11 vecí, ktoré ste možno nevedeli o Akadémii samoukov

účastníci Akadémie samoukov

Ak nás sledujete dlhšie, isto ste už počuli niečo o Akadémii samoukov. Je to 2-mesačný online kurz, v ktorom sa každý učí jazyk ako samouk. Absolvovalo ho už viac ako 900 účastníkov zo Slovenska, Čiech aj celého sveta a každý nový kurz, ktorý otvárame, sa väčšinou behom pár dní plne obsadí.

O čom to ale celé je? Ako to je vlastne možné, že sa každý učí sám a podľa seba? A komu ide takéto učenie najlepšie? Dnes sme si pre vás pripravili zoznam 11 vecí, ktoré ste možno o Akadémii samoukov nevedeli a na ktoré naši absolventi nedajú dopustiť!

1)   Vedeli ste, že… v Akadémii samoukov sa môžete učiť akýkoľvek jazyk?

Napriek tomu, že si väčšina Slovákov a Čechov stále vyberá hlavne angličtinu, nemčinu, španielčinu či ďalšie európske jazyky, v Akadémii samoukov sme už mali účastníkov, ktorí sa venovali fínčine, japončine, arabčine, swahilčine (áno, to bola jazyková mentorka Lydka :)) a v medzinárodnej Akadémii aj švédčine, kórejčine, čínštine či jazyku pašto, ktorým sa hovorí v Pakistane. Či už teda vaša firma nadviazala kontakty s novým portugalským partnerom alebo by ste radi na návšteve Thajska prehodili niečo s domácimi, v Akadémii samoukov je priestor pre kohokoľvek. Aj týmto sa Akadémia samoukov líši od iných jazykových kurzov, ktoré sú vždy viazané na konkrétny jazyk.

Účastníci Akadémie samoukov sa stretnú aj osobne v Bratislave
Angličtinári majú v slovenských Akadémiách prevahu
V Akadémii samoukov máme možnosť porozprávať sa v rôznych jazykoch
Učiť sa však s nami môžete akýkoľvek jazyk

2)   Vedeli ste, že …sa spolu naučíme, ako sa jazyky učia polygloti?

Každý účastník Akadémie samoukov si najprv pozrie videokurz Majster jazykov, v ktorom sa dozvie, ako presne sa jazyky učia polygloti (ľudia, ktorí ovládajú množstvo jazykov). To znamená: aké učebnice, aplikácie či webové stránky sú najvhodnejšie, aj ako s nimi pracovať.  Autorka tohto videokurzu, polyglotka Lýdia Machová, vytvorila kurz nielen na základe svojich vlastných skúseností s učením sa 9 jazykov, ale tiež na základe skúseností desiatok polyglotov, ktorých osobne spoznala na polyglotských podujatiach po celom svete. Keď zistila, čo majú všetci polygloti spoločné, spracovala to do spomínaného videokurzu, ktorý tvorí základ dvojmesačnej Akadémie samoukov.

Najväčšie stretnutie polyglotov na svete sa konalo v Bratislave

3) Vedeli ste, že… žiadni dvaja Akademisti nemajú rovnaký učebný plán?

V Prípravnom týždni Akadémie si každý nastaví svoj vlastný učebný plán podľa toho, aké má ciele a časové možnosti. To znamená, že niekto si naplánuje 1,5 hodiny týždenne ako podnikateľka Marcelka alebo aj viac ako 20 hodín týždenne podobne ako Katka, mamička na materskej. V priebehu Akadémie sa často ukáže, že účastníkov učenie tak baví, že si nájdu ešte viac času ako si pôvodne mysleli. Niektorí naši rekordmani sa učeniu venovali aj 30 hodín za týždeň! Podarilo sa to napríklad Márii, mamičke dvoch detí, v našej jesennej Akadémii pre mamičky. Neviete si predstaviť, kde nájdu toľko času? Ani my sa niekedy nestačíme čudovať, akí kreatívni sú naši Akademisti pri plánovaní svojho učenia. Na to, kedy počas dňa nazbierať toľko hodín, má každý svoj vlastný recept. Jindřiška nám prezradila, že si privstane a napíše nový zoznam v Goldliste pred tým, než odíde do práce a mamička Erika zas svoju hodinku angličtiny stihne počas poobedného spánku jej synčeka.

