5 vhodných seriálov na zlepšenie

porozumenia v cudzom jazyku

1. Dobré miesto (The Good Place)

O čom to je?

Ellen sa po smrti omylom dostane na “Dobré miesto”, kam sa dostanú len tí najlepší, ktorí žili príkladným životom. Ellen tam rozhodne nepatrí, ale veľmi tam chce ostať. Tak začne hľadať spôsoby, ako byť dobrá, aby jej klamstvo neodhalili a neposlali ju za všetky zlé skutky, ktoré v živote napáchala, na “Zlé miesto.”

Naše hodnotenie:

Veľmi vtipne natočený seriál, na ktorý sa budete tešiť každý jeden deň. 🙂 Dialógy sú jednoduché a kontext je ľahko zrozumiteľný, keď sa človek zorientuje v tom, čo sa deje. 

Dostupný na Netflixe v jazykoch:

angličtina (originál), španielčina, francúzština, japončina, brazílska portugalčina, turečtina, poľština

Rok: 2016-2020 žáner: dráma/komediálny/fantasy

2. Emily v Paríži (Emily in Paris) 

O čom to je?

Túžili ste niekedy zbaliť kufre a ísť v ústrety novým zážitkom v novom a vzdialenom meste? Presne to spravila mladá Američanka Emily, ktorá sa vybrala do Paríža za prácou snov, kde sa stretáva s novými výzvami.

Naše hodnotenie:

Veľmi príjemný seriál, v ktorom budete spolu s Emily prežívať všetky vzrušujúce zážitky, čo so sebou prináša odchod do nového prostredia. Zároveň si aspoň na diaľku užijete krásny Paríž a občas sa aj dobre pobavíte, pretože Emily sa začína učiť francúzštinu, ktorá jej veľmi nejde, čo jej francúzski kolegovia dajú pocítiť. P.S.: Tento seriál sa stal natoľko populárny, že sa chystá už aj druhá séria!

Dostupný na Netflixe v jazykoch:

angličtina (originál), nemčina, španielčina, taliančina, francúzština, brazílska portugalčina, turečtina, poľština, japončina, hindčina

Rok: 2020 žáner: dráma/komediálny

3. Brooklyn 99 (Brooklyn Nine-Nine)

O čom to je?

Komediálny seriál o detektívoch, ktorí vyšetrujú vraždy, krádeže a zároveň sú najlepšími priateľmi. Hlavným hrdinom je Jake Peralta,  skvelý detektív s puberťáckym humorom, no srdcom na správnom mieste, ktorý často prichádza do konfliktu s nadriadenými. Vďaka tomu sa neustále dostáva do rôznych komických situácií, ale nechýba tu ani dávka napätia.

Naše hodnotenie:

Úžasne vtipný seriál, ktorý sme si v tíme veľmi obľúbili a ktorý určite zaujme aj pánske publikum.

Dostupný na Netflixe v jazykoch:

angličtina (originál), španielčina, taliančina, francúzština, brazílska portugalčina, turečtina, poľština, japončina

Rok: 2013- 2021 žáner: krimi/komediálny

4. Ženy z rodu Gilmorovcov (Gilmore Girls)  

O čom to je?

Tri generácie Gilmorových dievčat, každá rozdielna a s iným pohľadom na svet. Hlavnou témou seriálu sú vzťahy, radosti a starosti bežného života, plnenie snov a ambícií, ale aj hľadanie lásky. Ústrednú dejovú líniu tvorí vzťah slobodnej mamy Lorelai a jej dospievajúcej dcéry Rory.

Naše hodnotenie:

Tento seriál asi netreba nikomu špeciálne predstavovať, keďže je tu s nami už nejaký ten piatok. Nemohli sme ho v našom zozname vynechať, lebo je to dokonalý seriál pre jazykové účely. Jednoduché a ľahko pochopiteľné dialógy s príjemnou dávkou humoru.

Dostupný na Netflixe v jazykoch:

angličtina (originál), nemčina, španielčina, taliančina, francúzština, brazílska portugalčina, turečtina, poľština, japončina

Rok: 2020 žáner: dráma/komediálny

5. Rozčarovaní (Disenchantment)

O čom to je?

Nakoniec tu máme niečo aj pre fanúšikov animákov pre dospelých. Seriál sa točí okolo dobrodružstiev princeznej Bean, ktorá by sa mala učiť etiketu a rozmýšľať nad svadbou s bohatým princom, no radšej sa ako správna tínedžerka do rána zabáva so svojimi parťákmi v dedinských krčmách a robí napriek svojmu otcovi, kráľovi.

Naše hodnotenie:

Ide o zábavnú oddychovku s dĺžkou častí okolo 20 minút – perfektný seriál počas obednej prestávky alebo večer, keď už vám veľa energie nezostalo. Ale pozor, tento animák nie je pre deti!

Dostupný na Netflixe v jazykoch:

angličtina (originál), čeština, ruština, nemčina, španielčina, taliančina, francúzština, brazílska portugalčina, turečtina, poľština, japončina

Rok: 2018- 2021 žáner: animovaný/dobrodružný/komediálny

Čo majú tieto seriály spoločné?

Tieto seriály sme nevybrali len tak náhodou. Sú to seriály, ktoré máme v tíme overené a nielenže pobavia, ale sú aj skvelým materiálom, ako si jazyk napočúvať v jeho prirodzenej podobe. Prečo je to tak?

  • Nájdete v nich množstvo dialógov, a tie sú na učenie sa jazyka úplne ideálne. 
  • Témy rozhovorov sú zo života a nie sú jazykovo náročné. 
  • Neodohrávajú sa v žiadnom veľmi špecifickom prostredí, kde by ste museli bojovať s lekárskymi pojmami (Dr. House), právnou problematikou (Kravaťáci) alebo napríklad s vedeckou terminológiou (Teória veľkého tresku).
  • Sú to súčasné seriály so súčasnou a modernou slovnou zásobou, ktorú zaiste využijete aj v praxi, nie historické seriály, v ktorých sa naučíte slová ako kalich, česť či cimburie.
  • A zároveň sa na nich zasmejete, takže vám prinesú nielen radosť a úsmev do života, ale aj ľahké témy na spracovanie po jazykovej stránke. 🙂

Radšej by ste pozerali niečo iné?

Pokojne.

Na seriáloch je v prvom rade dôležité, aby vás bavili. Siahnite po inom titule, ale ak s počúvaním bojujete, dbajte pri výbere na kritériá v predchádzajúcich bodoch.

Hovoríte si, že to je síce pekné, ale aj tak im rozumieť nebudete?

Nevzdávajte sa hneď na začiatku! Porozumenie jazyku si treba natrénovať a jazyk si takpovediac dostať do ucha. Pravidelným počúvaním sa vám jazyk začne odhaľovať a začnete mu lepšie a lepšie rozumieť.

Chceli by ste na svojom porozumení cudziemu jazyku konečne poriadne popracovať?

Poďte s nami do kurzu Cesta samouka: Počúvanie!

  • Každý týždeň si vyskúšate jednu skvelú metódu na zlepšenie porozumenia.
  • Dozviete sa ďalšie užitočné tipy a podporíme vašu motiváciu, aby ste vytrvali. 
  • Získate 4-týždňovú podporu certifikovaných mentoriek.
  • Čakajú na vás prepracované jazykové zdroje pre 6 jazykov a mnoho ďalšieho...
  • Stačí pritom len 20 minút denne a ľady sa prelomia!

Čo vy na to?

Poponáhľajte sa, špeciálna ponuka platí len: