dnes už sa na tie časy pozerám nostalgicky a s úsmevom. Päť rokov ubehlo ani neviem ako a Jazykový mentoring mi vyrástol pred očami neskutočným tempom. Dnes už nie je Jazykový mentoring len o mne. Je to výsledok práce skoro tridsiatich šikovných ľudí, ktorých nadchla moja vízia zmeniť spôsob, ako sa dospelí ľudia učia jazyky, a každý deň mi pomáhajú ju napĺňať. 

Čo všetko sme za ten čas dokázali? Je toho veľa, a preto sme pre vás vytvorili túto infografiku. Sama som nemohla uveriť, keď sme tie čísla dávali dokopy! (Kliknite na ňu a zobrazí sa vám v plnej veľkosti.)

  • Koľko mailov od fanúšikov a klientov sme za ten čas vybavili?
  • Koľko samoukov si už prešlo našimi kurzami?
  • Koľko jazykov sa s nami doteraz učili? 🙂

Zdá sa, že ľudia sú predsa len ochotní učiť sa sami a zamakať, keď im dáte správne metódy a motiváciu, však? 🙂 A nikto mi to začiatku nechcel veriť…

A ako sa nám toto všetko podarilo?

  • Lebo sa neprestávame vzdelávať a hľadať stále lepšie a lepšie spôsoby, ako sa efektívne učiť jazyky a ako tieto informácie podať v podobe stráviteľnej pre kohokoľvek. Robíme to pre vás a s každou zmenou, ktorú urobíme, s každým novým kurzom či e-bookom, ktorý vytvoríme, myslíme na vás a ako to pomôže práve vám!
  • Lebo mám fantastický tím, s ktorým je radosť každý deň pracovať. V internom tíme nás je 12 žien (nie, nie je to zámerne čisto ženský kolektív, náhodou to tak vyšlo, nikoho nediskriminujeme! 🙂 ) a žijeme v 3 rôznych krajinách (Slovensko, Česko, Španielsko). Od začiatku fungujeme online a z domu, ale vždy, keď sa dá, sa stretávame na teambuildingoch, vytvárame si vlastnú kroniku a každý mesiac sa stretávame na virtuálnom vínku.
  • Lebo nesľubujem zázraky. Metódy polyglotov nie sú žiadnym zázračným prostriedkom, vďaka ktorému sa naučíte jazyk za dva týždne a v spánku. Kto chce výsledky, musí zamakať, a ja pomáham ľuďom robiť to efektívne a s radosťou. A funguje to. 🙂  
Každý mesiac sa tím Jazykového mentoringu stretne na "virtuálnom vínku", kde si zdieľame svoje úspechy za posledný mesiac.

12 rokov za 5 rokov?

Ako sa blížili piate narodeniny Jazykového mentoringu, bilancovala som si sama pre seba, čo všetko sme za tých 5 rokov dosiahli, a zároveň som sa zamýšľala, čo si chcem stanoviť ako misiu na nasledujúcich 5 rokov.  Videla som, že za tých prvých päť rokov si našimi Akadémiami samoukov prešlo až 1782 nadšených samoukov a keď sme sčítali údaje o ich učení, ktoré si v kurze zapisovali, zistili sme, že sa dokopy učili až neskutočných 12 rokov!!! 12 rokov naozaj efektívneho a zábavného samoučenia. Pozerala som na to číslo s údivom a zároveň s obrovským rešpektom voči každému jednému z našich Akademistov, ktorí sa na tomto čísle podieľali – minútku po minútke, ale pravidelne a každý deň.

Neskutočne sa z tohto čísla teším, lebo znamená, že tisícky ľudí prišli na to, že jazyky nemusia byť len o nudnom bifľovaní. Na svet sme priniesli 12 rokov radosti z učenia a to naozaj nie je málo.

S hrdosťou sledujem všetky úspechy, o ktorých nám píšete. Ako ste získali vďaka jazyku povýšenie či lepšiu prácu. Ako sa v pohode dohovoríte s nevestou či zaťom zo zahraničia. Ako ste posunuli svoje podnikanie na novú úroveň. Ako ste odvážnejší na dovolenkách v zahraničí. Ako vám znalosť jazyka prináša radosť do života. A preto to všetko robíme. Vaše pokroky tešia aj nás.

Len vďaka vám totiž dnes môžem písať tento článok o úspechoch Jazykového mentoringu. Ďakujem, že čítate naše maily, blogové články, posielate nám podnety na vylepšenie, a hlavne, že sa s nami učíte, či už v našich kurzoch alebo mimo nich. Lebo ako vidíte, každá vaša minútka strávená učením sa ráta. Ďakujeme, že ste stále s nami!

Tím Jazykového mentoringu na chate v Sebechleboch.
Lýdia a info o bezplatnom webinári

Tagy:

Podobné články

0 Komentárov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Bezplatný Webinár

Ako sa naučiť cudzí jazyk z pohodlia domova zábavnou formou bez bifľovania, jazykovky alebo vycestovania do zahraničia.

Lýdia Machová