4)   Vedeli ste, že … najakčnejšími samoukmi sú mamičky na materskej?

mamicky z Akademie samoukov na spolocnom stretnuti

Keď sa žena po materskej dovolenke vracia do práce, je dôležité ukázať, že znalosti jazykov napísané v životopise sa zhodujú s realitou. A na to je potrebné na angličtine či nemčine zamakať, avšak ako si popri jednom či dvoch deťoch nájsť čas na návštevu jazykovej školy? Fanúšičky Jazykového mentoringu, ktoré majú doma jedného či viacerých drobcov, už vedia, ako na to. V dvoch Akadémiách samoukov špeciálne určeným mamičkám dokázali, že mamičky sú najväčšie majsterky v manažovaní svojho času. Medzi naše rekordmanky patrí Slávka, ktorá sa popri 4 deťoch dokázala učiť priemerne 13 hodín týždenne, či Ivanka, účastníčka z jesene 2018, ktorá drží rekord v narozprávaných minútach v našej výzve – 37,5 hodiny za dva týždne (to je viac ako 2,5 hodiny za deň!).

Mamička Erika zapojila do učenia sa angličtiny aj svoje deti

Viaceré mamičky začalo učenie tak baviť, že ním “nakazili” aj manžela či deti a tak podobne ako Erika chystajú kartičky aj pre svoje ratolesti a učí sa spolu celá rodina.

5)   Vedeli ste, že … každý, kto vstúpi do Akadémie samoukov, získa prístup k 13-stranovému zoznamu internetových zdrojov, ktoré odporúčali všetci predošlí účastníci?

Aby sme účastníkom uľahčili prvé kroky v samoučení sa cudzieho jazyka, zbierame pre nich aj tipy a overené zdroje od našich absolventov. Hneď v prvý deň po vstupe do kurzu si teda môžete pozrieť, aké podcasty, seriály či nahrávky počúvali bývalí Akademisti, kde nájdete najlepšie gramatické cvičenia či akú knihu sa oplatí si prečítať. Tieto zoznamy pravidelne obnovujeme, takže si vždy nájdete čerstvú porciu tipov, aj pokiaľ sa Akadémie zúčastníte druhý či tretí raz.

Konkrétne odporúčania na podcasty, filmy či knihy
Čo si vyberiete ako prvé?

Pre mnohých je to neoceniteľná pomôcka aj pre dodatočné učenie sa po Akadémii samoukov, lebo v momente, ako sa nám “opočúva” podcast, ktorý sme pár týždňov počúvali, máme poruke niekoľko ďalších, a netreba tak dlho hľadať na internete.

6)   Vedeli ste, že …splnenie našich plánov sledujeme v Motivačnej tabuľke?

Motivačná tabuľka pomáha účastníkom udržať motiváciu
Spĺňanie plánov sledujeme v prehľadných grafoch

Viackrát sa vám stalo, že ste si naplánovali venovať sa angličtine každý deň, ale po 2 týždňoch ste na svoje predsavzatie celkom zabudli? To sa vám v Akadémii samoukov nestane! My totiž sledujeme spĺňanie plánov našich účastníkov v špeciálnej Motivačnej tabuľke. Tá automaticky vyhodnocuje informácie a farebne zvýrazňuje, ako je na tom každý so spĺňaním svojho plánu. Na konci týždňa si vo farebnom grafe môže pozrieť, ako konkrétne sa mu darilo v jednotlivých prioritných oblastiach (ako je napr. rozprávanie, slovná zásoba, počúvanie či čítanie) a na čo by sa mal viac sústrediť v ďalšom týždni. Niekoľkokrát za Akadémiu dostanú účastníci aj osobnú spätnú väzbu od jazykovej mentorky. Učenie (ale aj neučenie!) našich samoukov tak nikdy neostáva nepovšimnuté, a účastníkov to motivuje vo svojom pláne nepoľaviť.  

7)   Vedeli ste, že … v Akadémii samoukov sa neustále aktívne súťaží?

