Chcete vedieť, ktoré sú 4 najčastejšie chyby samoukov – začiatočníkov? A ako sa im vyhnúť? Vo videu vám ich prezradí naša jazyková mentorka Niki. Ak radšej čítate, pod videom nájdete jeho prepis v slovenčine.
#1 Začnem hovoriť, ale až keď budem na vyššej úrovni
Hovoriť môžete už takmer od začiatku. Snažte sa vo vetách použiť slová a gramatiku, ktoré sa práve učíte v učebniciach pre samoukov. Trik je v tom, že myšlienky zjednodušíte a vyjadríte ich slovami, ktoré už poznáte. Takže ak chcete povedať napríklad „Dnes ráno som piekla palacinky“, môžete povedať niečo ako „Mala som sladké jedlo.“
Z týchto pokusov o rozprávanie vám vyplynú ďalšie neznáme slovíčka, ktoré si vyhľadáte. Učiť sa takúto slovnú zásobu je ideálne, pretože ide o slová, ktoré sú spojené s vami, reálne ich potrebujete a lepšie si ich zapamätáte.
„Myšlienky zjednodušujte. Vyjadrite ich slovami, ktoré už poznáte.”
#2 Musím sa učiť veci postupne tak, ako idú v knihe
Je pravda, že pre začiatočníka je ideálne mať jeden hlavný zdroj. Napríklad dobrú knihu pre samoukov, ktorá sa venuje všetkým oblastiam, a vytvorí tak dobré základy.
Zároveň ju ale dopĺňajte aj o oblasti a slovíčka, ktoré vás zaujímajú. Aj keby boli na vyššej úrovni. Chcete predsa vedieť hovoriť a čítať o veciach, ktoré sú vám blízke, a nie o nejakých náhodných 20 typoch zeleniny či zvierat.
„Vyberte si jeden hlavný zdroj, napríklad dobrú knihu pre samoukov, a dopĺňajte ju o svoje slovíčka.”
#3 Nemá zmysel niečo počúvať alebo pozerať, pretože aj tak nerozumiem
Buď si nájdite zdroje vhodné pre začiatočníkov alebo si na začiatok pustite video s titulkami v češtine alebo slovenčine. Prípadne si pozrite seriál, ktorý už poznáte. Keď aj nebudete niečomu rozumieť, aspoň vám neunikne pointa.
Každý takýto kontakt s jazykom vám veľmi pomáha. Čím viac sa autentickým jazykom obklopíte, tým viac budete rozumieť nejfrekventovanejším slovám, pretože sa neustále v rôznych kontextoch opakujú. Ak neviete, ako začať s počúvaním, určite si pozrite toto video, kde sa venujeme práve počúvaniu pre začiatočníkov.
„Čím viac sa jazykom obklopíte, tým lepšie mu budete rozumieť.”
#4 Na začiatok mi stačia aplikácie
Pri používaní aplikácií veľmi často chýba aktívne použitie jazyka a učenie sa našich vlastných slovíčok. Pozrite si naše video o výhodách a nevýhodách aplikácií pri učení sa jazykov.
A čo teraz?
Teraz si nájdite nejaký super seriál, začnite si k slovnej zásobe z aplikácie a učebnice dopĺňať vaše vlastné slovíčka, ktoré vás zaujímajú, a začnite tiež rozprávať.
A čo trápi pri učení sa jazykov vás? Napíšte nám dole do komentára a možno práve o tom bude ďalšie video. ?
Začiatočníckym chybám sa môžete vyhnúť
Robíte tieto chyby aj vy? Nemusíte! V Jazykovom mentoringu vás naučíme, ako sa naučíte jazyk správne. Pripravili sme pre vás online jazykový kurz Kľúč k jazykom – kompletný systém, s ktorým za niekoľko mesiacov zvládnete základy cudzieho jazyka aj popri každodenných povinnostiach.
Tento kurz je pre vás, ak…
- sa túžite naučiť jazyk rýchlejšie, než by vám to trvalo v jazykovke,
- sa potrebujete učiť aj popri milióne každodenných povinností,
- sa chcete učiť správne, efektívne a vyhnúť sa chybám, aby ste išli rovnou čiarou do cieľa,
- sa chcete učiť sami, svojím vlastným tempom, bez dochádzania na pravidelné hodiny na kurze.
Tak čo, idete do toho? 😉