Súťaživí účastníci môžu získať jazykovú knihu
Knižná odmena pre najaktívnejších

Ste súťaživý typ a motivuje vás možnosť porovnať si výsledky s niekým iným? Potom by ste sa aj vy zaradili k mnohým absolventom Akadémie, ktorí na naše súťaže a výzvy nedajú dopustiť. Za spĺňanie malých týždenných úloh a dodržiavanie svojich učebných plánov majú totiž Akademisti možnosť vyhrať jazykovú knižku či jednu špeciálnu cenu na konci Akadémie (čítajte ďalej). Ak v našej výzve prehovoria najviac hodín so spolužiakmi, prehovoria sa až k hodine s rodeným hovoriacim! A čo je najlepšie – v tejto výzve sú víťazmi úplne všetci, veď čo je lepšie na zlepšenie sa v rozprávaní ako samotné rozprávanie?

8)   Vedeli ste, že… jediná možnosť získať osobný jazykový mentoring od Lydky je byť najaktívnejším účastníkom Akadémie samoukov?  

Osobná konzultácia s jazykovou mentorkou Lýdiou Machovou
Osobné stretnutia sú príjemnou odmenou pre víťaza aj pre mentorku Lydku

Keďže Lydka z časových dôvodov nikomu neposkytuje osobné konzultácie, nenájdete ich ani v ponuke našich produktov na stránke. Jediná cesta k takejto konzultácii vedie cez Akadémiu samoukov, a pre našich účastníkov je to vždy veľmi obľúbená výhra. Na hodinovej konzultácii si náš najaktívnejší samouk prejde s Lydkou svoj učebný plán na obdobie po Akadémii a opýta sa čokoľvek, čo ho o učení sa jazykov zaujíma.

Osobná konzultácia s jazykovou mentorkou Lýdiou Machovou
Pokecáme si o všetkom možnom

Je to priestor pozrieť sa detailne na jednotlivé učebné pomôcky, na rozpísaný goldlistový zošit na učenie sa slovíčok, na výber zdrojov na počúvanie či najefektívnejší spôsob práce s jazykovými knižkami. A pokiaľ sa výherca môže dostaviť do Bratislavy osobne, tak to býva priestor aj na milé posedenie v kaviarni a pokec o všetkom možnom, nielen o jazykoch. Z týchto konzultácii odchádzajú nadšení väčšinou obaja – víťaz alebo víťazka súťaže, ktorý môže svoje učenie posunúť na nový level, ale tiež samotná Lydka, lebo stretnutie s ľuďmi, ktorí na sebe makajú, je aj pre ňu vždy veľkou inšpiráciou.

9) Vedeli ste, že … učenie sa jazyka dvojmesačnou Akadémiou samoukov zďaleka nekončí?

Konverzácie majú účastníci aj medzi sebou

Ak sa chceme skutočne naučiť cudzí jazyk, je potrebné mu venovať viac ako len 2 mesiace aktívneho učenia. V Akadémii samoukov chceme ľuďom pomôcť dosiahnuť dlhotrvajúce výsledky a preto sa snažíme zmeniť prístup, ktorý majú k učeniu sa jazykov. Najdôležitejšie je rozhodnutie, že idete vaše učenie zobrať do vlastných rúk. Potom si za 2 mesiace nájdete svoje obľúbené metódy a vytvoríte systém v učení, ktorý dokážete dlhodobo udržať. Jednou z možností, ako si zabezpečiť pravidelný kontakt s jazykom, sú spoločné konverzácie. Vďaka konverzačnému parťákovi na učenie nezabudnete a zároveň si jazyk precvičujete priamo v praxi. Skupinka v Akadémii samoukov je vhodným miestom na hľadanie motivovaných konverzačných partnerov. Dôkazom sú viacerí naši absolventi, ktorí sa aj dlho po skončení svojej Akadémie pravidelne stretávajú či už osobne alebo online, aby si pokecali v cudzom jazyku. Ľudka a Veronika majú dokonca do týždňa dve konverzácie – jednu v nemčine a jednu v angličtine!

10) Vedeli ste, že… každú Akadémiu má na starosti jedna špeciálne vyškolená jazyková mentorka?

Keďže záujem o vstup do Akadémie je čoraz väčší, Lýdia sa rozhodla systematicky pracovať na vyškolení ďalších jazykových mentoriek, ktoré by mohli odovzdávať jej know-how. Každú skupinku Akadémie samoukov má teda pod drobnohľadom jedna z interne vzdelávaných členiek tímu. Všetky majú bohaté skúsenosti s učením sa jazykov, keďže majú vzdelanie v oblasti jazykov, samy sa učili v niekoľkých Akadémiách samoukov a ďalej pod Lydkiným vedením pracujú na zlepšovaní svojich jazykových schopností. Okrem toho sa spolu pravidelne rozprávame o tom, ako v praxi využívať jednotlivé metódy na učenie sa, aké otázky trápia našich účastníkov, čo najlepšie funguje a čo nové zaradiť do učebných plánov.

Jazykové mentorky sú vyškolené priamo Lýdiou, aby mohli odovzdávať jej know-how

Viac o tom, kto je súčasťou tímu Jazykového mentoringu a čomu sa konkrétne venuje, sa dozviete z tejto stránky alebo z blogu Jazykového mentoringu. Tam totiž pravidelne pridávame nové príspevky o našich skúsenostiach s učením alebo najnovších aplikáciách, ktoré sme vyskúšali a mohli by byť užitočné aj pre vás.

11) Vedeli ste, že… misiou Jazykového mentoringu je budovať komunitu samoukov?

Obrovskou výhodou Akadémie samoukov je, že celá prebieha online, a zúčastniť sa jej teda môže ktokoľvek z celého Slovenska, Česka, aj rodáci žijúci v zahraničí. V podstate prinášame ľuďom jazykový kurz priamo do ich obývačky. Aby sme však v dnešnom internetovom svete nestratili aj taký ten ľudský kontakt, organizujeme pre každú Akadémiu samoukov aj jedno živé stretnutie v Bratislave. Na týchto stretnutiach si vždy pri šálke kávy či čaju pokecáme o jazykoch, vymeníme si tipy na najnovšie seriály, podcasty či knihy, a vyskúšame mini-verziu jazykovej kaviarne.

Je to pre nás krásna možnosť spoznať sa lepšie, ako by nám umožnil Facebook alebo spoločné webináre, a často máme možnosť spoznať aj deti alebo partnerov našich klientov. Touto cestou sa snažíme budovať komunitu samoukov, ktorí si na vlastnej koži vyskúšali, že byť samoukom zďaleka neznamená sedieť osamotený za knihami, a že v komunite podobne zmýšľajúcich ide aj učenie sa jazyka omnoho ľahšie.

Mikulášsky večierok s účastníkmi Akadémií samoukov 🙂

Ak chcete aj vy vziať učenie sa angličtiny, španielčiny či akéhokoľvek iného jazyka do vlastných rúk, pridajte sa k nám do najbližšej Akadémie samoukov. S nami a ďalšími 50 motivovanými účastníkmi sa naučíte, ako sa učiť jazyky.

A ak chcete túto jeseň konečne zapracovať na svojej angličtine či inom jazyku, prihláste sa na bezplatný webinár, v ktorom vám jazyková mentorka Lýdia Machová predstaví množstvo super tipov na to, ako sa pustiť do učenia a nevzdať to!

Autorkou článku je Veronika  Báthoryová, študentka angličtiny a ruštiny a členka tímu Jazykového mentoringu od roku 2016.  Viac o tíme si môžete prečítať TU.

V rámci Jazykového mentoringu ponúkame ľuďom kompletný návod na to, ako sa môžu akýkoľvek jazyk naučiť na dobrej úrovni, za pomoci jednoduchých, často úplne bezplatných materiálov na internete a v kníhkupectvách. V roku 2016 ho založila polyglotka, jazyková mentorka, tlmočníčka a autorka tejto stránky Lýdia Machová. Ako samouk sa naučila 7 jazykov a každé dva roky sa učí nový. Je presvedčená, že jazyk sa dokáže naučiť ktokoľvek, bez ohľadu na talent, vek či iné danosti – ak vie, ako na to.

Komentáre